Ana sayfa Haber Yazılımın Orta Doğu”daki güneşi: Gazze!

Yazılımın Orta Doğu”daki güneşi: Gazze!

0

Yazılımcılıktan öte, startup konusu insanı biraz ürperten bir terim. İlk olarak insanı heyecanlandırsa da, derinlere inildikçe kafalar karışıyor, işin içerisinde başka işler girdiği oluyor. Gazze’ye açılan startup merkezleri ve yazılım eğitim merkezleri bunlardan biri mi, bilmiyoruz fakat başta Google olmak üzere Gazze’nin kadınlarını birer bilişim uzmanı haline getirmek üzere. Microsoft, yazılım şirketleri, Google gibi firmalar Gazze’de merkezler oluşturarak savaş tehditi altındaki insanların elinin altına bilgisayar bilgisi gibi güçlü bir bilgi parçası veriyorlar. Aslında onlara göre bu, silah tutabilmekten daha etkili bir çözüm. 

Yakın dönemde Gazze‘den doğan bir girişim karşımıza çıkabilir. Ve orada doğan projenin arkasında bir kadın durarak, “şaşkınlık” konusunda insanları biraz daha öteye götürebilir. Zaten her gün bir startup’ın fırladığı günümüzde Gazze’den böyle bir inci çıkması bilişim dünyasını ve Gazze’yi olumlu etkileyecektir.

Araştırmalarıma göre, Google Orta Doğu‘da kampüsler açmak için girişimlerde bulunabilir. Kadın yazılımcı konusunda ısrarcı olan Google, kendi bünyesinde farklı etnik kökenlerden insanlar bulunmasına ayrı önem veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here