Ana sayfa Mobil Yeni iPad: Gerçek bir oyun konsolu!

Yeni iPad: Gerçek bir oyun konsolu!

0

3. Nesil iPad”te neler yeni?
 

Bekleyiş sona erdi, yeni iPad basına tanıtıldı. Yeni CEO Tim Cook, yeni iPad”i gerçekten de “Yeni iPad” olarak tanıttı. Kısacası karşımızda iPad 3 yok, “The New iPad” olarak tanıtılan yeni bir iPad var. Peki bu yeni iPad”te neler var? Steve Jobs”sız yapılan ilk iPad lansmanında neler anlatıldı? Tüm bu soruların cevabı 7 Mart”ta verildi. Takvim yaprakları 7 Mart”ı gösterdiğinde Apple”ın CEO”su Tim Cook sahneye çıktı. Tim Cook konuşmaya başladığında heyecanı ve yeni iPad”e olan güveni gözlerinden okunuyordu. Konuşmaya öncelikle iPad”in başarısından ve piyasaya getirdiği canlılıktan bahsederek başladı. İlerleyen dakikalarda yeni nesil iPad ile ilgili kelimeler ağzından dökülmeye başladı.
 
tim cook
 
Yeni iPad 16 Mart”ta birçok ülkede piyasaya sunuldu. ülkemiz için ise muhtemelen bir süre daha beklememiz gerekecek. Bu bekleyiş iPad 2″yi bekleme süremizden biraz daha fazla olabilir. Zira yeni iPad, LTE olarak da adlandırılan 4G ile birlikte geliyor ve operatör firmalarının LTE ile ilgili bireysel tarifeleri gibi bir durum söz konusu bile değil. LTE destekli yeni iPad, tıpkı 3G”li iPad 1 ve 2 gibi iki farklı modelde gelecek. Bunlar sadece Wi-Fi destekli yeni iPad ile Wi-Fi + LTE destekli yeni iPad olacak.

Yeni iPad ile ilgili konuşulan söylentilerden biri de, 128 GB yeni bir model ile birlikte geleceğiydi. Ne var ki bu bekleyiş boşa çıktı. Yeni iPad, tıpkı selefleri gibi 16, 32 ve 64 GB seçeneklerle geliyor.

 

Yeni ekran

Yeni iPad”te şüphesiz ki çok önemli yenilikler yer alıyor. Belki de yeni modeldeki en büyük yenilik, ekran alanında yaşanıyor. Bu yeni iPad ile birlikte yılların tartışılan konusu, yılların merakla bekleneni retina ekran, sonunda iPad”e geldi! Böylece tıpkı iPhone 3GS ile iPhone 4″ün ekranları arasındaki fark gibi, iPad 2″nin ekranı ile yeni iPad”in ekranı arasında uçurum kadar fark oldu. iPad 2, 9.7 inç ekranda 1024×768 çözünürlüğe sahipken, yeni iPad ise aynı 9.7 inç ekrana tam 2048×1536 çözünürlük sığdırıyor. Bu da yeni iPad”in artık HD özelliğe sahip olduğu, ekranının artık çok daha yüksek performanslı grafikleri kaldırabileceği anlamına geliyor. Zaten yeni iPad”in HD videoları oynatmaya olanak sağlaması, Tim Cook tarafından demonstrasyonda büyük bir heyecanla anlatılmıştı.

Ayrıca yeni ekran parmak izine karşı rezistans içeriyor. Bunu da ekranın hemen üzerindeki ince yağ itici kaplama tabaka sağlıyor.

yeni ipad
 
Yeni işlemci ve çekirdekler

Yeni iPad”in, tıpkı ismi gibi yeni de bir işlemcisi ve yonga seti bulunuyor. Artık iPad”in içerisindeki işlemci Arm tabanlı Apple A5X. Biz A6 işlemci beklerken A5X ile karşılaşmak hoş bir sürpriz oldu belki, fakat kesinlikle kötü bir sürpriz olmadı. Zira bu yeni işlemci, iPad serisinin işlem gücünü kat kat yükseğe çıkarıyor. çift çekirdekli birim üzerinde dört çekirdekli grafik çözümü sunan bu işlemci, demonstrasyonda Tim Cook tarafından “Tegra 3″ten iki kat daha hızlı” olarak lanse edildi ve Cook, Nvidia”nın Tegra 3″ünden dört kat daha yüksek grafik vadediyor diye de ekledi. Konuyla ilgili olarak Nvidia”ya da bir cevap hakkı doğduğunu not etmekte fayda var.

 

Yeni kamera

Bir diğer büyük yenilik ise iPad”in kamerasında yaşanıyor. Eh, 2048×1536″ya çıkan ekran çözünürlüğü, HD özelliğini iPad”e eklerse, kameranın da bu ekrana uyum sağlaması beklenir. Apple bu konuda bizleri üzmemiş ve yeni kamerayı HD özellikli iSight ile donatmış. iSight adı da böylece yeni iPad ile birlikte küllerinden canlanmış oldu. Artık yeni iPad 5 MP fotoğraf çekebiliyor ve 1080p, yani Full HD video kaydedebiliyor. Ayrıca iSight sayesinde 5 elementli lens, fotoğraf çekerken bize yardımcı oluyor. öte yandan yüz tanımlama, otomatik odaklanma ve odak kilitleme, fotoğraf ve video için görüntü sabitleme gibi imkanlar da yeni iPad”te yerini almış durumda.
 

ipad 3
 
Konuşarak yazın

Yeni iPad”in bir diğer yeniliği ise konuşma ve yazma üzerine kurulu. Yeni iPad”te bir şeyler yazmak yerine, sanal klavye üzerindeki mikrofona tıklayarak konuşabilir, iPad”in konuşmalarınızı yazıya dökmesini sağlayabiliriz. Bu özellik esasında iOS 5.1 ile birlikte gelecek ve adı Dictation olacak. Dictation”ı mesaj yazmada, not tutmada, arama kutusunda, Safari”de ve diğer metin yazma tabanlı iPad bölümlerinde kullanabileceğiz.

