Ana sayfa Haber Yeni Chrome tarayıcısı ile gürültülü sitelerden kurtuluyoruz

Yeni Chrome tarayıcısı ile gürültülü sitelerden kurtuluyoruz

0

Kendiliğinden çalışan videoların olduğu web siteleri yakında tarihe gömülebilirler. En azından onlara katlanmanız gereken günler.

Zira Google kullanıcıların bir web sitesini Chrome tarayıcı içerisinde tamamen susturmalarını sağlayacak yeni bir seçeneği test ediyor.

Gürültülü web siteleri uzun zamandır sıkıntı verir oldular. Chrome birkaç yıl önce bu tip sitelerin bildirilmesi için bir belirteç devreye sokmuştu. Şimdi ise geliştirme ekibi “Canary” olarak adlandırılan en güncel deneysel versiyonun içerisine yerleştirilen bir susturma seçeneğini test ediyor. Eğer denemek isterseniz, bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay görünüyor. Web sitesi adresinin solunda yerleşik olan güvenlik durumu bildirimine bastığınızda, listelenen ayrıntılar ve izinler bildirimlerinin arasında “susturma” seçeneğini de görebiliyorsunuz. Susturma seçeneği ta ki değiştirilene kadar sitelerin otomatik olarak sesli yayın yapmalarına engel oluyor. Bu açıdan etkin bir yasaklayıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tip bir seçeneğin varlığı sitelerinin sonsuza kadar susturulacağı endişesine kapılacak site yapımcılarının yükledikleri videoları otomatik olarak başlatmaktan alıkoyacaktır. Bu da internet ortamındaki can sıkıcı bir şeyden daha kurtulacağımız anlamına geliyor. Ne mutlu bizlere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here