Ana sayfa Donanım Yeni İMac ve Mac mini: Artık daha güçlüler

Yeni İMac ve Mac mini: Artık daha güçlüler

0

Apple, güce ve hıza odaklanarak geliştirdiği yeni masaüstü serisiyle karşımızda

Dizüstü serisinden sonra, Apple yeni masaüstü serisini de yenileyerek kullanıcılarını bir kez daha heyecanlandırmayı başardı. Apple”ın en büyük başarısı ve diğer markalardan en büyük farkı, tüketiciler arasında yeni ürünleri heyecanla bekleyen ve sürekli takip eden, “hayran kitlesi” diyebileceğimiz bir kitle yaratabilmiş olması kuşkusuz. İşte bu kitlenin özellikle internet üzerinde dünya çapında kurduğu ağ, bir süredir zaten yeni seri hakkındaki son dedikodular ve haberlerle dolup taşıyordu. Macworld fuarından beri konuşulan ve merakla beklenen yeni masaüstü serisi, Amerika”daki tepkilere bakılırsa “Appleseverleri” özellikle iMac ayağıyla oldukça memnun bırakacağa benziyor. Daha önceleri özellikle tasarımıyla çok konuşulan yeni Apple”lar, bu kez “iki katı hafıza, iki katı bellek” sloganıyla karşımıza çıkıyor. Bunun yanında yeni iMac”ler grafik özellikleri ve hızlarıyla da beklentileri kesinlikle karşılayabilecek nitelikte görünüyor. Mac mini ise hız anlamında geri kalmamakla birlikte, çoklu görev konusundaki başarısıyla öne çıkıyor.

  Aşağıda daha ayrıntılı olarak söz edeceğimiz iMac ve Mac mini serilerindeki yeniliklerin dışında, Apple AirPort Extreme 802.11n Wi-Fi baz istasyonunun ve Time Capsule”un da artık 2.4 GHz ve 5 GHz dual-band ağ desteğine sahip olduğunu açıkladı. “Guest Network” (misafir ağ) özelliğiyse arkadaşlarınız ve misafirleriniz için kablosuz ağ şifrenizi vermeden ikinci bir ağ kurabilmenizi sağlıyor. Time Capsule”un 500GB ve 1TB”lık modelleri kablosuz otomatik yedekleme işleviyle masaüstü serisinin en iyi dostu olabilecek gibi görünüyor. Şimdi isterseniz yeni masaüstü serisinin yıldızlarına birlikte daha yakından bakalım.

Yeni ve daha hızlı: iMac
Yeni iMac serisi dört yeni modelden oluşuyor. Bunlardan sadece biri 20 inç”lik bir ekrana sahip, diğerleriyse 24 inç”lik ekranlarıyla görsel anlamda oldukça iddialı. 20 inç”lik iMac,
2.66Ghz Intel Core 2 Duo işlemci, 8GB”a kadar genişletilebilen 2GB 1066MHz DDR3 SDRAM, 320GB Serial ATA Drive, NVIDIA GeForce 9400M ekran kartı ve 8x double-layer SuperDrive özellikleriyle dikkat çekici olsa da, seriye damgasını vuran 24 inç”lik modellerden 2.66Ghz”lik olana yakından baktığımızda serinin asıl gücünü daha iyi anlayabiliyoruz.

Tasarıma baktığımızda, çok fazla bir değişiklik gördüğümüz söylenemez. Apple”ın bu anlamda pazardaki liderliğini koruduğunu söylemek sanırım yeterli. Kasa üzerinde göze batan bir detaya, logoya yer vermeyen iMac, sade şıklığını sürdürüyor. Tek farkın iMac”in arka kısmındaki ekler olduğu göze çarpıyor. Yeni eklenen USB 2.0 portun yanı sıra, Mini DVI çıkışı da Mini DisplayPort jakıyla değiştirilmiş. iMac”le gelen klavyedeyse, “kompakt tasarım” sevenleri bir sürpriz bekliyor: klavyede sağ tarafta bulunan number pad yer almıyor. Böylece daha küçük, masaüstünde daha az yer kaplayan bir klavye tasarlanmış.
Ekran boyutu, yüksek çözünürlük desteğiyle kullanıcılara çok daha gelişmiş bir görsel deneyim sunuyor. 1920×1080 piksel çözünürlük, büyük ekranda daha fazla keyif anlamına geliyor. Yani Apple, Mac bilgisayarlarına Blu-ray sürücü eklemeyi reddetse de, HD içeriklerinizi doğal çözünürlüğünde görüntüleyebiliyor ve işleyebiliyorsunuz. 

