Ana sayfa Donanım Yeni iMac Uçuyor…

Yeni iMac Uçuyor…

0

Apple iMac serisini yeniledi; işte karşınızda yepyeni özellikleri ile yeni iMac”ler
 

Apple, artık rutinleşmiş donanım yenilemelerinde geçtiğimiz ay sırayı iMac”lere verdi. Kompakt yapıları ve minimalist tasarımlarıyla dikkat çeken iMac”lerdeki yenilemeler daha ziyade cihazların donanımsal özelliklerini kapsıyor. Hali hazırdaki iMac sahiplerini cezbetmekle beraber ilk kez bu deneyimi yaşamaya meyilli olan potansiyel Mac kullanıcılarını da cezbedeceğini düşündüğümüz bu yeni ürün gamına yakından bakıyoruz.
 
imac
 
LED ya da “parlak bir fikir”

Yeni iMac”lerle sunulan en heyecan verici özelliklerden biri kuşkusuz LED ekranlar. Söz konusu teknoloji sayesinde iMac ekranındaki yüksek orandaki parlaklığı hiçbir bekleme süresi olmadan deneyimleyebiliyoruz. Şu ana kadar piyasada bulunan birçok LED ekran, tam parlaklık ve performans ile çalışabilmesi için belirli bir ısınma süresine ihtiyaç duymakta idi. Yeni iMac”lerin ekranları bu süreye gereksinim duymaksızın, açıldıkları anda yüksek parlaklık seviyesine erişebiliyor. Her zamanki gibi bu parlaklığı Mac OS X üzerinden çalışma odanızın sahip olduğu ışık seviyesine göre dilediğiniz gibi artırıp azalabiliyorsunuz.

 

Daha fazla piksel, çok daha kaliteli bir görüntü

Yeni iMac”lerden 21.5″” boyutunda olan model 1920*1080, 27″” boyutunda olan model ise 2560*1440 oranında bir çözünürlük değerine sahip. Bu da 27″” iMac”in kardeşine oranla tamı tamına %78 daha fazla piksele sahip olduğu anlamına geliyor. Artık çoğu kullanıcının bildiği üzere daha fazla piksel değeri görüntünün çok daha temiz ve gerçeğe yakın olduğu anlamına geliyor. Tüm modellerde olan 1000:1 oranındaki kontrast oranı ise ekranda görüntülenen renklerin çok daha gerçek olmasını sağlıyor. Tüm iMac modelleri 16:9 formatında HD TV kalitesinde görüntü sunuyorlar.
 

imac apple
 
Her açıdan mükemmellik

IPS (In-Plane Switching) adı verilen yeni görüntü teknolojisi sayesinde iMac ekranı bulunduğu odanın hemen her yerinden kusursuz bir görüntü sunuyor. Bilgisayarın ekranına istediğiniz açıdan bakın; görüntünün parlaklık ve kalitesinden hiçbir ödün vermediğini göreceksiniz.

Yeni Intel Core i5 ve i7 işlemciler

Yeni iMac”ler Intel”in son teknolojisi olan i5 ve i7 işlemcilerle donatılmış vaziyette. Gelin bu işlemcilerin getirdiği avantajlara biraz daha yakında bakalım.

 

1,7 kata kadar daha yüksek performanslı çekirdek

Intel”in yeni dört çekirdekli işlemci serisi Intel Core i5 işlemciler iMac”lerin başlangıç seviyesi işlemcileri olarak yerlerini aldılar. 21.5″” boyutundaki iMac”lerde söz konusu Intel işlemcilerden 2.5GHz veya 2.7GHz Core i5 modelleri bulunmakta. Apple”ın genel ürün stratejisine uygun olarak daha büyük model olan 27″” boyutundaki modelde ise 2.7GHz veya 3.1GHz”lik Core i5 işlemciler bulunuyor. Buna ek olarak yeni iMac”inizi Intel”in şu an piyasada bulunan en kuvvetli işlemcisi Core i7″ye de yükseltmeniz mümkün. Tüm modeller Intel”in yenilenmiş çipset”lerini barındırıyor. Bu da yeni iMac”lerin bir önceki jenerasyona nazaran neredeyse iki misli daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu donanım avantajı Mac OS X”in birden fazla yonga ile çalışmaya optimize edilmiş olmasından kaynaklı, söz konusu avantajı ikiye katlıyor.
 

