Ana sayfa Makale Yeni iPad Pro için Kullanım İpuçları

Yeni iPad Pro için Kullanım İpuçları

Baştan aşağı yenilenen yeni iPad Pro ile yapabilecekleriniz artık çok daha fazla. Peki Yeni iPad Pro nasıl daha verimli bir şekilde kullanılır?

0

Yenilenen iPad Pro, artık çok daha proaktif bir tablet. Şıklığıyla birlikte selefine göre daha yüksek bir performans sunan yeni iPad Pro, sahip olduğu tam ekran tasarımıyla da farkını ortaya koyuyor. Daha büyük bir ekranı daha küçük bir gövdede sunan cihaz, 500 gramdan hafif yapısıyla da yanınızda nispeten daha kolay taşıyabileceğiniz bir ürün.

Bir bilgisayarın yapabildiği her işlemi gerçekleştirebilen yeni iPad Pro, eski versiyonuna göre pek çok açıdan daha verimli kullanılabilen bir cihaz. Sahip olduğu “Doğal hareketler” özelliği sayesinde gezinmenin oldukça kolay olduğu yeni iPad Pro, bütünleşik Face ID özelliği ile de kullanıcılara daha kolay bir cihaz erişimi ve arttırılmış güvenlik sunuyor.

Bünyesinde A12 X bionic çip barındıran yeni iPad Pro, Photoshop CC gibi uygulamaları çalıştırmakta bile herhangi bir zorluk yaşatmıyor. Cihaz oldukça güçlü bir donanıma sahip olduğundan, verimlilik konusundaki beklentilerinizi de tam anlamıyla karşılayabilecek düzeyde.

Yeni Apple Pencil ile beraber kullanıldığı taktirde iPad Pro, resmen size boyut atlatacak bir cihaz. Çünkü yeni Apple Pencil ile artık çok daha yaratıcı çalışmalar yapabilmeniz mümkün. Yeni Apple Pencil ile artık tek seferde daha fazla fonksiyon gerçekleştirebiliyorsunuz. Uyguladığınız basıncı algılayabilen özelliği sayesinde yeni Apple Pencil ile, gerektiğinde çok hassas ve detaylı çalışmalar yapabiliyorsunuz. Kalemi bastırarak kalın ve koyu çizgiler çizmeniz mümkün. Aynı zamanda Apple Pencil’ı hafif yan tutarakta gölgelendirme işlemlerinde kullanabiliyorsunuz.

Yeni Apple Pencil, sahip olduğu dahili mıknatıslar vasıtasıyla yeni iPad Pro’nuzun yan tarafına manyetik olarak sıkı bir şekilde tutturulabiliyor. Bu şekilde şarj da olan kalemin böylelikle kaybolma sorunu ortadan kalkmış oluyor. Apple Pencil ile çalışırken cihaz üzerine parmağınızla iki kere dokunduğunuzda, önceden belirlediğiniz modlar arasında kolaylıkla geçiş yapma şansınız da oluyor. Bu da size sunulan yeni bir kullanım kolaylığı. Yeni Apple Pencil’ın sadece birkaç iPad Pro modeliyle uyumlu olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

 

Yeni iPad Pro ile bir de güncel Smart Keyboard Folio satışa sunuldu. Cihazınızı başarılı bir şekilde koruyan bu ürün aynı zamanda size mükemmel bir yazı yazma deneyimi sunuyor. Bu aksesuar ile birlikte ileri düzey bir bilgisayardan farkı kalmayan yeni iPad Pro, gerçekten övgüyü hak ediyor.

iPad Pro şüphesiz en çok sanatçılar tarafından kullanılan bir cihaz ve bu konudaki yetenekleri gerçekten takdire şayan olarak nitelendirilebilir. Apple Store’da bulabileceğiniz sayısız resim ve sanat uygulamasıyla cihazdan maksimum verim almanız mümkün.