Tasarımda ekran dışında çok fazla bir değişiklik olmasa da, yapıdaki yenilikler çok daha gelişmiş bir masaüstü serisiyle karşı karşıya olduğumuzu anlatıyor. Hard disk, ekran kartı ve hafıza yenilenmiş ve geliştirilmiş. 4GB”lık RAM ve 640 GB”lık hard disk diğer özelliklerle birlikte düşünüldüğünde, masaüstü PC”ler adına söylenecek pek bir şey kalmamış gibi görünüyor.

Bu özellikler her şeyden önce yeni iMac”e çoklu görevlerde tartışılmaz bir hız kazandırıyor. Tabii ki yapısal gelişmelerden bahsederken ekran kartından da söz etmek gerekiyor. Nvidia GeForce 9400M kart kullanan iMac tüm görsel uygulamaların altından başarıyla kalkıyor. Yeni versiyon oyunlardaysa mükemmel olmasa da çok iyi bir performans sergileyebiliyor. çözünürlük ve detay ayarlarına müdahale ederek oyunlarınızı daha keyifle oynayabilmeniz de mümkün. 

Bunların yanında, iMac”in sevdiğiniz temel özelliklerini yeni modelde de bulabilirsiniz: webcam, ekranın sağ yanında bulunan DVD yazıcı, ses çıkışları ve giriş jakları yine yerlerindeler. Bluetooth ve 802.11n kablosuz bağlantı standart olarak geliyor, ancak yine standart olarak gelen ve dergimizin bu sayısında incelediğimiz iLife “09 ile Apple çok önemli bir avantaj daha kazanıyor.

Apple”ın 24 inç”lik giriş modelini yurtdışında 1499 Dolarlık bir fiyat etiketiyle sunması, sahip olduğu yeni özellikler de düşünüldüğünde bu boyutta bir ekran için çok büyük bir fırsat olarak görülüyor. Hızı ve çoklu görevlerdeki başarısıysa 24 inç”lik 2.66Ghz iMac”in öne çıktığı diğer özellikleri. Daha üst modellerin özelliklerinden bahsetmek gerekirse 2.93GHz Intel Core 2 Duo”ya sahip 24 inç”lik model 4GB 1066MHz DDR3 SDRAM, 640GB Serial ATA Drive
8x double-layer SuperDrive ve NVIDIA GeForce GT 120 256MB ekran kartıyla geliyor. 3.06GHz Intel Core 2 Duo”ya sahip olan serinin yıldızıysa 1.0TB hard disk ve NVIDIA GeForce GT 130 512MB ekran kartına sahip.

2.66 GHz iMac (20 inç)
• 2.66 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
• 2GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (8GB”a kadar genişleme)
• NVIDIA GeForce 9400M
• 320GB Serial ATA hard disk (7200 rpm)

2.66 GHz iMac (24 inç)
• 2.66 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
• 4GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (8GB”a kadar genişleme)
• NVIDIA GeForce 9400M
• 640GB Serial ATA hard disk (7200 rpm)
2.93 GHz iMac (24 inç)
• 2.93 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
• 4GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (8GB”a kadar genişleme)
• NVIDIA GeForce GT 120; 256MB GDDR3 SDRAM bellek
• 640GB Serial ATA hard disk (7200 rpm)

3.06 GHz iMac (24 inç)

• 3.06 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
• 4GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (8GB”a kadar genişleme)
• NVIDIA GeForce GT 130; 512MB GDDR3 bellek
• 1TB Serial ATA hard disk (7200 rpm)

Mac mini: Küçük dev
2007 yılından beri fazla bir yenilik göremediğimiz Mac Mini cephesi, Mart ayında kullanıcılara sunulan yeni seriyle bu durağanlığa bir son veriyor. Yeni modellerle grafik performansını beşe katlayan Mac Mini, alüminyum kasasıyla Apple severlerin beğenisini kazanan MacBook ailesindeki Nvidia GeForce 9400M ekran kartına sahip. Enerji tasarrufu özelliğiyle öne çıkan yeni Mac Mini, kullanılmadığında 13 watt”ın altında enerji harcıyor. Apple”ın “dünyanın en gelişmiş işletim sistemi” olarak tanımladığı Mac OS X Leopard ve daha önce de bahsettiğimiz iLife “09 sistemiyle gelen Mac Mini”ler, bu kez gücünü oldukça artırmış gibi görünüyor.  

