Ana sayfa Makale Yemek fotoğrafı çekmenin püf noktaları

Yemek fotoğrafı çekmenin püf noktaları

0

Leziz yemekleri sanat eserlerine döndürmek için yapmanız gerekenler

Fotoğraf çekmek, kafayı, gözü ve yüreği, aynı nişan çizgisine yerleştirmek demektir.” der ünlü fotoğrafçı Henri-Cartier-Bresson. Kimileri için ışıkla yapılan resimdir fotoğraf, kimileri için zamanı belgeleme aracı. Şüphesiz fotoğrafı tanımlamak için söylenebilecekler sayısız fakat tartışılmaz olan fotoğrafın en etkileyici görsel sanatlardan biri olduğudur. Başarılı bir fotoğraf pek çok duyumuzu harekete geçirebilir. Günümüzde yemek fotoğrafçılığının gittikçe artan bir ilgi görmesi de bu sebeptendir. Başarılı yemek fotoğraflarının insanlar üzerindeki etkisi fotoğraf stüdyoları için de yeni bir iş alanı yaratmıştır. Pastaneler, restoranlar, yemek işiyle uğraşan firmalar ürünlerini müşterilerine daha güzel gösterebilmek, etkileyici broşürler, menüler, afişler, reklamlar hazırlayabilmek için yemek fotoğrafçıları ya da fotoğraf stüdyoları ile iş yapmaktalar. çünkü bilirler ki yemekleri fotoğraflamak çok kolay değildir, örneğin yemek kitaplarına baktığımızda gördüğümüz salatalar, makarnalar, pizzalar, tatlılar tamamen bir illüzyondan ibaret. İşte bu dosyamızda bu illüzyonun nasıl yaratılabileceği, herkesin iştahını kabartacak yemek fotoğraflarının nasıl çekilebileceği ile ilgili küçük ipuçları vereceğiz sizlere.
 

 

 

Dükkan vitrinleri
Yiyecekler damak zevki sağladığı kadar obje fotoğrafları için de mükemmel bir konudur. Et, balık, ekmek ve meyve, pasta ve hamur işlerinin hepsinin, birbirinden farklı dokuları, biçimleri, renkleri ve formları vardır. İşin en iyi tarafı da, çoğunun dükkanların ve restoranların vitrinlerinde sergilenmesidir. Dükkan vitrinleri, genellikle olduğu gibi çekilen konular için iyi bir kaynaktır.

 

 
Dükkan sahibi, yiyeceklerin mümkün olan en iştah açıcı halde görünmesi için uğraşmıştır ve vitrinler sizin için en iyi malzemedir. Eğer camın yansımaları sorun yaratıyorsa bir polarize filtre size yardımcı olabilir. Ayrıca camın yüzeyinde kir ve buhar olmaması için dikkatle bakın, kendi yansımanızın da resme girme tehlikesi olduğunu sakın unutmayın.

Etkileyici yemek fotoğrafları için yapılması gerekenler

Başarılı bir yemek fotoğrafının ilk sırrı yemeğin içindeki malzemeyi gösterecek olan ışıktır. Işığın doğru kullanılması bu konuda büyük önem taşıyor. Şayet, yemek fazla sulu ise, ışığın da ona göre azaltılması gerekir. Yemeğin özel bir malzemesi varsa, meselâ nohut ve benzeri şeyler içeriyorsa, bu tür malzemenin kaşıkla üste çıkarılması, tabağın kenarındaki yağ ya da yemek izlerinin silinmesi gerekir. Yemeklerin az pişmesi de önemli bir ayrıntı. örneğin fazla pişen et fotoğrafta karanlık çıkar ve bu da fotoğrafınızın görsel etkisini ortadan kaldırır.
 

 

 

Yemek fotoğrafı çekerken yakın çekim yapmanız gerektiğinden titremeleri önlemek için mutlaka tripod ya da makinenizin sabitleyici fonksiyonunu kullanmalısınız. Kompozisyonunuzu etkili kılmak için tüm çerçeveyi fotoğrafını çekeceğiniz yemek ile doldurmanız da gerekebilir. 75-300mm”lik bir lensle f:4 veya f:5,6 değerinde çekim yapabilir ve kompozisyonunuza derinlik katabilirsiniz. Bunun için kameranızı tripodunuza sabitleyip yemek tabağıyla dar açı yapacak şekilde yerleştirerek fokuslayabilir ve ISO 200 değerinde f:5.6 ve 1/8 saniye pozlayarak çekim yapabilirsiniz.

Yemek fotoğrafı çekerken fokuslayacağınız nokta da önemlidir. Yarattığınız kompozisyona bakarak rengiyle, duruşuyla ya da herhangi bir özelliği ile dikkatinizi ilk çeken objeyi bulmalısınız. “Bu objeyi flulaştırmak, vermek istediğiniz etkiyi düşürür mü” diye düşünmeli ve ona uygun fokuslama yapmalı, ya da tüm objelerin net olmasına karar verip enstantaneyi olabildiğince küçülterek çekim yapmalısınız. Bu karar, vermek istediğiniz etkiye bağlı olarak dilerseniz deneme yanılma yöntemi ile vereceğiniz bir karardır.
 

