Ana sayfa Haber Yeni beyin implantı felçli insanların düşüncelerini yazıya çeviriyor

Yeni beyin implantı felçli insanların düşüncelerini yazıya çeviriyor

0

Boyundan aşağısı felç olmuş üç kişi, hiçbir modifikasyon geçirmemiş bilgisayar ve tabletleri kontrol edip arkadaşlarına mesaj atabildiler, internette gezebildiler, müzik açabildiler. Bunların hepsini BrainGate2 adlı elektrot serisi sayesinde yapabilen hastalar, bu teknolojinin ilk kullanıcıları oldular. Teknolojiyi geliştiren firma, nörolojik hastalıkları olanların, yaralananların ya da uzuvlarını kaybedenlerin bununla hayatlarını değiştireceklerini söylüyor.

Beyne yerleştirilen mikro elektrotları kullanan ve bunlarla nöral sinyalleri gerçek zamanlı olarak takip eden sistem, beynin bir organı hareket ettirme komutlarını veren kısmıyla çalışıyor. Deneye katılan üç kişinin de motor korteksine yerleştirilen bu elektrotlar, kullanıcıların ekranda bir imleç hareket ettirdiğini içeren sinyalleri aldılar. Bu sinyaller anında kablosuz bir fareye aktarıldı ve ekranda hareket sağlandı.

Sadece düşüncelerini kullanarak daha önce yapamadıkları çok sayıda dijital aktiviteyi başaran hastalar son derece mutlu oldu. İnternette gezinen, e-posta gönderen, market alışverişi yapan, hatta dijital piyano çalan hastalar kullanım yönteminin çok kolay olduğunu söyledi. Sistem katılımcılardan ikisinin gerçek zamanlı mesajlaşmalarına bile imkan sağladı.

Beyinden kontrol edilen cihazlar uzun zamandır piyasada olsa da BrainGate2’yi farklı yapan şey ana cihazlarda. Mağazada satılan ve hiçbir şekilde modifiye edilmemiş cihazlarla çalışan sistem, çok sayıda el hareketini de destekliyor. Bu el hareketleri arasında sürükleme, çoklu dokunma gibileri bulunuyor.

Yapılan bu araştırma sayesinde vücudunun kontrolünü tamamen yitiren insanların bile haberleşme ya da diğer görevlerini yerine getirme yetilerini kısmen geri kazanabildiklerini görebiliyoruz. Bu alana yapılacak yatırımlar ve alanda yapılacak araştırmalar şüphesiz çok sayıda insanın hayatını kolaylaştıracaktır.


Aracı: Rachel England / Engadget
Kaynak: Plos One

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here