Ana sayfa Makale Yeni iPhone’larda yapılması gerekenler

Yeni iPhone’larda yapılması gerekenler

Herkesin şikayetçi olduğu noktalarda Apple’ın yeni çözümler üretmesi bekleniyor.

1

Dedikodu çarkı, Apple’ın yeni iPhone sürümüyle mağazalarda yer alabileceği söylentisiyle dönüyor. iPhone X’den çok etkilenmiştik ve iPhone 8 ile iPhone 8 Plus, birkaç dolar tasarruf etmek isteyenlere veya tanıdık bir tasarımla deneyime devam etmek isteyenlere uygun tekliflerle geldiler.

Apple, iPhone X’in daha büyük boyutlu bir versiyonunu, daha küçük boyutlunun ve daha ekonomik kullanıcı dostu bir cihazın yanı sıra çıkaracak mı (söylentilere göre), yakında ortaya çıkacaktır. Farklı fiyat noktalarına vuran bir üçlü olası görünüyor, ancak iPhone X’den daha ucuz bir amiral gemisini beklemeyin.

Daha iyi performans, daha yetenekli bir kamera ve iyileştirilmiş bir pil ömrünü göreceğimizden, tıpkı kulaklık jack’ının veya Touch ID’nin geri dönüşünü görmeyeceğimizden nasıl eminsek, öyle emin olabiliriz. Ancak Eylül ayında Apple’ın bir sonraki iPhone’da yapması istenen birkaç şey var.

Hızlı şarjla gelmesi

Etrafındaki en pahalı mobil donanıma sahipken, Apple’ın kutuda hızlı bir şarj kitini sunmaması bir şaka gibi geliyor. Pil ömrü, son yıllarda istediğimiz kadar gelişmediyse de, pilinizi daha hızlı şarj etme özelliği, iyi ve gerekli bir özelliktir.

Hızlı şarj, yalnızca üst seviye cihazlarda değil, şimdi Android pazarında bir standarttır. $250 gibi bir fiyata satın alabildiğiniz bir cihazın kutusundan bir hızlı şarj cihazı çıkabilir ve bu da size 15 dakikalık şarjla 6 saatlik bir kullanım sağlar.

Aslında iPhone X, 8 ve 8 Plus ile 30 dakika içinde yüzde 50’lik bir şarj yapabilirsiniz, ancak bir USB-C-to-Lightning kablosu ve USB-C Güç Dağıtımını destekleyen bir güç adaptörü almanız gerekiyor. Bunları Apple’dan satın alırsanız, yaklaşık 75 dolarlık bir fazla masrafınız olur. Başka yerlerde daha ucuz  ürünler de bulabilirsiniz – ancak Apple sertifikalı olmayan bir ürünü satın almayla ilgili bir uyarıda bulunmamıza izin verin – bunu gerçekten yapmanız gerekmiyor.

Apple iPhone X için $1.000, hatta iPhone 8 için $700 fiyat belirliyorsa, kutuda hızlı bir şarj cihazı da bulunmalıdır.

USB Type-Cnin benimsenmesi

Apple, uzun zamandır kendi özel portlarını popüler alternatif standartlardan daha yetenekli hale getirerek haklı çıktı, ancak şimdi o argüman öldü, USB-C tartışmasız çok yaygınlaştı. Lightning portu, USB-C’nin yapamayacağı hiçbir şeyi yapmıyor. Bu bir MacBook için yeterince iyiyse, iPhone için de yeterince iyidir, değil mi?

Apple’ın, endüstri standardını benimseme zamanı geldi. MicroUSB hızlı bir şekilde yok oluyor ve herkes USB-C’ye geçiyor. Apple’da bunu benimserse, gelecekte herkesin mevcut herhangi bir kabloya veya şarj cihazına takabileceği ortak şarj cihazlarının keyfini çıkarabiliriz. Android cihazların ve iPhone’ların bir arada kullanıldığı ailelerde, aksesuar karmaşası yarıya indirilebilir. O zaman tüm cihazlarınızı şarj etmek için yanınıza tek bir kablo alabilirsiniz.

