Ana sayfa Donanım Yeni Mac aldığınızda ilk on adım

Yeni Mac aldığınızda ilk on adım

0
Belki hali hazırda bir Mac kullanıcı iken periyodik olarak yenilenen Mac modellerinin cazibesine kapıldınız; belki de cazibeye dayanamayarak ilk Mac”inizi alarak evinize geldiniz. Paketinin kokusu bile parfümleştirilen bu fetiş objesi ile ilk dakikalarınızı yaşıyorsunuz. Peki, yeni Mac”iniz ile hummalı bir çalışma ve/veya eğlence maratonuna başlamadan önce onunla öncelikli olarak neler yapmanız gerekiyor hiç düşündünüz mü? Gelin, tamamıyla sübjektif bir sıralama ile oluşturduğumuz bu “İlk 10 Adım” dosyasına bir göz atın.
 

 

1. Bir Yedekleme çözümü üretin
Evet, kesinlikle yedekleme kavramı kişisel bilgisayar kullanımının en mühim safhasını oluşturuyor. Ve evet, biliyoruz; yedekleme yapmak veya yedekleme sistemi ayarları bir Mac ile yapılabilecek en eğlenceli şey değil ancak buna katlanmak zorundasınız. İyi bir yedekleme disiplinine başından itibaren sahip olmanız, Mac”iniz içerisindeki tüm bilgileri çok daha uzun süre boyunca sizinle sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Her ne amaçla kullanırsanız kullanın, Time Machine”i özel ve efektif bir şekilde kullanmak, öğreneceğiniz ilk şey olsun.
 

 

2. Dropbox Yükleyin
2. aşama, kolaylıkla 1. Aşamada yer alan yedekleme sistematiği oturtmakla aynı kefeye konulabilir. Dropbox, sadece dosyalarınızı yedeklemekle kalmaz; aynı zamanda onları diğer cihazlarla kolaylıkla senkronize etmenize de yardımcı olur. Programı kurduktan sonra ikonu üzerine sürükleyip bıraktığınız her dosya, otomatik olarak server”larda yedeklenir ve o hesap bilgileri ile giriş yapılan iPod touch, iPhone veya iPad gibi diğer cihazlardan da kolaylıkla erişilebilir. Gerekli dosyaların yedeklenmesi, internet üzerinden diğer cihazlarla senkronize edilerek paylaşılması ve bu sayede de o bilgilere her yerden ulaşılmasını sağlayarak Dropbox, yeni Mac”inize kuracağınız ilk uygulamalardan biri olmayı sonuna kadar hak ediyor.
 

 

3. “System Preferences” menüsünü kişiselleştirin
Sonuçta bu sizin Mac”iniz. Kullanmaya başlamadan evvel System Preferences”taki onlarca kişiselleştirme opsiyonunuzu kendi zevkiniz ve kullanım alışkanlıklarınıza göre düzenlemek iyi fikir olacak. Masaüstü duvar kağıdı, Dock boyutu ve efektleri, işletim sistemi pencerelerinin rengi ve boyutları, Mouse ve klavye seçenekleri, ekran çözünürlük, parlaklık ve renk seçenekleri, ses özellikleri, güvenlik opsiyonları, zaman ve dil ayarları, internet ve bluetooth bağlantı seçenekleri ve yapılandırmaları, kullanıcı hesabı işlemleri, Time Machine gibi yedekleme ve kurtarma opsiyonları, yazılım güncelleme butonu, başlangıç diski yaratma işlemleri, enerji kullanımı ile ilgili seçenekler, yazıcı ve faks tanımlama ve ayarlamaları, CD ve DVD ayarları gibi birçok özelliğe bu menü yoluyla ulaşabilir, yeni Mac”inizi çok daha “sizin” yapabilirsiniz.
 

