Ana sayfa Mobil Yeni iPhone

Yeni iPhone

0

Apple”ın mihenk taşı sayılabilecek iPhone”un yeni versiyonu tünelin ucunda…
 

Birkaç aydır sanal alemde de sürekli bahsinin geçtiği üzere Apple”ın, firmanın tarihindeki dönüm noktalarından biri olan ürünü iPhone”un yeni versiyonu olan iPhone 5″i bu senenin Eylül veya Ekim ayında piyasaya sürmesi bekleniyor. iPhone öylesine büyük ve güçlü bir dalga oluşturdu ki, sadece bir sonraki versiyonun piyasada olacağı fikri bile teknoloji dünyasını ziyadesiyle sallamaya yetiyor. Piyasaya sürülme tarihi üzerindeki söylentiler, globalizasyonun belki de en belirgin sonuçlarından biri olan ucuz iş gücünün lojistik maliyetlerinin önüne geçmesiyle oluşan çin pazarının endüstriyel sırlara Batı dünyası kadar riayet etmemesi. Apple”ın neredeyse tüm ürünlerinden kullanılan hammaddenin çin”den yola çıkması, firmanın yeni bir ürünün topyekun üretimine başladığını göstergesi oluyor. iPad 2″nin de çıkış tarihi de bu yöntemle neredeyse hatasız bir şekilde tahmin edilmişti.
 
iphone
 
Yeni iPhone”un isminin iPhone 5 mi, yoksa Apple”ın daha önceki hamlesi gibi jenerasyona özel başka bir isimle mi çıkacağı tartışıladursun, Büyük Britanya”nın saygın gazetelerinden olan The Guardian”ın güvenilir kaynaklardan aldığını iddia ettiği gibi bilgilere göre yeni iPhone 2010 yazından bu yana piyasada olan iPhone 4″e oldukça benzeyeceği yorumları da yapılıyor.

Yine tedarikçilerden alınan bilgilere göre Apple, 2012 içerisinde de bir başka iPhone modelini piyasaya sürecek. Ama bu nazaran uzak gelecekteki ürünün kesin çıkış tarihi şimdilik oldukça muğlak. Bazılarına göre 2012 yazında yeni bir iPhone piyasaya çıkabilir.

 

The Guardian ve birkaç ciddi kaynağa göre yeni iPhone, hali hazırda piyasada olan iPhone 4″e oldukça benzeyecek ama yan tarafında birkaç ekstra buton olacak. Bloomberg”e göre ise yeni iPhone, Apple”ın iPad 2″de de kullandığı yeni nesil A5 işlemciyle donanacak. Bunun yanında yeni iPhone”un 8MP çekim kabiliyetine sahip bir kamerayla da donanacağı söylentiler arasında. Bilindiği gibi iPhone 4″te 5MP”lik bir kamera kullanılmıştı. Bu beklentinin doğal bir uzantısı olarak da yeni iPhone”un daha yüksek çözünürlüğe sahip bir ekrana sahip olacağını düşünmek zor değil.
 
iphone 5
 
Yeni iPhone”un işletim sistemi olarak Apple”ın iOS sisteminin 5. Versiyonunu kullanacağı biliniyor. iOS 5″in en heyecan verici özelliği de bu işletim sisteminin iCloud ile tam entegrasyonu. Geçtiğimiz sayıda da kapak konusu yaptığımız iCloud ile desteklenen tüm cihazlar arasında tam bir senkronizasyonun yapılabiliyor.

Nomura Securities bünyesinde küresel teknoloji uzmanı olarak çalışan Richard Windsor, kendisiyle yapılan bir mülakatta yeni iPhone”un haliz hazırda piyasada olan son sürüm iPhone 4 ile aynı değerede fiyatlanacağını düşündüğünü söylüyor. Maliyetlerin de hemen hemen iPhone 4 ile aynı seviyede olacağını düşündüğünü söyleyen Windsor, Apple”ın bu yeni ürün için ekstra bir kar hesaplaması yapmayacağını düşünüyor.

