Ana sayfa Donanım Yeni iPhone “X” güçlü kamera özellikleri ve yüz ifadelerinize dayalı hareketli emojilerle...

Yeni iPhone “X” güçlü kamera özellikleri ve yüz ifadelerinize dayalı hareketli emojilerle geliyor

0

Yeni iPhone”un yüz tanıma özelliğinin bin bir türlü marifeti olduğunu biliyor olabilirsiniz ama 9to5Mac”in keşfettiği bu özelliği beklemediğinizi sanıyoruz: kişiselleştirilmiş emoji. Ekip, yeni sızdırılan iOS 11 “Gold Master” yazılımının “Animoji” ya da 3 boyutlu emoji olarak adlandırılan bir özelliğe atıfta bulunduğunu ortaya çıkardı. Buna göre yüz ifadelerinizi ve sesinizi kullanarak kendinize göre emojiler yapabileceksiniz. Emoji arşivinde bulunan insana ait olmayan bilindik emojilerden birini seçtiğinizde program emojiye sizin gözünüzü, ağzınızı ve yanak biçiminizi yerleştiriyor. Robotik bir gülümseyiş yapabileceğiniz gibi, kaşlarını kaldırmış bir köpek emojisi de oluşturabilirsiniz. Tabii bu fonksiyon bir çeşit tanıtıma yönelik sunum olarak çıkıyor karşımıza ama, bu özellikle birlikte Apple”ın yüz takibi fonksiyonunun artık hazır hale geldiğini de gösteriyor.

Ortaya çıkarılan fonksiyon aynı zamanda yeni iPhone”un neler yapabileceğiyle ilgili daha fazla ip ucu da sunuyor. Kamera daha güçlü olacak. Daha önceki sızıntıları da doğrular nitelikte yeni kamera ile 4K video çekimini 60 fps”de yapabilecek, 1080p”de 240FPS”lik yavaş çekim video çekebileceksiniz. Cihaz aynı zamanda iPad Pro”da olduğu gibi uyumlu “True Tone” görüntüsüne de sahip olacak. Yüze dayalı yetkilendirme sistemi daha gelişmiş görünüyor. Zira yüzünüzü tanıtmak için cihazın sizi geniş aralıkta açılardan tanıyabilmesi amacıyla bir çemberin içine doğru oturtmanız gerekecek. Apple”ın home tuşunu kaldırıp kaldırmayacağı konusunda bir şüpheniz varsa belirtelim: Apple home tuşunu kaldırdı. Yeni iPhone ekranının alt bölümüne yerleştirilen uygulamalar el hareketleriyle kullanılabilecek. Böylece home tuşuna gerek kalmayacak.

Steve Troughton-Smith”in yaptığı ayrı bir kod araştırması da, cihazın son ismini ortaya çıkarıyor. Bütünsel çerçevesiz ekranlı, yepyeni iPhone”un adı “iPhone X” olacak gibi görünüyor. Buna karşılık klasik tasarımın yenilenmiş versiyonlarının ise (iphone 7S ve iPhone 7S Plus olması beklenen) iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olacakları düşünülüyor. Evet, Apple 2009 yılında iPhone 3GS ile başlattığı “S” isimlendirme şemasından ilk kez uzaklaşıyor galiba.

Aynı zamanda dual kameralı iPhone kullanıcılarının çekimin algısal ışığını değiştirmelerini sağlayacak olan “Portre Işıklandırması” moduna dair teyidler de var. Sahne aydınlatması efekti ya da aşırı aydınlatılmış bir resme doğal ışığın yumuşak tonlarını ekleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında LTE Apple Watch ve yenilenmiş AirPod“larla ilgili ip uçları da var söz konusu yazılımın kodlarında. Görünen o ki Apple”ın 12 Eylül”de düzenleyeceği etkinlikte açıklayacak çok şey olacak.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here