Ana sayfa Donanım Yeni MacBook Air

Yeni MacBook Air

0

Daha hızlı işlemciler, Thunderbolt mucizesi ve tabi ki Mac OS X Lion
 

MacBook Air, kullanıcısıyla buluştuğu 2008 tarihinden itibaren hem Apple için, hem Mac kullanıcıları için hem de sektör için önemli bir mihenk taşı oldu. İnceliği, hafifliği ve teknolojisi ile hem laptop kullanımına hem de mobilite kavramına daha evvel getirilmemiş bir yorum getirdi. Geçtiğimiz yıl gördüğü son revize, onu daha da çekici kıldı. Bu revizenin önemli ana başlıkları, ikinci bir USB girişi, geliştirilmiş işlemci ve 11.6 inç boyutunda ikinci bir MacBook Air seçeneği idi.
 
macbook
 
Geçtiğimiz yaz aylarında yapılan güncelleme ile MacBook Air, Mac ürün gamı içerisinde daha da önemli bir yer edindi. O derece ki, artık MacBook Air ürün gamına baktığınızda tüm bir MacBook ailesinin geleceğine dair de önemli ipuçlarını hissedebiliyorsunuz. Bunun yanında tabi ki Thunderbolt kapısı yeniliği ve Intel Core i5 ve i7 işlemcilerle MacBook Air hikayesi bambaşka boyutlara taşındı. Aynı zamanda MacBook Air, birçoklarına göre yine 2011 yılı içerisinde tanıtılan yeni işletim sistemi Mac OS X 10.7 Lion”ın da ana yapılış amaçlarından biri olarak gösteriliyor.

 

Başarı ile baş etmek

Yeni MacBook Air”lerin fiziksel özellikleri ve dış tasarımları neredeyse 2010 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen öncülleri ile aynı. Yenilenen versiyonlar da tamamıyla alüminyumdan yapılmış ve parlak LED ekranlara sahipler. Buna mukabil, MacBook Air”deki FaceTime kamerası MacBook Pro”lar ve iMac”lerdeki muadillerine göre HD çekim yapamamasıyla bir adım geride kalıyor.
 

mac
 
Donanımda göze batan belki de en önemli değişiklikler Mini Display Port”un yerini alan Thunderbolt kapısı ve kullanıcıların daha evvel MacBook Pro”lardan alışık olduğu aydınlatmalı klavye. Tasarımdaki bu minimal değişiklikler, kullanım performansını oldukça artırıyor.

11.6 inç”lik MacBook Air modeli, Apple”ın şu ana kadar piyasaya sunduğu en küçük ve en hafif laptop olma özelliğini de taşımakta. Buna rağmen cihazda 1336*768 piksel değerinde bir ekran ve tam fonksiyonlu bir klavye hazır bulunmakta. 13 inç”lik model çok az bir farklı daha kalın olmasına rağmen halen aynı boyutlardaki abisi MacBook Pro”ya nazaran oldukça ince ve hafif.

 

Güzellik ve beyin

Tıpkı aydınlatmalı klavyelerinin güzelliği gibi bu yeni MacBook Air modellerinin içleri de adeta parlıyor. MacBook Air gamı, belki de piyasaya çıkışından bu yana ilk defa, performanstan da ödün vermeyecek bir hale geldi. Bu sıçrayışın asıl sebebi de her iki modelin de bünyelerinde barındırdıkları Intel”in son i5 ve i7 işlemcileri. Bu işlemciler geçtiğimiz yıl büyük fırtına koparan Sandy Bridge teknolojisi ile tasarlandılar.
 

apple
 
Uzaktan bakıldığında 13 inç”lik MacBook Air modelinin bünyesinde barındırdığı 1.7GHz”lik işlemcinin saat hızı, önceki versiyondakine göre daha düşük görünebilir. Bir önceki jenerasyona bağlı 13 inç”lik MacBook Air”in işlemcisi 1,8 GHz saat hızındaydı. Yalnız işlemcilerin çip setleri ve mimarileri birbirinden tamamıyla farklı. Bir önceki modelde Intel Core 2 Duo işlemci mimarisi kullanılıyorken, yeni MacBook Air”lerde Core i5 işlemci mimarisi kullanılıyor. İşlemci mimarisinin farklı olduğu bu kategorizasyonda iki işlemciyi karşılaştırmak abes olur. Yapılan testlerde yeni MacBook Air”in bir önceki jenerasyonuna göre ortalama 1,5 kat daha hızlı olduğu ortaya çıkıyor.

Nispeten daha düşük bir konfigürasyona sahip 11 inç”lik modelde de haberler kötü değil. Küçük modelde ise 1,6GHz Core i5 işlemci tüm uygulamalarda öncülüne göre yaklaşık 1,7 oranında daha yüksek bir performans sağlıyor. önceki versiyonla kıyaslandığındaki performans farkı, 11 inç”lik modelde kendini biraz daha bariz fark ettiriyor.