 

Burada sanırız düşünülmesi gereken stratejik nokta şu: Apple, birçoklarının düşünmekle kalmayıp talep de ettiği üzere, daha düşük özelliklerle donatılmış ve bunun neticesinde de daha düşük fiyatlandırılmış bir “ara basamak” iPhone modelini piyasaya sunup sunmayacağı. Esasen tamamen bir pazarlama stratejisi kararı olan bu sorunun cevabı, birçok orta seviye bütçeli kullanıcıyı da birinci elden ilgilendiriyor. çok daha fazla sayıda kullanıcının bulunduğu bu segment”e Apple”ın dahil olup olmayacağı şimdilik belirsiz. 2011 yazı itibarıyla dünya ölçeğindeki akıllı telefon pazarının yaklaşık %19″una sahip olan Apple”ın bu oranı büyütmesinin akla gelen ilk yöntemlerinden birinin bu olacağı düşünülüyor.
 
apple
 
Ancak yine uzmanların düşüncesi Apple”ın bu orta ölçekli potansiyel akıllı telefon kullanıcılarının bulunduğu geniş alana henüz girmeyi planlamadığı yönünde. En azından 2012 yazına kadarki kısa vadede. Bekleyip göreceğiz. Zira özellikle bu segment”te Google”ın Android işletim sistemini kullanan telefonların %31″lere varan payı Apple”ın oyunun içine her an yer alabileceğinin bir göstergesi olarak okunabilir. özellikle de global ölçekte akıllı telefon pazarının %55 gibi devasa bir büyüme oranı göstereceği öngörülmekte iken, Apple”ın buna seyirci kalmayacağı aşikar.

 

Son kullanıcılarının ve tabi ki Apple fanatiklerinin yeni iPhone hakkında en heyecan duydukları yeni teknik özellik ve kabiliyetlere gelince. Yukarıda belirttiğimiz ilk bakıştaki yeni özelliklere ek olarak yeni iPhone”un artık GSM dünyasının oldukça yakın geleceği olan 4G desteği vermesi bekleniyor. Halihazırda kullanımda olan iPhone modellerinde depolama kapasitesi 32 GB ile sınırlandırılmış durumda. özellikle multimedya alanındaki gelişmeler ve HD görüntülerin yaygınlaşması ile beraber daha yüksek kapasiteler bir ihtiyaç haline geldi. Yeni 5. nesil iPhone için beklenen yeniliklerden birisi de bu. öte yandan piyasada iPhone”un en büyük rakiplerinden biri olan ve yine bir meyve adıya anılan markanın akıllı telefonlarının belki de en büyük eksikliği olan Flash desteğinin de yeni iPhone”da olması bekleniyor. Şu ana kadar piyasaya sürülen iOS cihazların Hafıza kartı desteği sunmamış olması onların en büyük eksiklerinden biri olarak görülüyordu. Apple”ın yeni iPhone ile bu konuda da bir tavır değişikliğine gideceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.
 
apple iphone
 
Yeni özelliklerinden beklentiler, piyasaya çıkış tarihi üzerine düşünen, konuşan ve fikir bildiren kişilerin fazlalığı, sadece bağlı bulunduğu sector dilimi ile sınırlı kalmayan etki alanı ve Apple”ın tarihinin ticari manada belki de en başarılı projelerinden biri olması ile bile iPhone”un yeri çok özel. Mac”lerde kullanılan işletim sisteminin alışkanlıklarının getirdiği kolaylık ve Apple fanatiklerinin tercih ve arzu nesnesi olması ile de Mac dünyası için de çok özel bir ürün iPhone. Yeni versiyonunun dedikoduları bile bu kadar büyük yaygara koparmasına yetiyorsa, herkese çıkış tarihini sabırsızlıkla beklemek kalıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here