Ana sayfa Haber Yasal MP3 geliyor!

Yasal MP3 geliyor!

0

Turkcell”den Türkiye”nin en büyük dijital müzik arşivi.

Turkcell, müzik birlikleri ve sektörün önde gelen firmaları Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard kataloglarından oluşan 2,5 milyon şarkılık Türkiye”nin en büyük dijital müzik arşivini Salı günü düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu.
Ayrıca Warner ve Orchard, dijital müzik arşivini müzikseverlere Türkiye”de ilk kez Turkcell ile açmış oldu.

Sektörünve müzik dünyasından önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, geçen sene ülkemizi Eurovision”da temsil eden Hadise de mini bir konser verdi.
 

 

 

Dünyadaki fiziki müzik piyasasının aksine, dijital müzik piyasası gün geçtikçe büyüyor. Bu büyümenin yüzdelik değeri dudak uçuklatan cinsten. Turkcell ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, Türkiye”de son 5 yılda fiziki satışlar % 70 düşerken, gelirlerin % 36 azaldığını, dijital pazarda ise 2006-2009 yılları arasında satışların % 2049, cironun da % 1540 oranlarında büyüdüğünü vurguladı.
Toplantıda konuşan MüYAP Başkanı Bülent Forta dabu anlaşmayla Turkcell ve Türkiye müzik endüstrisi arasında süre giden işbirliğin yeni bir aşamaya kavuştuğunu vurguladı. Yakında Türkiye’de DRM kısıtlamasının kalkabileceği ve MP3 formatında yasal müzik sunulmaya başlanacağı müjdesini verdi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here