Ana sayfa Donanım Yeni Intel CPU’lar Gigabit Wi-Fi ve Alexa Desteğiyle Geliyor

Yeni Intel CPU’lar Gigabit Wi-Fi ve Alexa Desteğiyle Geliyor

0

10nm’lik Cannon Lake işlemcilerini satışa sunmak için henüz hazır olmayan Intel, orta seviyeye özel bir güncelleme sunmaya karar verdi. Whiskey Lake U serisi işlemciler, gigabit kablosuz kontrolcüsü sunarak orta seviye laptoplarda çok daha yüksek Wi-Fi hızlarına ulaşılmasını sağlayacak. Daha düşük güçlü Y serisi işlemciler ise Cortana ya da Alexa gibi sesli asistanlara yerel destek sunarak sesle uyanma gibi özellikleri muhtemelen getirecek.

AMD’nin son derece iyi bir piyasa performansı sergileyen işlemcileri Ryzen serisi, Intel’i her geçen gün daha da zor bir duruma sokuyor. AMD’den gelen baskı ve ciddi rekabetin ardından ürün portfolyosunu yenileme yoluna giden firma hâlâ bazı noktalarda eksik kalsa da gerçekleşen her şey şimdilik tüketicilerin lehine. Intel’den şimdilik gördüğümüz yenilikler altı çekirdekli Core i5’lar ve dokuzuncu nesilde rahatlıkla 5GHz’e vuran saat hızları birer gerçeklik hâline geldi.

U serisi yeni çipler arasındaki modeller The Verge tarafından aktarılana göre Core i3-8256U (iki çekirdek, dört thread) 3,9 GHz turbo saat hızı, Core i5-8256U (dört çekirdek, sekiz thread) 3,9 GHz turbo saat hızı, Core i7-8565U (dört çekirdek, sekiz thread) 4,6GHz turbo saat hızı şeklinde sıralanıyor.

Y serisi yeni modeller ise Core m3-8100Y (iki çekirdek, dört thread ve 3,4GHz turbo saat hızı), Core i5-8200Y (iki çekirdek, dört thread ve 3,9GHz turbo saat hızı) ve Core i7-8500Y (iki çekirdek, dört thread ve 4,2GHz turbo saat hızı) olarak açıklandı.

Bu işlemcilerin önümüzdeki aylarda giriş ve orta seviye laptoplarda kullanılması bekleniyor.


Aracı: Jon Martindale / Digital Trends

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here