Yeni iPad uygulamaları

Apple, bugüne kadar izlediği stratejiyi bozmadı ve yeni iPad modeli ile birlikte yeni uygulamalarını da basına tanıttı. Bu yeni uygulamaların başında iPhoto geliyor. Yarı profesyonel bir fotoğraf düzenleme aracı olan iPhoto, yeni iPad üzerinden çektiğimiz fotoğrafları son derece kaliteli ve pratik bir şekilde işlememize ve düzenlememize olanak sağlıyor. Eh, yeni 5 MP kamera varken iPhoto gibi bir uygulama kaçınılmazdı! öte yandan iMovie de 1080p videolarımız için bizlere entegre çözümler sunacak. Bununla birlikte Garage Band de artık yeni versiyonuyla bizlere hizmet edecek. Yeni iPad”te iPhone 4S”ten tanıdığımız Siri olmayacak. Siri”nin eksikliği ilk bakışta bir handikap gibi görünse de, yeni iPad”te Siri”ye yer vermeyerek Apple, bizce doğru bir iş yapmış oldu.

 

Pil ömrü

Tabii ki yeni iPad”in pil ömrü büyük merak konusu. Yeni iPad”te 3G yerine daha fazla pil harcayan 4G (LTE) olmasına rağmen, pil ömrü iPad 2 ile aynı. Yani ilk bakışta pil ömürleri aynı gibi gelse de Apple, 4G sayesinde ekstra pil yüküne sahip olan yeni iPad”i bir şekilde aynı pil ömründe tutmayı başarmış.
 


 
Boyutlar

9.7 inç ekranlı her iki tabletin de eni ve boyu aynı. Kalınlık ise değişiyor. iPad 2, 8.8 mm kalınlığa sahipti ve 10.3 mm”lik iPad 1″den sonra bu, önemli bir incelik anlamına geliyordu. Yeni iPad ise 9.4 mm ile iPad 1 ile 2 arasında bir kalınlığa sahip olacak. Yani iPad 2 kadar ince bir ürün beklememeliyiz. Her iki iPad”in de Wi-Fi modeli 600 gram ağırlığa sahip. 4G”li yeni iPad ise 3G”li iPad 2″den 9 gram daha ağır.

Tam donanımlı bir oyun konsolu!

Yeni iPad”in kullanıcılarına sunduğu yenilikler arasında grafik ve işlem gücünün iki katından daha da fazla artması önemli bir yer kaplıyor. Yeni çift çekirdekli Apple A5X işlemci ve dört çekirdekli grafik işlemci sayesinde 3. nesil yeni iPad, gerçek bir oyun konsolu olarak da düşünülebilir. Böylece artık el konsolu dünyasında Sony”nin PS Vita”sı ve Nintendo”nun 3DS”ine karşılık bir de yeni iPad de rekabette boy gösterecek. öyle ki, boyutu ve işlevi gereği yeni iPad PlayStation 3 ve Xbox 360 ile dahi karşılaştırılabilecek potansiyele sahip.

 

iPad 2 vs. Yeni iPad

iPad 2 işlemci olarak tek çekirdekli Cortex A8 tabanlı 1 GHz Apple A4 kullanıyordu. Yeni iPad ise Cortex A9 tabanına geçerek çift çekirdekli Apple A5X kullanıyor. Apple A5″in işlemci hızı 1 GHz olarak biliyoruz, fakat A5X”in gerçek işlemci hızı henüz bilinmiyor.

iPad 2, SGX tabanlı PowerVR kullanırken Apple, yeni iPad”in dört çekirdekli grafik işlemciye sahip olacağını açıkladı.

iPad 2 512 MB belleğe sahipti. Resmi bir açıklama yapılmasa da yeni iPad”in 1 GB belleğe sahip olduğu düşünülüyor.
 

ipad oyun konsolu
 
iPad 2 1024×768 çözünürlükteyken yeni iPad bunun iki katı çözünürlüğe sahip. Bunu, Retina ekran ile başarıyor.

iPad 2 3G bağlantıya sahipken yeni iPad 4G (LTE) bağlantıyı destekliyor.

iPad 2″nin 1 MP civarında arka kamerası bulunuyordu. Yeni iPad”in kamerası ise 5 MP. Ayrıca iPad 2 VGA video kaydederken yeni iPad 1080p video kaydedebiliyor. Her iki iPad”in de ön kamerası yine VGA.

iPad 2 8.8 mm kalınlığa sahipti. Yeni iPad”in kalınlığı ise 9.4 mm. Evet, bu model ile iPad, biraz kalınlaşıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here