Ana sayfa Haber Yellow Umbrella”da Symantec siber saldırılarla ilgili beklentileri detaylandırdı

Yellow Umbrella”da Symantec siber saldırılarla ilgili beklentileri detaylandırdı

0

Yellow Umbrella 2016 etkinliğinde Symantec ve Platin Bilişim, artan siber saldırılar karşısında; her ölçekten kurumsal şirketlerin veri güvenliği alanında yatırım yapması gerektiği yönünde uyarıda bulundu. 

ürkiye İstatistik Kurumu”nun (TüİK) 2015 yılı Nisan ayı verilerine göre, Türkiye”de 16-74 yaş grubundaki bireylerin bilgisayar kullanım oranı yüzde 54,8, internet kullanım oranı yüzde 55,9. Benzer bir gösterge olarak, geniş bant İnternet erişim imkânına sahip olan hanelerin oranı yüzde 67,8 olarak açıklandı. Aynı araştırma sonuçlarına göre cep telefonu veya akıllı telefona sahip olma oranı yüzde 96,8″e kadar yükseldiği görülüyor. 

Siber saldırıların, her sene farklı vektörler eklenerek ve adeta evrim geçirerek artmaya devam ettiğine dikkat çelen Bamyacı “öncelikle hem kamu sektörü hem de özel sektörde bu konuda bilincin artması gerekiyor. Bugün tüm dünyada cloud hizmetleri de hız kazanmış durumda, ancak firmaların bu hizmetleri alırken güvenlik ve yedekleme çözümlerini çok dikkatli bir biçimde incelemeleri şart.

 

Bulut bilişimdeki güvenlik ve gizlilik riskleri şu anda kullandığımız sistemlerdeki risklerden biraz fazladır. Bulut bilişimin güvenlik tarafını çok fazla sorgulamamıza karşın aslında iç sistemlerin güvenlik düzeylerinin yeterli olmadığını gözden kaçırabiliyoruz. Eğer iç sistemlerde yeterli güvenlik önlemleri alınmamışsa; aslında bulut sistemleri; kendi sistemlerimizden daha güvenli olabilir. Bulut sağlayıcıları genelde güçlü finansal yapılara sahip IT firmaları olduğu için güvenliğe özel bir önem göstermektedirler.

Bununla birlikte güvenlik politikaları doğru bir biçimde oluşturulmamış, veri yedekleme ve felaket kurtarma süreçleri sıkıntılı bir veri merkezinden “bulut bilişim hizmeti” almak aslında dijital anlamda kurda kuzu emanet etmekten farksız. Bu sebeple şirketlerin mobil hizmet alırken veya bulut hizmeti alırken güvenlik değerlendirmelerini çok sıkı bir biçimde yapmaları ve gerekirse kendi içlerinde ek güvenlik prosedürleri oluşturmaları şart.” dedi.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here