Ana sayfa Haber Yeni bir “Snowden” mi gerçekleşecek?

Yeni bir “Snowden” mi gerçekleşecek?

0

Kullanıcıların yasal veya yasal olmayan bir şekilde takip edildikleri ve izlendikleri daha önce hacktivist örgütlerin eylemleriyle birlikte ortaya çıkmıştı. örgüt işi olmadan, kişisel olarak da gerçekleştirilen sızıntılarla da hükümetlerin, halkı ne şekilde izlediği ve bu izlemelerin de yasa dışı olduğu da ortaya çıkarılmıştı. Hafızalarda hala yerini saklayan Snowden belgeleri WikiLeaks’in yardımıyla kullanıcılara ve kamuoyuna sızdırılmıştı ki; aslında bir çeşit sosyal sorumluluk olayıydı. Bu belgeler ışığında ABD’nin büyük şirketleri, Facebook, Microsoft ve AT&T‘nin bu izlemelere aracı-destekçi oldukları ortaya çıktı. Bununla ilgili sonuçlanan çok somut bir gelişme yok ancak bunun yankıları devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda da İtalya merkezli bir firma olan Hacking Team’in de bazı belgeleri Anonymous aracılığı ile ortaya çıkmıştı. Anonymous, Hacking Team’in Türk Polisi dahil çoğu devlete korsan yazılım sattığını belgeleyen dosyaları internete anonim olarak yayımlamıştı. Aslında oldukça kritik ve dikkat çekici bir konu olsa da Türkiye’de pek ilgi çekmedi.

Bize gelen bilgilere göre hacktivist örgütler bu dönem içerisinde son gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili birkaç belge yayımlaması söz konusu. Aklınıza bu gece saatlerinde Anonymous‘un Twitter aracılığı ile duyurduğu ve ardından Torrent’ten paylaşıma açtığı dosyalar gelebilir ancak konu bu değil aslında. Yeni casusluk belgelerinin ucu, popüler işletim sistemlerine, popüler operatör şirketlerine ve internet sağlayıcılarına kadar uzanıyor olabilir. Bununla ilgili biraz kısıtlı konuşmak ve bahsetmek gerekiyor çünkü bu konu sadece şimdilik hacktivizm olayları konusunda araştırmacılık yapan gazetecilerin arasında konuşulan detaylar, henüz kesin bir bilgi yok.

Sözü açılmışken, bu adres bilgilerini deşifre eden programla ilgili kişisel olarak indirme taraftarı değilim. Durumu açıkçası şimdilik pek kavrayabilmiş değilim, inceledikten sonra bu konuya da değineceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here