Ana sayfa Donanım Yeni Mac Pro

Yeni Mac Pro

0

Şekli silindir, teknolojisifütürizm…
 

Apple”da WWDC”de tanıtılan sonyenilik uzun süredir üzerinde konuşulan Mac Pro oldu. Uzun yıllrdan beri süregelen tasarım çizgisinden ödün vermeyen Mac Pro”da 2013 tarihli yeni versiyon silindir şeklinde. Böylelikle adeta yepyeni bir görünümle gelen Apple”ın performansın zirveleri için tasarlanan modellerinde fütüristik bir görünüm dikkat çekiyor.

İlk bakış
Profesyonel kullanım için geliştirilen bir serinin uzun yıllara dayalı bir geleneğinin ürünü olarak özetlenebilen Mac Pro, WWDC”nin en sansasyonel çıkışlarından biri olurken özellikle tasarımıyla adeta Apple teknolojileri ile ilgilinen profesyonellerin gündem maddelerinin zirvesine yerleşti. Genel olarak büyük beğeni kazanan seri, kimi klasik severler tarafından ise fazlasıyla “çizgi dışı” bulundu. Tüm eleştirilere rağmen yeni serinin estetik algıları harekete geçirdiği ve konumlanacağı ev, ofis ve büyük ölçekli işletmelerde oldukça şık bir görünümle yer alacağı net bir konu durumunda. Mac Pro”nun WWDC”deki lansmanı aslında sınırlı bir gösterimdi. Cihazın özellikle yeni tasarımı gözleri önüne serilirken boyutlarının da önemli ölçüde küçüldüğü gözlerden kaçmadı. Peki yeni Mac Pro”nun donanım tarafında ne gibi değişimler ve geliştirmeler söz konusu?
 


 
Donanım
Yeni nesil Intel Xeon E5 işlemciyle gelecek olan yeni Mac Pro”da 12 çekirdeğe kadar konfigürasyon olanağı kullanıcısına sunulacak. Tıpkı yeni MacBook Air”de olduğu gibi Mac Pro”da da yeni işlemcinin eskiye kıyasla önemli miktarda hız faktörüne artıları bulunuyor. Eskisine göre 2 kat daha hızlı bir işlemci, yeni Mac Pro”nun en çarpıcı özellikleri arasında. 1866 Mhz düzeyindekiyüksek hızıyla dört kanal DDR3 bellek kullanılan yeni Mac Pro, AMD”nin ikili grafik çözümüyle geliyor. Apple”ın yeni hız uzmanında AMD FirePro grafik kartı da iş istasyonu sınıfı performans sunuyor ve 6GB bellek içeriyor.

 

Apple Mac Pro, 2013 tarihli versiyonunda ciddi geliştirmelerde hız kesmiyor. ön tanıtımda da büyük ilgi gören yeni donanıma dair bilgiler arasında PCI Express tabanlı yeni nesil Flash depolama çözümü dikkat çekiciydi. Bu teknoloji yapısına yer verilen Mac Pro, SATA tabanlı katı hal sürücülerden 2.5 kat, 7200-rpm sabit disklerden ise 10 kat hızlı çalışan bir depolama birimine sahip. Hız yeni Mac Pro”da çok özel bir hal almış durumda. Eskiden bir önceki versiyona göre 10 kat daha hızlı bir teknoloji verisi bir hayaldi; ancak yeni Apple aygıtlarında değişim çok hızlı bir şekilde sunuluyor.
 

 
Her detayında yüksek hız
Daha önceki versiyonunda da büyük hız sergileyen Mac Pro”nun yeni versiyonda gelenek devam ediyor. Saniyede 20GB veri transferine olanak tanıyan Thunderbolt 2 arabirimiyle Mac Pro profesyonel iş akışlarına yüksek hızı hemen her aşamada sunmayı başarıyor. Mac Pro 2013″e 4K çözünürlükte üç taneye kadar monitör bağlanabilmesi de mümkün. Ayrıca 2 adet USB 3.0, HDMI ve Ethernet arabirimleri de bulunan Mac Pro, 802.11AC standardı ile Bluetooth 4.0 kablosuz bağlantı özelliklerini destekliyor.

Fiyatlandırma ve üretim
Yeni Mac Pro”nun fiyatı henüz açıklanmadı. ürünün 2013 yılı sonunda satışa sunulacağı bildirildi. Ve en ilginç gelişmelerden biri; Apple, Mac Pro”yu ABD”de üretecek. Phil Schiller tarafından duyurulan üretim yeri bilgisi, Apple tarafından önceki aylarda açıklanan bazı ürünlerin ABD”de üretileceği duyurusunu destekleyen ilk ürün oldu. Asya”daki üretim merkezleri yerine ABD”de üretimin Avrupa”daki tüketici nezdinde ne gibi finansal sonuçlar sağlayacağını ise yeni fiyatlandırmalarla göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here