Ana sayfa Mobil Yeni eğlence merkezi: iPad 2

Yeni eğlence merkezi: iPad 2

0

iPad 2’nizi multimedya canavarı yapın.
 

iPad 2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple’ın uygulama mağazası da yeni uygulamalarla dolup taşmaya başladı. Kimi uygulamalar ise mevcut yapılarını iPad 2’ye uyumlu hale getirerek iPad 2 kullanıcılarını kendilerine çekmeyi planlıyor. iPad 2’nin üstün grafik performansı, uygulamaların da arayüzlerini geliştirmesini sağlayacak.

 

ipad2

 

öte yandan daha belki de iPad 2’de göze çarpan ilk yenilik olan kamera özelliği, fotoğaf ve video meraklılarının da iPad 2’ye yönelmesini ve iPad 2’nin kamera özelliğini kullanan uygulama geliştiricilerinin ekstra mesailer harcamasını sağlayacak. Hazır durum böyleyken, biz de iPad 2’nizde kullanabileceğiniz multimedya uygulamaları arasından öne çıkanları inceledik. Eğer iPad 2’nizi bir multimedya canavarı haline getirmeyi amaçlıyorsanız, bu uygulamaları bir kenara not edin.

 

MüZİK

 

GarageBand

Rock’n Roll ruhunu iPad 2’nizde taşımak istemez misiniz? Bunu yapabilmenin yolu, Apple uygulama mağazasına giderek GarageBand adlı uygulamadan edinmek. çeşitli enstrümanları kullanarak kendi nota dünyanızı oluşturmanızı sağlayan uygulama, dokunmatik ekran teknolojisi sayesinde dijital enstrümanları gerçeğe daha yakın bir hissiyat ile çalmanıza da olanak sağlıyor.

   garageband
Müzik dünyasıyla yakından ilgilenen hemen her iPad 2 sahibinin edinmesi gereken GarageBand, kayıt etme imkanı sağlamasıyla da şarkılarınızı internette paylaşabilme imkanı sunuyor. GarageBand’ten önce, iPad üzerindne enstrüman çalabilmek için ayrı ayrı uygulamalar edinmek gerekiyordu. GarageBand tüm bu enstrümanları tek bir yerde toplayarak bu açıdan da iPad 2 kullanan müzikseverlerin kalbini çalmayı başardı.

Fiyatı: 4.99$
 

djay   dJay

Bir gece kulübünde DJ’lik yapmanın ne kadar keyifli olduğunu bir tek DJ’lik yapan bilir. Fakat DJ’lik ruhunu yakalamak için artık illa ki de bir gece kulübüne gitmenize gerek yok. Zira iPad 2’nize yükleyebileceğiniz dJay adlı uygulama, sizi dijital bir DJ’e dönüştürüyor! çift plaklı yapısı sayesinde iPad 2’nize yüklediğiniz favori şarkılarınızı dJay üzerinden mix edebiliyorsunuz.

Favori şarkılarınızın remix’lerini oluşturmanın ne kadar keyifli olabileceğini inanın denemeden bilemezsiniz! dJay ayrıca en temel DJ’lik hareketlerini de uygulama ekranı üzerinden gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Şarkının en heyecanlı yerinde scratch atma, şarkının belli bir bölümünü döngüye alma, ses düzeylerini değiştirme gibi imkanlar sunan dJay, eminiz ki elektronik müzik ile ilgilenen herkesin ilgisini çekecektir.

Fiyatı: 19.99$

 

FOTOĞRAF/VİDEO/TASARIM

 

iMovie

Video işiyle haşır neşir olanların ilgisini iPad 2’ye kaydırabilecek bir uygulamayla karşınızdayız. iMovie, tam anlamıyla kullanıcı dostu bir video kurgulama yazılımı. Yıllardır Mac OS X platformunda parmakla gösterilen yazılımlar arasında yer alan iMovie, artık kendisini iPad platformunda da gösteriyor. iPad 2 üzerinden kaydettiğiniz 720p videoları iMovie ile düzenleyebilir, kurgulayabilir, çoklu dokunma desteğinden yararlanarak videoları birleştirip kesebilirsiniz.

   imovie
üstelik tamamladığınız projeleri anında Facebook, YouTube, Vimeo gibi video paylaşım desteği sağlayan sitelere yükleyebiliyorsunuz. Uygulamanın AirPlay desteğinin olması da bir diğer önemli özellik. öyle tahmin ediyoruz ki iPad 2 kullanıcıları çektikleri videoları iMovie’de düzenlemeden duramayacaklar.

Fiyatı: 4.99$
 

photogene   Photogene

özellikle gazetecileri ve/veya fotojurnalistleri ilgilendiren bir uygulama ile karşınızdayız. Photogene adlı bu ele avuca sığmaz uygulama, iPad 2 üzerinden çektiğiniz fotoğrafları düzenleyerek, gazeteye veya yayın kuruluşuna FTP üzerinden yollama özelliğine sahip. örneğin iPad 2’nizi aldınız ve bir etkinliğe gittiniz. Bu etkinlik esnasında hemen herkesin bir şekilde okuyucularına en hızlı içeriği sunma yarışına girdiğini göreceksiniz.