 

4. Mimiklerde Ustalaşın
Eğer yeni Mac”iniz kendiliğinden bir trackpad”e sahipse veya Magic Trackpad ile kullanıyorsanız, Mac OS X Lion”un kullanıcılara sunduğu dokunma mimikleri ile tanışmaya hazır olun. Mac”inizin kullanımını çok daha rahatlatacak ve onunla dokunarak iletişim kurmanızı sağlayacak bu dokunmatik trackpad mimikleri sayesinde, bazı zamanlar bir bilgisayarla değil bir canlıyla interaksiyon halinde olduğunuzu hissedeceğinizden eminiz.
 
5. Mac App Store”u Keşfedin
Yeni bir Mac”te hemen Dock”da yer alan ikonu ile Mac App Store, bilgisayarınızı kabiliyetlerini çok daha ileri seviyelere taşıyacak yüzbinlerce uygulamaya ulaşmanızı sağlayacak bir kapı. Bu uygulamayı bir arayüz olarak görüp, bu inanılmaz boyutlara ulaşan uygulama denizinde gezinmeniz bile Mac kullanmaya yetecek bir neden esasında. üstelik Mac App Store ile bulacağınız çoğu uygulama da ücretsiz.
 

 

6. FaceTime Görüşmesi Yapın
çok değil, bundan birkaç on yıl öncesine kadar kurgu bilim addedilen görüntülü konuşma Mac”inizdeki yerleşik iSight kamera ile artık çocuk oyuncağı. Bir başka lokasyondaki bir başka Mac sahibi ile gerçekleştirilebileceğiniz gibi iPhone 4 sahibi bir arkadaş veya akrabanızla da görüntülü konuşma FaceTime”ı deneyimleyebilirsiniz. Mac”iniz ile uzaktakiler, aslında düşündüğünüz kadar uzakta değiller.
 

7. Google Chrome İndirin

Her ne kadar çoğu Mac kullanıcısı için Mac OS X içerisinde yerleşik olarak bulunan Apple menşeili web tarayıcısı Safari birinci seçenek olsa da, özellikle 5.1 versiyonundan sonra çıkan bazı problem ve yavaşlamalara karşı, önerimizi Google”ın ücretsiz tarayıcısı Chrome”u kullanmanız. Kusursuz olmasa da, birçok farklı konfigürasyondaki Mac”lerde yapılan testlerin hemen hepsinde Safari”den çok daha hızlı ve daha güvenilir çalıştığına kanaat getirilen Chrome, sörf deneyimizi çok daha yukarılara taşıyacaktır.
 

 


8. Bir iMovie Fragmanı Yapın
iMovie uygulaması her Mac ile standart olarak gelen bir uygulama. Program içinde ustalaşmak zaman ve sabır istese de, yeni Mac”inizle kolaylıkla ısa süreli fragmanlar yapabilmeniz mümkün. İnternet”te bulabileceğiniz başlangıç düzeyi “nasıl yapılır?” dokümanları ile imime size eğlenceli dakikalar geçirtmeye daha ilk günden hazır.
 
9. GarageBand İle Bir Şarkı Kaydedin
iMovie ile bir fragman yapabiliyorsanız, yine Mac OS X içerisinde yerleşik olarak bulunan GarageBand programı ile kedi şarkınızı da besteleyebilirsiniz. Bilhassa USB klavyeye da sahipseniz, bu işlem çok çok daha kolay hale gelecektir. Son kertede kusursuz profesyonel müzikal eserler çıkmasa da birçok hayran kazanmanıza olanak sağlayacak kalitede müzikal donanımlar Mac”iniz ekranı kadar yakın.
 

 


10. Temizlik Unutulmamalı
Her ne amaçla kullanırsanız kullanın, Mac”insizin Dock ve masa üzerinin mümkün mertebe temiz ve düzeli olması hem onu hem de sizi rahatlatacak ve çok daha taze bir çalışma ortamını sürekli kılacaktır. Düzenli aralıklarla Mac”inize yüklediğiniz uygulama ikonlarının yerlerini, dosyalarınızı ve Dock”unuzu Finder vasıtasıyla düzenlemeniz herkesin hayrına olacaktır kuşkusuz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here