 

Grafik soru(n)ları

2011 model yeni MacBook Air”lerde birçok iyi haber olduğu gibi, gözümüze çarpan bir de kötü haber var. Apple, tıpkı geçen sene MacBook Pro”larda da yaptığı gibi bir önceki senenin modellerinde Radeon grafik işlemcili kartlar kullanırken, yeni modellerde bunu Intel HD Graphics 3000 entegre kartlarla değiştirmiş.
 

mac os
 
Yapılan OpenGL testleri ve Call Of Duty gibi yüksek grafik performansı isteyen oyunlarda yeni MacBook Air”lerin performansında bir düşüş olduğu gözleniyor. Bu konuda Apple”dan yapılan açıklama piyasaya yeni çıkacak oyunların Sandy Bridge işlemci mimarisine uygun olarak tasarlanacağından, yeni MacBook Air modellerinde eskilerine oranla daha iyi performans alınacağı yönündeydi. Bu açıklama doğrultusunda yapılan oyun testleri , çok daha yeni yazılımlara sahip oyunlarla tekrarlanıyor ve görülüyor ki Apple çok da haksız değil. Eski oyunlarda (eskiden kastımız bir yaş ve üzeri) görülen performans düşüklüğü, yeni oyunlarda görülmüyor. Sonuç açık, bu yıldan itibaren piyasaya sürülecek oyunlardan yeterli performans alınabilir ancak, daha önceki yılların işlemci teknolojisine göre optimize edilmiş oyunlar yeni MacBook Air”de biraz yavaş kalacaklar.

 

Pil ömrü ve ısı

Apple”ın açıklamasına göre yeni MacBook Air”lerin pil ömrü bir önceki nesil ile birebir aynı: 11 inç”lik model için 5 saatlik kullanım ömrü öngörülürken 13 inç”lik model için ise 7 saatlik bir pil kullanımı vaat ediliyor. Yapılan testler, Apple”ın bu konuda dürüst davrandığını gösteriyor.
 

mac os x
 
Mac kullanıcılarının bir kısmının MacBook ürün gamındaki ürünler hakkında Apple” verdikleri negatif geri bildirimler arasında fan sesi ve ısı gelmekte. özellikle ilk jenerasyon MacBook Air”lerin ekseriyetinde görülen bu ısı problemi, özellikle bilgisayarda aynı anda çok fazla uygulama ve program çalıştırıldığında veya işlemciyi zorlayan bazı profesyonel işlemler (video editing gibi) yapıldığında ortaya çıkıyordu. Tabi işlemciler gereğinden ağır yük altında gereğinden fazla ısındığında onlara bağlı olarak çalışan fanların da daha yüksek performansla çalışmaya başlamaları normal. Ve şu ana kadar hiçbir fan, bir fanın çalışma prensibi gereği, belirli bir ses düzeyinin altına inemedi. Sonuç olarak örneğin MacBook Air”iniz üzerinde iTunes kullanarak izlediğiniz bir HD film esnasında ve/veya Final Cut Pro ile büyük boyutlu bir HD video üzerinde çalıştığınızda bu tip bir ısınma ve ısınmaya bağlı olarak da fan çalışması hissedeceksiniz. Şu anki teknoloji ile bunu engellemenin maalesef bir yolu yok.

 

Artık o kadar da izole değil

2008″de ilk MacBook Air piyasaya çıktığında dış dünya ile iletişim kurmak adına sadece bir adet USB 2.0 kapısı bulunduruyordu. Bu nedenle kullanıcıların çoğu bir USB Hub almak zorunda kaldılar. Geçen sene çıkan ikinci jenerasyon ise USB port sayısını ikiye çıkarıldı. Bir nebze derde deva olmuş olsa da çoğu kullanıcı bunu da yeterli bulmadı.
 

macintosh
 
Thunderbolt kapısı, her şeyi bir anda değiştirdi. En çok merak edilen sorulardan biri olan Mini Display Port ile uyumluluk konusunda da Apple, kullanıcılarını rahatlatıyor. Thunderbolt kapısından herhangi bir Mini Display Port ihtiyacı da rahatlıkla geçebiliyor. Ancak Thunderbolt bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Thunderbolt derginiz MacLine”ın daha evvelki sayılarında da defahatle belirtildiği gibi USB, FireWire ve eSATA iletişim protokollerine bir alternatif olarak geliştirilen bir iletişim kapısı. Yüksek hızda harici sabit disk veri transferi, gigabit Ethernet ihtiyacı ve FireWire uyumluluğu Thunderbolt”un sadece bir adaptörle halledebileceği işlerden bazıları. Thunderbolt henüz hala yeni bir teknoloji olarak görüldüğünden piyasada protokolü destekleyen çok fazla yan ürün yok ancak, neredeyse gerçekleşen bir öngörü var ki, Thunderbolt gelecek demek.

 

Satın alma tavsiyesi ve sonuç

MacBook Air, başından beri kullanıcılara mobilitenin her türlü avantajından yararlanırken, Apple kalitesinden ve performansından da ödün vermeyecek bir ürün olma iddiasındaydı. Bu iddia yeni MacBook Air ile oldukça güçlenmiş durumda. Orta vadede bir kullanımdan sonra iyide iyiye anlaşılan mobilite avantajı, piyasada bulunan diğer tüm laptop”ların %90″ının gülle gibi hissedilmesine sebebiyet verebiliyor.
 

intel
 
Madalyonun bir de öbür yüzü var. Apple, 2011 yılında bu MacBook Air güncellemesi ile birlikte sessiz sedasız beyaz MacBook ürün gamının satışını tamamıyla durdurdu. Görülüyor ki MacBook Air ve MacBook Pro Mac laptop”lar klasmanında yalnız kaldılar ve MacBook Air, tamamıyla beyaz MacBook”un yerini aldı. özellikle 13 inç”lik versiyonunun konfigürasyonu göz önüne alındığında gerçekten de MacBook”a artık ihtiyaç kalmadığı açıkça görülüyor. MacBook Air bazı profesyonel kullanıcılar için hala zayıf bir konfigürasyona sahip olabilir ancak o kullanıcılar için MacBook Pro gamı varken bu bir sorun teşkil etmiyor. İki ürün arasındaki ayrım esasen, Apple”ın MacBook Air için kullandığı pazarlama sloganında yatıyor: MacBook Air, nihai günlük notebook!”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here