Ana sayfa Haber Yeni nesil Tesla Roadster, en hızlı seri üretim araç olacak!

Yeni nesil Tesla Roadster, en hızlı seri üretim araç olacak!

0

Tesla Roadster

Tesla’nın elektrikli tırı Semi’nin tanıtım etkinliği sırasında bir sürpriz yaparak yeni nesil süper aracını tanıtan Elon Musk, elinde oldukça büyük kozlar saklıyormuş. üretime geçtiğinde en hızlı seri üretim araç ünvanına sahip olacak Tesla Roadster hakkında işte bir kaç detay sizlerle.

Tesla Roadster ön

Elon Musk’ın yeniden ortaya çıkardığı Roadster’ı, verilerde sıkıntı yoksa inanılmaz bir güce ve dayanıklılığa sahip bir şekilde hayatlara girecek. Bu sözlerimizi abartıyoruz diye düşünmeyin, 0’dan 100 km/s sürate 1,9 saniyede ulaşacağı söylenen Roadster, 2 saniyenin altına inen ilk seri üretim araç olacak. Bunun yanında araç, çeyrek mil, yani 400 metrelik mesafeyi de sadece 8,9 saniyede kat edecek. Elon Musk’ın test edemedim dediği aracın maksimum hızı ise 250 mil/saat, ya da 402 kilometre/saat’ten daha fazla deniliyor. Şuan için dünya rekoru Koenigsegg Agera RS tarafından tutuluyor ve 277,9 mil/saat, yani yaklaşık 450 km/saat.

Araç böyle yüksek performanslara sahip fakat bildiğiniz üzere tamamen elektrikli olmasından ötürü batarya problemleri olacaktır diye düşünenler olacaktır fakat bu alanda da yeni bir rekor söz konusu. 200 kWh’lık bir bataryaya sahip olan aracın 620 millik, yani 1000 kilometrelik bir menzili var. Roadster gücünü içinde yer alan üç motordan alıyor. Bu motorlardan iki tanesi arka tekerleklere, bir tanesi de ön tekerleklere gücünü aktararak dört-çeker bir otomobil meydana getiriyor.

Tesla Roadster Arka

Tasarım alanında spor arabalara net bir darbe indiren Tesla, sektörün bir çok büyük oyuncusundan izleri aracında yansıtmış. McLaren P1’in kokpiti, Acura NSX’in dış dizaynı, Bugatti Chiron’un tepe lambaları, Targa benzeri çatısı ve arka tarafı Aston Martin DB10’u andıran Roadster, adeta bir yıldız karması.

200.000 dolarlık fiyat etiketi olan Tesla Roadster, Elon Musk’ın ifadesine göre 2020’den önce üretim bandına girmeyecek. Araca sahip olmak isteyenler, hemen şimdi firmanın sayfasına giderek 50.000 dolar ödemenin ardından kendi rezervasyonlarını yaptırabilirler. Elektrikli araç tutkunlarına özel olarak ise Tesla’nın sadece 1000 adet üreteceği Founders Edition, daha yüksek performansa sahip olacak ve 250.000 dolarlık fiyat etiketine sahip. Eğer bunlardan birini almak istiyorsanız da ücretin tamamını hemen ödemeniz gerekiyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here