Yine serinin en düşük modeline bakarak en uygun fiyatla nasıl yenilikler sunulduğunu incelemeye başladığımızda, Nvidia ekran kartının yanı sıra ilk olarak 2GHz Intel Core 2 Duo işlemci ve daha büyük bir hard disk görüyoruz. Bu özellikler gerçekten de Mac Mini hayranlarını sevindireceğe benziyor, diğer yandan yeni Mac Mini hem güç verimliliği, hem de aynı anda birden çok programda sunduğu performansıyla başarısını kanıtlıyor.

Tasarım noktasında, basında yer alan ilk görsellerden de anladığımız üzere, çok büyük bir sürpriz yok. Kasada aynı alüminyum kaplama ve beyaz üst kısmı görüyoruz. Farklılıklar, arka panele eklenen ve böylece toplam port sayısını beşe çıkaran USB portu, FireWire 800 portu, Mini DVI girişi ve Mini DisplayPort girişi olarak göze çarpıyor. Bu değişim, Mac Mini”nin tarihinde ilk kez iki ekranı destekleyebilmesini sağlıyor. Donanımın da 30 inç”lik, yüksek çözünürlüklü bir LCD için yeterli seviyede olduğunu düşündüğümüzde bu değişimin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.  24 inç”lik Apple LED Cinema Display Mini DisplayPort girişine hiçbir adaptöre gereksinim olmadan bağlanabiliyor. Kutuda ayrıca mini DVI adaptörü de yer alıyor, ancak Apple başka birçok adaptörü de satışa sunmuş durumda.

Apple tarafından fiyatı 599 dolar olarak açıklanan giriş seviyesi Mac Mini”yle 2.0GHz Intel Core 2 Duo işlemci, bahsettiğimiz Nvidia ekran kartı, 1GB”lık DDR3 RAM, 120GB hard disk, çift katmanlı DVD yazıcı ve 802.11n entegre kablosuz ağ bağlantı özelliklerine sahip olabiliyorsunuz. Bu fiyat aralığında baktığımızda daha avantajlı olarak görünebilen PC”ler olsa da, daha önce belirttiğimiz gibi, Mac Mini”nin çoklu görev performansı oldukça yüksek. Enerji verimlilik oranıysa hem sadece açık olduğunda, hem de zengin grafikli oyunlar gibi yoğun uygulamalarda bu sınıftaki PC”lerden çok daha düşük. Tabii kullanıcı için öncelik Apple ve Mac OS X kullanmaksa bu avantajların zaten ikinci derecede önemli olduğu da söylenebilir. Bu noktada Mac mini”nin oyun performansından biraz daha bahsetmek gerekirse, yeni Nvidia kartın grafik desteğiyle harikalar yarattığını söyleyebiliriz. Yüksek çözünürlükte oyun keyfi için Mac Mini”nin uygun bir ürün olduğu açık. Bir üst seviye Mac Mini”nin 2GB 1066 MHz DDR3 SDRAM ve 320GB hard disk farkıyla performansta bu modelin de üstüne çıkacağını da belirtelim.

Türkiye”de ne yazık ki çok gündemde olmasa da, yurtdışında kullanıcıların “yeşil” ürünlere olan ilgisi ve kullandıkları ürünlerin ne kadar çevreci olduğunu bilme eğilimi giderek artıyor.  Bu anlamda attığı adımları yeni masaüstü serisinde de sürdüren Apple, yeni iMac ve Mac Mini”lerin Energy Star 4.0 gerekliliklerini aştığını ve daha fazla yükümlülük getiren ve bu yıl içinde geçerli olacak Energy Star 5.0″in koşullarına uyan ilk ürünlerden olduğunu açıkladı. Yeni serinin tüm ürünlerinin PVC ve bromine alev geciktiricisi (BFR) içermeyen komponentlerden ve kablolardan oluşması da ürünlerin çevreci özelliğini artırıyor. Kutu ve parçalarda yine geri dönüştürülebilir maddeler kullanılmış ve böylece daha önce alüminyum gövdeli MacBook ailesinin sahip olduğu EPEAT Gold statüsü korunmuş. ML

2.0 GHz Mac mini (120GB hard disk)
2.0 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
1GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (4GB”a kadar genişleme)
NVIDIA GeForce 9400M
120GB Serial ATA hard disk (5400 rpm)

2.0 GHz Mac mini (320GB hard disk)

2.0 GHz Intel Core 2 Duo işlemci
2GB 1066 MHz DDR3 SDRAM (4GB”a kadar genişleme)
NVIDIA GeForce 9400M
320GB Serial ATA hard disk (5400 rpm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here