 

 

Obje çekimi için yiyecekleri düzenliyorsanız, çoğu zaman kendinizi tek tür ürünle (sadece meyve, et, balık ya da ekmek gibi) sınırlamalısınız. Bu sayede kompozisyon bitince açık bir teması ve içsel bir bütünlüğü olacaktır. Obje çekimi düzenlemelerinin çoğunda olduğu gibi, önce en büyük nesneyi kompozisyona yerleştirerek başlar ve sonra onun çerçevesinde daha küçüklerle devam ederseniz işiniz daha kolay olur. Arka planda kompozisyonu bozan nesneler varsa onları çıkarmanız ve beyaz bir fonda ya da örtü üzerinde çekim yapmanız da faydalı olacaktır. çekeceğiniz yemeğin türüne göre yiyecekleri geometrik parçalara ayırmak, yemeğin öne çıkan özelliğini kompozisyonda vurgulamak, mümkünse renk katan baharatlar kullanmak da kompozisyonunuzu güçlendirecektir. Başarılı bir yemek fotoğrafı için birçok açıdan çok fazla fotoğraf çekmeniz gerektiğini bilmeli ve bu sebeple harcayacağınız vakti göz önünde bulundurmalısınız.

Küçük hileler
Dolma gibi parlak gösterilmesi gereken yemeklerin üzerine cila niyetine yağ sürüldüğünü muhtemelen duymuşuzdur. Evde yapılan tavuk ya da hindilerin fotoğraflardaki gibi çıtır çıtır ve parlak görüntüyü veren aldatıcı şey de karamel karışımlı bir sos olduğu. Hatta fotoğraf çekimi sırasında hindi yağını dışarı vermesin diye, karamel karışımlı sosun içine bulaşık detarjanı katıldığı da söylenir.

İşte buna benzer ve muhtemelen pek çok fotoğrafçıların aklına pek gelmeyecek küçük fotoğraf hileleri;

• Hindi ya da tavuk iyice şişkin görünsün diye, 15 dakika kadar çok sıcak fırında tutmamalısınız. Yani çiğ olarak çekim yapılmalı.

• Fasulye gibi sebzeler de rengi gitmesin diye, aynı şekilde sıcak suda bekletilmeli. Hatta hiç pişirmeyip, fotoğrafın üzerindeki soslarla da kamufle edebilirsiniz.

• Spotların sıcaklığıyla hemen erimesi gereken dondurmaların da sırrı var. öncelikle istenilen formu vermek için belli bir ısıya kadar eritilmeli, form verilince, -70 derecede kuru buza yatırılmalı. Bu sayede çekim için 15 dakika kazanabilirsiniz.

• Fotoğraflarda dumanı tüterken görüp neredeyse kokusunu aldığımız kahve fotoğraflarının yukarı doğru tüten meşhur dumanını içine ilaç atarak çıkarabilirsiniz.

• Bardağın kenarında çiğ tanesi gibi duran diri diri damlacıklar da bu işin yan sanayisiyle uğraşan dükkanlarda hazır satılmakta. Buzlu bir meşrubat çekecekseniz, kırılmış buzdan tutun da küp şeklindeki buza kadar her çeşit buzu satın alabilirsiniz. Bu sayede gerçek buz ile çekim yapabileceğiniz beş dakikalık zaman dilimini istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

 

 

• Ne yaparsak yapalım koyu çıkan kırmızı şarap fotoğraflarının hilesi ise şarabın içine su katmak.

• çikolatalı sufle gibi kabarık olması gereken yemekler sönmesin diye, içine bilye, nohut vb. form verici sert maddeler koymalısınız. Makarna gibi yemekleri de hafif bir tepe oluşturacak şekilde çekmelisiniz. Bu tepeyi sağlamak için de yemeğin altına aynı maddeleri yerleştirebilirsiniz.

• Pilav üzerine rastgele serpiştirilmiş gibi duran bezelye ya da havuçlar cımbızlarla tek tek yerleştirmelisiniz. Tabağa fazla gelen yemek sularını parlamaması için kulak çubuğuyla temizleyebilirsiniz.

• Karnıyarık gibi patlıcanla yapılan yemeklerin çekiminde yemeğin koyu bir bulamaç gibi çıkmaması için kıymayı öldürmemek ve patlıcanı pişirmemek gerekiyor. Ayrıca kıyma, domates ve soğanı ayrı ayrı pişirip patlıcanın üzerine sonradan koyarak fotoğraflayabilirsiniz.

• Eğer çekeceğiniz yemek bir çorba ise önce taneleri yerleştirmeli, daha sonra üzerlerini geçmeyecek kadar suyunu eklemelisiniz. çok doldurmazsanız bakan kişi çorbanın içeriği ile ilgili bilgi sahibi olabilir. ayrıca çorbanın üzeri düz ise kamerayı yükseltmelisiniz.

• Tabağın yanına meyve suyu gibi bir içecek koyacaksınız enjektör yardımıyla küçük bir hava kabarcığı yapın. eğer arka planda porselen fincanda çay varsa görünürlülüğünü arttırmak için içine limon dilimi koyabilirsiniz.

• Yemeğe konulan sebzelerin belirli bir renk dengesine sahip olmasına özen göstermelisiniz. tabakta siyah boşluklar bırakmamalısınız. Ayrıca sebzeleri tabağa yerleştirirken en güzel görünenleri en öne koymalısınız

• Tabağın kenarına koyduğunuz çatalın kaymamasını sağlamak için çatalı bant vs. gibi yapışkan bir madde ile tabağa tutturabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here