Ana sayfa Haber Yaşam potansiyeli olan 10 yeni gezegen keşfedildi

Yaşam potansiyeli olan 10 yeni gezegen keşfedildi

0

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kepler Uzay Teleskobu ile 219 yeni gezegen keşfedildiğini, bu gezegenlerden 10 tanesinin “habitable zone” (yaşanabilir bölge) sınırları içinde bulunduğunu açıkladı.

NASA”nın California”daki Ames Araştırma Merkezi”nden bugün yapılan basın açıklamasına göre, Dünya ile hemen hemen aynı boyutlarda olan 10 yeni kayalık gezegen, kendi yıldızlarına olan uzaklıkları sebebiyle akışkan suya ve bilinen hayat koşullarına uygun durumda olabilir.

 

Son 219 gezegenle birlikte, yaklaşık 4 yıldır süren gözlemleri ışığında Cygnus (Kuğu) Takımyıldızı”na dair nihai kataloğu oluşturan Kepler Uzay Teleskobu, Samanyolu Galaksisi içinde toplam 4 bin 34 gezegen adayı gök cismi tespit etmiş oldu. 2 bin 335 tanesinin gezegen olduğu kesinleştirildi. Bunlardan 50 tane Dünya benzeri gezegen adayının da 35″inin gerçekten hayatı destekleyebilecek nitelikte “uygun yuvalar” olabileceği doğrulandı.

Açıklamada, galaksimizde yer alan gezegenlerin yarısının Jüpiter gibi gaz devleri olabileceği, olağanüstü derinliklere kadar bir yüzeylerinin olmadığı, yaşamı barındırması mümkün olmayan çok sert ve aşırı atmosfer koşullarına ev sahipliği yaptıkları belirtildi. Kayalık gezegenlerin çoğu ise Dünya”dan yüzde 75 daha büyük.

 

NASA”nın Kepler programından Mario Perez, “Dünya gibi aynı boyutlarda ve yaşama uygun olabilecek gezegenleri toplaması açısından Kepler kataloğu gerçekten eşsiz. Bu gezegenlerin galaksimiz içindeki frekanslarını anlamak, gelecekte söz konusu dünyaları direkt gözlemleyebileceğimiz NASA görevlerini tasarlamada bizlere yardımcı olacak. Cevabını merak ettiğimiz soru, Samanyolu içinde Dünya gibi ne kadar gezegen olduğu” diyor. 

Yakında uzaya fırlatılacak yeni nesil gelişmiş teleskoplar (NASA”nın James Webb Uzay Teleskobu ile Avrupa Uzay Ajansı”nın PLATO Teleskobu), bizlere uzak dünyaların atmosfer koşulları hakkında da bilgiler sunacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here