Ana sayfa Haber Yeni dijital sağlık kayıtları uygulaması iPhone”ların cazibesini arttıracak

Yeni dijital sağlık kayıtları uygulaması iPhone”ların cazibesini arttıracak

0

Apple yaptığı açıklama ile kullanıcıların sağlık bilgilerine ulaşmalarını daha da kolaylaştırmak için sağlık kayıtları uygulamasını iPhone’a getirecek bir çözümle ilgili bilgilendirme yaptı. 

Şu an itibariyle sağlıkla ilgili verilere ulaşmak oldukça zahmetli zira, bu verileri elde etmek için laboratuvar testi gibi tıbbi veriler gerekiyor. Bu durumu göz önünde bulunduran Apple, hareket halindeyken iPhone üzerinde sağlık kayıtlarına kolayca erişmeyi sağlamaya çalışıyor.

Daha önce hastaların her bir sağlık kuruluşundan aldıkları bilgileri telefondaki sisteme bizatihi yüklemeleri gerekiyordu. Sağlık topluluğuyla birlikte çalışma yürüten Apple, ‘Fast Healthcare Interoperability (Hızlı Sağlık Hizmeti İşbirliktelik Kaynakları), FHIR adlı ‘Sağlık Kayıtları’ adı verilen dijital kayıtların aktarımı için tasarlanan bir sistem geliştirdi. 

Apple bir adım daha atarak son iOS 11.3 beta güncellemesinde Sağlık uygulamasına önemli bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncelleme ile kişilerin sağlık kayıtlarına doğrudan iPhone cihazları üzerinden erişebilmeleri sağlandı.

Bu yeni özellikle birlikte kullanıcılar, farklı sağlık kuruluşlarından aldıkları tüm bilgileri oldukça düzenli şekilde tasarlanmış, kapsamlı bir zaman çizelgesi biçiminde tetkik edebilecekler. Bu zaman çizelgesinde mevcut kategoriler arasında alerji, aşı, ilaç tedavisi, işlemler, Jab sonuçları ve hayati organlar gibi bölümler yer alıyor. Bu kategorilerde herhangi bir güncelleme gerçekleştiğinde kullanıcılara bildirim mesajı gönderilerek, yeni bilgileri tetkik etmelerine olanak sağlanıyor.

Bu özellik şu an itibariyle beta aşamasında. Fakat geliştirilip genel sürüme uygun hale getirildiğinde, iPhone’ların cazibesini oldukça arttıracağı kesin görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here