Ana sayfa Haber Yeni kanıtlara göre güneş sistemimizde 10 gezegen var

Yeni kanıtlara göre güneş sistemimizde 10 gezegen var

0
Güneş’te Çok İlginç Patlamalar

Plüton bir gezegenden bir cüce gezegene indirgendiğinden beri Güneş Sistemi aynı değil ve bu önemli karardan bu yana tüm bahisler kapandı. Geçen yıl California Institute of Technology’deki bilim adamları, güneş sistemimizde gerçek bir 9. Gezegen olabileceğini öne sürdüler. Ekip, bu gezegenin Dünya’nın kütlesinin 10 katı kadar olduğunu ve Plüton’un yörüngesinin çok ötesinde güneş sistemimizin uzaktaki girintilerinde saklandığını iddia ettiler.

Araştırmanın başında bulunan Mike Brown, keşif yapıldığı sırada 9. gezegenin varlığının oldukça yüksek olduğunu belirtti ve “Hey 9. Gezegen hayranları, yeni bir eksantrik Kuiper Kuşağı Nesnesi (KBO) keşfedildi. Ve tam olarak 9. Gezegenin olması gerektiğinin söylendiği yerde, ” diye bir tweet attı. Ayrıca, yeni nesne “bunun istatistiksel olarak bir şaşkınlık olma ihtimalini  ~% .001’a kadar düşürüyor” dedi. 

Yeni cüce gezegenlerle ilgili olarak da benzer keşifler yapılmıştı. Güneş’ten yaklaşık 13,7 milyar km (8,5 milyar mil) uzaklıkta olan 2014 UZ224, yaklaşık 530 km’lik (330 mil) çapa sahip ve yörüngesini tamamlaması yaklaşık 1,100 Dünya yılını alıyor.

 

Arizona üniversitesi’nden Kathryn Volk ve Renu Malhotra, Kuiper kuşağında onuncu bir gezegenin varlığını gösteren garip bir hareketlenme fark ettiler. Kuiper kuşağındaki nesneler, güneş sistemimizdeki diğer büyük gezegenlerden uzaktalar ve büyük gezegenlerin çekim etkisi onları pek etkilemiyor (en azından ölçülebilir derece); ancak, gökyüzü taramaları ve bir dizi gelişmiş teknoloji sayesinde hareketleri hala tahmin edilebiliyor.
özellikle, bu tahminler uyuşmuyorsa, çekim kuvveti Kuiper kuşağı nesnelerinin hareketlerini etkileyen, görüş alanımızın ötesinde başka bir cisim daha var demektir.

9. Gezegen”in araştırılması, önde gelen bilim insanlarının Güneş’ten 700 AU (dünyanın güneşe uzaklığının 700 katı) civarında yörüngede döndüğüne inanmalarına yol açtı. Bununla birlikte, Volk ve Malhotra, Kuiper kuşağının yörüngesinin 50 AU’dan biraz daha fazla kayması nedeniyle, onuncu gezegenin daha yakın olabileceğine inanıyorlar. Ayrıca, gezegenin boyut açısından Mars ile kabaca karşılaştırılabileceğini iddia ediyorlar.

 

Bununla birlikte, diğer gökbilimciler bu düşünceyi benimseme konusunda o kadar hızlı değildir. Fransa’daki Côte d’Azur Gözlemevinden Alessandro Morbidelli, “Ben bu kadar yakın ve bu kadar aydınlığa sahip bir gezegenin fark edilmeden kalacağından şüpheliyim” diyor.
Yine de Volk, bulgulara güveniyor ve “Bunun gerçek bir etki olarak görülmemesi saçmalık olur. Orada gerçek bir sinyal olduğunu düşünüyoruz ve bu da yeni bir gezegeni ima ediyor” diyor.

Kuiper kuşağında daha fazla kütlenin bulunması, bu bulguları desteklemeye ya da çökertmeye yardımcı olacaktır. Her iki durumda da, küçük güneş ailemiz uzun süredir kayıp uzak ilişkilerle birlikte büyümeye devam edecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here