Ana sayfa Mobil Yeni iPhone’lar hakkında en iyi 9 söylenti

Yeni iPhone’lar hakkında en iyi 9 söylenti

1
iphone

Resmi olarak iPhone dönemine girmiş bulunuyoruz. Çoğu insan bu aya Eylül dese de bu bize biraz ilginç geliyor. 12 Eylül’de gerçekleştirilecek Apple etkinlğine kalan sayılı günlerin ardından durgunlaşan söylentiler, yeni modeller hakkında şimdiye kadar oldukça detaylı bilgiler verdi.

Yeni akıllı telefonlarda bize göre yüksek ihtimalle yer alacak özellikleri burada sizlerle dokuz madde hâlinde paylaşacağız. Bunların hiçbirinin gerçek olup olmayacak oluşu tabiki kesin değil.

iPhone X güncellemesi

iphone

Geçen yılın iPhone X akıllı telefonu söylentilere göre bu yıl bir “S” güncellemesi alacak ve 2015 yılından bu yana Apple’ın ilk benzer güncellemesi olacak. iPhone XS ile birlikte tasarımsal güncellemeler dikkat çekici olmayacak olsa da donanımsal olarak artış şüphesiz gelecek. Yeni 7nm’lik A12 işlemcisi ve 4GB RAM kapasitesi cihazın performansında ciddi yükseliş sağlayacaktır.

Ne kadar olası? 9to5Mac sızıntısına göre hemen hemen doğrulandı.

iPhone XS Plus Max partiye dahil oluyor

Standart iPhone XS’in yanında raporlara göre bir de 6,5 inçlik bir iPhone XS ortaya çıkacak. Bu model tahminlere göre firmanın şimdiye kadar kullandığı “Plus” tanımlayıcısı yerine “Max” ekiyle gelecek. Firmanın tanıtacağı en büyük ekranlı iPhone olacak bu modelde birkaç ekstra özelliğin de ortaya çıkarılması bekleniyor.

Ne kadar olası? Aynı sızıntı sayesinde hemen hemen doğrulandı.

6,1 inçlik LCD iPhone

Bu zamana kadar yayılan söylentilere göre Apple bu yıl üç farklı iPhone modelini tüketicilerle buluşturacak. Bu üç modelden ikisi OLED ekranlı tam amiral gemisi sınıfına girerken bir tanesi düşük bütçeli(!) kişilere hitap edecek ve LCD ekranla gelecek. iPhone X ile başlayan tasarım çizgisini sürdürmesi beklenen bu model yine Face ID ve diğer güzel özellikleri beraberinde getirecek. Amacı iPhone X özelliklerini ucuza sunmak olacak bu model, çelik çerçeve yerine alüminyum, OLED ekran yerine ise LCD kullanarak maliyetleri düşürecek.

Ne kadar olası? Çok sayıda söylenti bu bilgilerin doğruluğuna işaret etse de hâlâ ortaya somut fotoğraflar çıkmış değil.

Yeni renkler

iphone

Uzun zamandır istenen altın renkli iPhone X modeli bu yıl gerçek olacak gibi görünüyor. iPhone XS ve XS Max modellerinde neredeyse kesin şekilde ortaya çıkacak ekstra renk seçeneklerinden LCD model de nasibini alabilir. Son söylentilere göre bu modelde de gri, mavi, kırmızı ve turuncu gibi canlı renk seçenekleri olacak. Tıpkı iPhone 5C gibi fakat daha kaliteli donanımlarla.

Ne kadar olası? XS / XS Max için hemen hemen doğrulandı fakat LCD model hakkında kesin bilgi yok.

3D Touch kaldırılıyor

iPhone 6S ile ilk olarak tanıtılan 3D Touch, akıllı telefon kullanımına yeni bir derinlik kazandırma iddiasıyla ortaya çıkmıştı. Bu özellik hiçbir zaman tutmadı ve bu sebeple Apple fiyatları düşürmek için özellikten kurtulabilir. Amiral gemisi modellerde olmasa bile LCD ekranlı modelde muhtemelen kaldırılacak bu özellik, Apple’ın sürekli yükselen akıllı telefon fiyatlarına bir dengeleme yapacaktır. Umarız yapar.

Ne kadar olası? 3D Touch’ı yakınlarda pek kullanmaya Apple, fiyatları düşürmek için özelliği kaldırabilir.

USB-C rüyaları gerçek oluyor, kısmen

İki parçadan oluşan bu söylenti oldukça harâretli. İlk kısmında Apple sonunda ışığı, gerçek dünyayı görüp iPhone modellerindeki Lightning portunu endüstri standardı USB-C ile değiştiriyor. Bu durum firmanın kendi cihazlarıyla da uyumlu olacak olsa da maalesef hiç olası durmuyor.

iphone

Daha olası ikinci kısım ise Apple’ın iPhone kutusundaki şarj aletini USB-C olanıyla değiştirmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu adaptöre uyumlu olarak kutudaki kablonun da bir ucu USB-C, diğer ucu Lightning olarak gelecektir.

Ne kadar olası? Telefonda USB-C portu hiç mümkün durmuyor ama şarj aletinde USB-C oldukça mümkün.

Ekran içi parmak izi okuyucu

Geçtiğimiz sene iPhone X ile ilgili söylentiler ortalıkta dolaşırken Apple için iki olası yol görünüyordu. Bunlardan ilki Touch ID’nin tamamen kaldırılıp Face ID gibi bir yüz tanıma sistemine geçiş yapılmasıydı ve firma bu yolu seçti. İkinci yol ise ana ekran butonu içindeki Touch ID’nin ekran içi bir Touch ID ile değiştirilmesiydi. Firma bu yıl tüm olanaklarıyla Face ID kullanımına yönelse de hâlâ küçük bir ışık var diyebiliriz. Ekran içi parmak izi okuyucuların yaygınlaşmasıyla birlikte telefonlarına bu özelliği de dahil ederek güvenliği arttırabilecek olan Apple, kullanıcıları da şüphesiz mutlu edecektir.

Ne kadar olası? Şimdilik Apple’ın teknolojisini parça parça sunmaya devam ettiğini söyleyebiliriz fakat ne olur kesin olarak bilinmiyor.

Apple Pencil iPhone’a geliyor

Apple Pencil severler şimdiye kadar hep firmanın kalem desteğini telefonlara da getirmesini umarak yaşamaya devam ettiler. iPhone XS Max ile birlikte 6,5 inçlik tablete yaklaşan ekran boyutunda kalem desteğinin gelmesi imkansız durmuyor.

Ne kadar olası? Eğer analist Kuo doğruyu söylüyorsa, ki genelde öyle yapar, muhtemelen böyle bir şey olmayacak.

Yeni iPhone SE

iphone

Bizleri en çok heyecanlandıran bu söylenti, bazı ciddi çizimlerle karşımıza çıkmıştı. 2016 yılında tanıtılan iPhone SE, firmanın ikonik tasarımını zamanın amiral gemisi 6S donanımıyla birleştirerek fantastik bir telefon ortaya çıkarmıştı. iPhone 5 tasarımlı modelin bir yenileme geçirip tekrar karşımıza çıkmasını hepimiz derinden istiyoruz. Bu modelde ekstra olarak ekranın iPhone X tarzı çerçevesiz olacak şekilde güncellenmesi de oldukça hoş karşılanacaktır.

Ne kadar olası? Son zamanlarda çok fazla sızıntı yok bu sebeple Apple ya projeyi son derece gizli tutuyor ya da rafa kaldırdı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here