Bu yarışa katılmak ve hatta yarışı önde bitirmek için Photogene’i kullanmanız yeterli! Hemen iPad 2’niz üzerinden bir fotoğraf çekebilir ve bu fotoğrafı Photogene ile düzenleyerek (kırpma, bölme, kesme, tonlama, konuşma balonu ekleme, çerçeve/filtre ekleme vb.) Wi-Fi ve hatta FTP üzerinden direkt ofise ulaştırabiliyorsunuz. Bu sayede diğer katılımcılar daha amatör fotoğraflarla içerik sunarken siz bir adım öne çıkıyorsunuz. Hemen herkesin kullanabileceği bir uygulama olsa da Photogene, özellikle gazetecilerin büyük ilgisini çekecek bir uygulama.

Fiyatı: 2.99$

 

Adobe CS5.5

Multimedya yazılımları ile büyük bir popülerlik yakalayan ve neredeyse bu sektörü domine eden Adobe, CS5.5 (Creative Suite 5.5) yazılım paketini iPad 2 için de piyasaya sürdü. özellikle kamera eklenmesi ve daha güçlü işlemci barındırması ile birlikte iPad 2, Adobe için adeta yeni bir mecra haline geldi ve Adobe da bu mecradan sonuna kadar yararlanmayı amaçlıyor. ürün, üç paket halinde geldi. Bunlar Production Premium, Web Premium ve Master Collection.

   adobe cs5
İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Production Premium daha çok tasarım yapma ile ilgili yazılımları barındırırken, Web Premium internet üzerinden tasarım geliştirmek isteyenlere hitap ediyor. Master Collection ise tüm yazılımları içeren bir paket. özellikle iPad 2 üzerinden görüntülenecek olan sitelerin hatasız görünmesi gerektiğinin farkında olan Adobe geliştiricileri, CS5.5 ile sundukları Web Premium paketinde mobil tasarımlara ağırlık vermeyi amaçlıyor.

Fiyatı: 9.9$
 

webex   WebEx
İnternet üzerinden konferans düzenlemenin en pratik yollarından biri olan WebEx servisi, iPad 2’deki yerini alarak iPad kullanıcılarını sevindirdi. iPad 2’nin ön kamerası sayesinde çift taraflı görüntülü konuşma gerçekleştirebileceğiniz WebEx, masaüstü ve uygulama ekranı paylaşım desteği sayesinde, iPad 2’niz aracılığıyla dilediğiniz yerden ofisteki bilgisayarınıza bağlanma imkanı da sunuyor.
özellikle sürekli seyahat halinde olan bir iş adamının neredeyse tüm dertlerine deva olmayı amaçlayan WebEx, ücretsiz olması sayesinde ayrıca gönlümüzü kazandı.

Fiyatı: ücretsiz

 

Real Racing 2 HD

Steve Jobs, iPad 2’nin tanıtım etkinliğinde “iPad 2’nin grafik performansı, ilk nesil iPad’lere kıyasla 10 kat daha üstün olacak” cümlesini kurmuştu. Bu sözler, iPad 2’nin üst düzey grafiklere sahip oyunlara ev sahipliği yapacağının adeta bir habercisiydi. Zira Real Racing 2 HD, üst düzey grafikleriyle iPad 2 kullanıcılarını hayli tatmin edecek bir oyun.

   real racing 2 hd
Görsel açıdan harika grafikler, akıcı oynanış, gerçekçi model ve parkur tasarımlarıyla Real Racing 2 HD, isminin hakkını veren bir uygulama. Iki yönlü jiroskop desteği, sanki gerçekten direksiyon sallıyoruz hissi sağlıyor. öte yandan dokunmatik hassasiyeti ve çoklu dokunma desteği, bir tablet bilgisayarda oyun en etkin bir şekilde nasıl oynanır sorusuna cevap veriyor. Eğer iPad 2 edindiyseniz ya da edinmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle bu uygulamayı da edinmeye çalışın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Fiyatı: 9.99$
 

street fighter 4   Street Fighter IV

Teknolojiyle içli dışlı olup da Street Fighter’ı duymayan yoktur diye tahmin ediyoruz. Doksanlı yılları kasıp kavuran Street Fighter, 2009 yılında yepyeni bir başlangıç yaparak Street Fighter IV ismiyle birçok oyun platformundaki yerini almıştı. Tablet bilgisayarların yaygınlaşmasından sonra Capcom, vakit kaybetmeden oyunun iPad uygulamasını da geliştirdi ve ortaya iPad 2 ile birlikte eşsiz bir uyum ile çalışan mobil bir Street Fighter IV çıktı.

İki yeni karakterin de eklendiği oyunda dokunmatik ekranı kullanmak son derece keyifli. Capcom, çoklu dokunma desteğini Street Fighter IV’ün mobil versiyonuna başarılı bir şekilde entegre etmeyi başarmış. Oyun oynanışı rahat ve keyifli zaman geçirmeyi garantiliyor. Ayrıca görsel açıdan da iPad 2’nin gelişmiş grafik arabiriminden sonuna kadar faydalanmayı başarıyor.

Fiyatı: 4.99$

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here