Ana sayfa Haber Yeni nesil saldırı yöntemi: Akıllı telefon

Yeni nesil saldırı yöntemi: Akıllı telefon

0

PC’lerden mobil cihazlara geçiş yapan tüketiciler ve bu cihazlarda depolanan değerli veriler arttıkça, tabletler ve özellikle de akıllı telefonlar, siber saldırganlar için daha cazip hale geliyor.

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET”in Teknoloji Müdürü (CTO) Juraj Malcho; “Android platformunu etkileyen tüm zararlı yazılımların tespitinde % 50 civarında artış olduğunu gördük. En fazla yoğunlaşmayı da 2016 yılının ilk yarısında tespit ettik” açıklamasını yaptı.

 

Dosyaları şifreleyerek önce kullanılamaz hale getiren sonra fidye talep eden “CryptoLocker” yazarları da son bir yılda boş durmadı ve masaüstü zararlı yazılımlarda kullanılan pek çok tekniği Android platformuna uyarladı. Siber suçlular bu platforma yönelik karmaşık ve özgün teknikler geliştirirken, kodlarını da uygulamaların derinlerine gömerek dikkat çekmemeye odaklandılar.

 

ESET, Android sistemleri hedefleyen zararlı yazılımların 2015 yılında Doğu Avrupa”dan Amerika”lı kullanıcılara doğru kaydığını tespit etmişti. Fakat 2016″da pek çok saldırı dalgasının Asya ülkelerine yöneldiğini gördüklerini aktaran Juraj Malcho”ya “Android”e yönelik tehditlerin küresel bir tehdit haline geldiğini söylemek haksızlık olmaz” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here