Apple’ın izin verdiği özel portlar, herhangi bir sertifikalı olmayan aksesuarın cihazlarla çalışmamasını garanti edecek şekilde, Lightning kablolarında bir kimlik doğrulama çipi içerir. Bu, Apple’ın satın aldığınız $3’lık kablonun iPhone’unuzu şarj etmeyeceğinden ancak $25’lık kablonun bunu yapacağından emin olmasını sağlar.

Yandaki anahtardan kurtulma

Jony Ive ve tasarım ekibinin minimalizmden yana olduğunu biliyoruz. Kendi sözleriyle, “kesinlikle gerekli olmayan her şeyden kurtulmak” için bu görevdeler. Bunun sonucunda, tüm iPhone’larda standart 3,5 mm ses portunun ve iPhone X’de Touch ID ana düğmesinin ölümünü gördük.

iPhone’unuzu sessiz duruma getirmek için yan anahtarın hala kullanılması kimseyi etkiler mi? Apple gerçekten bunun gerekli olduğunu mu düşünüyor? Çünkü kullandığımız her Android telefon bu anahtardan yoksun ve orada onu hiç aramadık.

Her gün bu anahtarı kullanan ve onu seven bazı kişiler olduğundan eminiz, ama dürüst olmak gerekirse, bu sorun için şık bir çözüm değil. Sesi kısma düğmesini bir saniye basılı tutmanın üstünlüğünü sağlayan şey nedir?

Kamera çıkıntısını azaltma

Kamera teknolojisi geliştikçe ve telefonlar olabildiğince inceltildikçe, arkadaki kamera modülünün kaçınılmaz olarak dışarı çıktığını biliyoruz. Apple’ın iPhone’ları son birkaç yıl içerisinde giderek daha büyük kamera çıkıntılarına sahiptiler, ancak iPhone X’deki kamera çıkıntısı çok daha büyük.

Sorun, bunun tasarımı dengesiz hissettirmesi. Herhangi bir yüzeye dokunan ilk şey o oluyor ve telefon düz bir masanın üzerine yerleştirildiğinde sallanmasına neden oluyor. Koruyucu bir kılıf durumu daha da açık hale getiriyor. Bu nedenle telefonu bu kadar ince yapma çalışmaları boşa gidecek.

Çentiği küçültmek

Tasarımdaki tavizlerinden bahsetmişken, konuyu çentiğe getirelim. Apple, Face ID teknolojisini iPhone X’in önüne yerleştirmek için bir yol bulmak zorundaydı ve bulduğu çözüm, ekranın üst kısmındaki çentikti.

Evet, alıştık ona. Hayır, telefonu mahvetmiyor. Ama ön tarafı kenardan kenara tam ekran olan bir iPhone’u mu tercih ederdik? Tabii ki evet.

Bu uzlaşı, hayal kırıklığı yaratacak şekilde bir takım Android üreticilerinin, gerçekten de yapmaları gerekmese de, bunu izlemelerini sağladı. Sığdırmak için aynı FaceID teknolojisine sahip olmamaları ve bazı şeyleri farklı yapamadıkları fikri ile sınırlılar.

Dürüst olalım, çentik hakkında söyleyebileceğimiz en iyi şey o kadar da kötü olmadığıdır. Birkaç gün sonra çentikli bir telefonla konuştuğunuzu unutuyorsunuz, ama bu onu iyi kılmıyor.

Apple her şeyi bir çentiğe sahip olmadan sığdırabiliyorsa, o zaman iPhone’unuz olmazdı. Bir sonraki iPhone’da bunu tam olarak yapmanın bir yolunu bulacağını umarız.


Bu yazı, iPag Mag dergisinden alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here