Ana sayfa Haber Yazılımlar kimi koruyor?

Yazılımlar kimi koruyor?

0

1 ay içerisinde iki farklı bombalı saldırı… Siyasi becerisizlikleri iliklerimize kadar hissediyorken üstelik giderek sivil ölümlerinin artığını da düşündüğümüzde, güvenliğimizin hiçe sayıldığını görüyoruz ve bugün İstanbul’un caddeleri ve ülkenin çoğu bölgesindeki yerler bomboş artık. Her an her saniye çeşitli yerlerden gelebilecek tehdit ile hayatlarımızı sınıyor, günlük yaşantılarımızı birkaç faşistin elindeki tetiklerine göre şekillendiriyoruz. Diğer tarafta ise toplantılar için veya çalışma ofislerine gitmekte olan devlet görevlilerinin geçiş noktalarına yerleştirilen bomba sinyal bozucuları, jammer’lar, şirket plazalarının merkezlerine yerleştirilen sinyal dağıtıcı teknolojiler ve bombalara dayanıklı iş merkezleri var. İşin bu kısımı, aslında insanların bombalardan biraz masraf sonucunda bombalı eylemlerden korunabileceğini, korunduğunu gösterirken saldırıların bilançosu yüzlerce ölüm oldu.

Diğer taraftan yazılımların, programlandıkları cihazlara ve teknolojilere entegre edildiğinde, istenildiği gibi çalıştıkları zaman neler yapabileceklerini çok iyi görebiliyoruz. Otomobil şirketlerinin hazırladıkları yazılımlar, şike yaparak yalan söyleyebildiğini gördük ve  NASA’nın geliştirdiği robotların yazılım altyapıları uzay ortamlarında başarılı bir şekilde kanıt veya yeni buluşlar bilim’e halen öncülük ediyorlar. Ulaşılabilir teknolojiler açısından akıllı telefonların, giyilebilir teknolojilerin, dünya üzerindeki insan sayısına neredeyse eşit olmaya yaklaştığı istatistiksel olarak kanıtlandı. Bilim insanlarının ve gök bilimcilerinin yazılımlarla neler yapabildiğinden çok mobil cihazların hayatı kontrol edebilmesine dikkat edin. Bulut teknolojiler, kriptolu sistemler, sektörel alanda birçok yenilikleri de beraberinde getirdi son yıllarda. üstelik bu teknolojilerin yazılım altyapıları artık 3. taraf geliştiricilerle, açık kod teknikleriyle hazırlanıyor, geliştiriciler kendi deneyimlerinden yola çıkarak bir şirketin veya bir oluşumun hayatını kurtarabilecek yazılımları basit bir uygulama formunda tasarlayıp, her an ulaşılabilir işletim sistemlerinin mağazalarından yayımlıyorlar. 

Yazılımlar artık bir şirkete veya bir topluluğa ait değil. Yazılımlara dair patentler, yazılımlarla elde edilen teknolojiler herkese ait olmaya başladı. Tam bu noktada hayatımıza giren 3 bin TL’lik akıllı telefonların, 900 TL’lik akıllı saatlerin yeteneklerini ve basit özelliklerini sorgulamıyor musunuz? örneğin Samsung’un akıllı saati olan Gear S2 modeli, Nike+ ve birkaç arayüz özelliği ile yaklaşık 950TL veya 900TL arası bir fiyata elde edebileceğiniz bir akıllı saat. Ayrıca Türkiye fiyatına bakıldığında neredeyse kredi çekmeden sahip olunamayacak olan iPhone 6s modelinin basit ve her an geliştirilebilir özellikleri… Servet harcadığımız cihazların özellikleri ile ilk iki paragrafta yazdığım yazılımları tekrar düşünün. üreticiler, Linux geliştiricileri, Windows Insider programındakiler, Android ve iOS geliştiricileri, artık pahalı cihazlarına, uygulamalarına hayat kurtarıcı yazılım teknolojilerini eklemedikçe bu şirketler ileride bunun pişmanlığını yaşayabilirler. Bu firmaların ve geliştiricilerin ilk odak noktası, hayat kurtarıcı ve güvenliğimizi artıracak olan yazılımlar olmalı artık.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here