apple
 
Turbo Boost 2.0

Farz edelim Aperture 3 veya Final Cut Pro gibi yüksek işlemci gücü isteyen profesyonel yazılımlar ile çalışıyorsunuz ve bilgisayarınızın performansını bu tip uygulamalar esnasında artırmak istiyorsunuz. Turbo Boost teknolojisi kullanıcılara, yüksek performans talep eden uygulamalarla çalışırken işlemci çekirdek hızlarını 3.8 GHz”e kadar artırmaya olanak sağlayan bir teknoloji. Sistem, ihtiyacınıza göre bu performans artırımını bu uygulamalar açıldıktan sonra otomatik olarak gerçekleştirebildiğinden, çalışmanız yarım kalmadan yüksek performansın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

 

Hızlandırılmış çip mikro mimarisi

Film izlemek, blog”unuzu güncellemek veya fotoğraflarınız üzerinde görsel müdahaleler yapmak bazı bilgilerin sürekli olarak bilgisayarın içerisinde bir yerden başka bir yere transfer olmasını gerektirir. Yenilenmiş Intel çekirdek mimarisi işlemciyi, bellek kontrolörünü ve grafik motorunu aynı tek çipin içine sığdırarak bu veri alışverişi yolunu kısaltıyor. Daha kısa yol da daha hızlı işlem anlamına geldiğinden, çipin performansı gözle görülür bir biçimde artıyor.
 

iMac
 
Gelişmiş AMD Radeon HD grafikler

Bilhassa 3 boyutlu oyunların gelişmiş özelliklerini deneyimlerken, yüksek kalitedeki HD videolara müdahale esnasında veya tasarım yazılımları ile çalışırken yüksek görsel performans arayan kullanıcılardansanız yeni iMac”ler bu konuda oldukça yetili. Yeni AMD Radeon HD grafik kartlarıyla donanmış yeni iMac”ler, önceki jenerasyona nazaran çok daha yüksek görsel yeteneklere haizler. 27″” boyutundaki en gelişmiş iMac, bünyesinde AMD Radeon HD 9670M grafik kartını barındırıyor. Ancak hangi iMac modelini seçerseniz seçin yüksek grafik performansı ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. 2GB”a kadar çıkan GDDR5 video belleği sayesinde bir evvelki jenerasyona göre 3 kata kadar daha fazla performans olası.

 


Veri transferindeki ışık hızı: Thunderbolt

Bu yıl içerisinde evvela MacBook Pro”lar ile kullanıcılara sunulan Thunderbolt teknolojisi yeni iMac”lerde de kullanıcıları bekliyor.

Intel”in Thunderbolt adını verdiği yeni USB benzeri arabirim, saniyede 10Gbps, yani yaklaşık 1.2GB veri transfer edebilme özelliğine sahip. Yeni iMac”lerde iki adet 10Gbps veri kanalı ile daha önce endüstri standardı olarak kabul gören son ara birim FireWire 800″den tam 12 kat daha hızlı veri akışı gerçekleştirilebiliyor. Bu da örneğin yüksek boyutlu görüntü ve ses dosyaları ile çalışan profesyoneller için harici depolama çözümlerini neredeyse iMac”lerinin içerisine kadar getiriyor. Bu ara birimi destekleyen harici depolama birimlerinin yaygınlaşmaya başlaması ile tek bir Thunderbolt girişine altıya kadar depolama ünitesi bağlanabilecek ve bilgisayarınıza harici depolama kaynaklarından gelen verilerin yavaş işlenmesi sorunu tamamen ortadan kalkacak. Thunderbolt”un bundan sonraki dönemde harici depolama konusunda yeni endüstri standardı olacağını öngörmek zor değil.
 

intel core i5
 
Yeni FaceTime HD kamera

iMac”lerin yüksek kalitedeki geniş ekranı sayesinde FaceTime HD kamera ile arkadaşlarınızla görüntülü konuşma yapmanın keyfi had safhada. Yeni FaceTime kamera ile 720p değerinde yüksek çözünürlüklü görüntü alabilmeniz ve bu görüntüyü görüntülü konuşma esnasında kullanabilmeniz mümkün. Bu teknik değerler ile kameradan alacağınız görüntü o denli gerçekçi ki, uzaktaki arkadaşlarınız sizi aynı mekandaymış gibi görecek. örneğin, iMac ile MacBook Pro kullanan bir arkadaşınızla HD kalitesinde görüntülü konuşma yapmanız mümkün. Ayrıca FaceTime kameraya sahip iPad 2, iPhone 4 veya son jenerasyon iPod touch gibi diğer Apple ürünleri sahipleri ile de söz konusu görüntülü konuşma gerçekleştirilebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here