Yeni iPad Pro üzerinde neredeyse tüm sanatsal çalışmaları en ince detaylarına kadar yapabilirsiniz. Gerektiğinde büyük ekran üzerinde çoklu görevler ve ‘split view’ özelliğini kullanarak da aynı anda bir den çok uygulama üzerinde çalışabiliyorsunuz. Böylelikle açık sayfalar ve menüler arasında git-gel yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

iPad Pro’lar ile birlikte kullanabileceğiniz en başarılı resim ve illüstrasyon uygulamalarından biri şüphesiz Procreate. Apple Tasarım Ödülü kazanan ve App Store’un öne çıkanlarından biri olan Procreate, sanatçılar için eksiksiz bir araç kutusu sunuyor. Bünyesinde 136 adet gelişmiş fırça barındıran uygulama aynı zamanda gelişmiş katman sistemi ile de dikkat çekiyor. Uygulama, kullanıcıları için oldukça rahat bir çalışma ortamı ve güzel tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü sunuyor. iPad Pro’nuzla beraber maksimum verim alabileceğiniz uygulamalardan bir tanesi de Affinity Photo.

iPad Pro üzerinde kullanılabilecek en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından birisi olan Affinity Photo, size her şekilde basit ve çok yönlü bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Bünyesinde bulunan sayısız özellikle beraber artık fotoğraf düzenleme çalışmalarınız çok daha eğlenceli ve zevkli olacak. Uygulamayı bir kez satın almanız halinde tüm özelliklerin açıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Eğer kod yazmayı seviyorsanız, iPad Pro üzerinde Coda uygulaması ile çalışarak oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Coda, Web Developer’lar için geliştirilmiş olan bir kod derleme uygulaması. Kısaca web siteleri için gereken kodları yazmanızı ve düzenlemenizi sağlıyor. Dilerseniz yazdığınız kodları anında Safari üzerinde çalışır vaziyette de görüntüleyebiliyorsunuz.

iPad Pro üzerinde kullanılabilecek ve size pek çok kolaylık sağlayacak olan diğer bir kayda değer uygulama ise Slack. Özellikle iş hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan Slack; iPhone, iPad ve Mac cihazlar üzerinde ortak bir yapı kurarak çalışıyor.

Uygulama üzerinden çalışanlarınızla anlık olarak yazışabileceğiniz gibi aynı zamanda da dilediğiniz anda iPad Pro’nuzun ekranında yaptıklarınızı diğer cihazlarla paylaşabiliyorsunuz.

Affinity Photo’yu es geçmeyin!

iPad Pro üzerinde kullanılabilecek en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri de Affinity Photo. Bu uygulama size basit ve çok yönlü bir kullanıcı deneyimi vaat ediyor.

Yeni iPad Pro için uygulama tavsiyeleri:

 • Affinity Photo
 • Slack
 • Coda
 • 1Password
 • iWork
 • Microsoft Office
 • Fantastical 2 for iPad Mint
 • Mint
 • Netflix
 • YouTube
 • Dropbox
 • Kindle Reader
 • Bear
 • GarageBand
 • iA Writer
 • Procreate
 • Pinterest
 • Paper
 • Bonus:
  Pigment

 

Profesyonellere…

Eğer kod yazmayı seviyorsanız, iPad Pro üzerinde Coda uygulaması ile çalışarak oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Sadece izlemek ve bir şeyler çizmenin ötesi

Dünyayı ellerinin arasına alma, artık manipülasyona son derece açık yüksek oranda palavra içeren bir söz olmaktan çıktı. Yeni iPad Pro ile bunu gerçekten başarabiliyoruz. Zaten çok üst boyuttaki görüntü deneyimi dokunmatik özelliklerini de işin içine katarak size bambaşka bir mobil aygıt sağlıyor.

Yeni iPad Pro ile sadece izlemek ve bir şeyler çizmenin ötesini tadıyorsunuz.

Artık hep yanınızda…

Yeni iPad Pro, mıknatıslı kalemiyle de yüzleri güldürüyor. Bu mekanizma sayesinde önceki nesil dokunmatik kalem Apple Pencil’ın bir yerlerde kaybolması ya da daha da kötüsü kullanımından sıkılarak dolabın çekmecesine kaldırılmasına dönük olasılıklar sıfırlanıyor. Tertemiz bir şekilde iPad Pro’ya entegre olan Apple Pencil 2, aynı zamanda bu şekilde şarj da oluyor.

Yazı: Can Genca


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here