Ana sayfa Haber Yasadışı Uydu Lansmanı İçin FCC Caydırıcı Önlemler Peşinde

Yasadışı Uydu Lansmanı İçin FCC Caydırıcı Önlemler Peşinde

0

Uzay alanında yapılan çalışmaların gittikçe artması ile birlikte, yasadışı uydu gibi bir gündem ortaya çıkmaya başladı. Bu yılın başlarında devlet onayı olmadan dört küçük uydu atan uzay işletmesi Swarm Teknoloji; yetkisiz uçuş için ABD Hazinesine 900.000 dolar ödemeyi kabul etti

FCC Neden Böyle Bir Karar Aldı

Para cezası; olayı araştıran Federal İletişim Komisyonu ile anlaşmanın bir parçası. Şirket ayrıca;“katı bir uyum planına”uymak zorunda kalacak ve gelecekte daha fazla uydu fırlatmayı istediğinde FCC’ye ilave belgeler sunacak.

FCC-uzay
Swarm Teknoloji; bağlı internet cihazları için dünyaya küresel internet kapsamını ışınlamak üzere 100’e kadar uydu göndermeyi ümit eden, uzay alanında oldukça yeni bir oyuncu. 12 Ocak’ta, şirket ilk uydularını SpaceBEE’ler olarak bilinen dört küçük cihaz olan bir Hint PSLV roketinde gönderdi.

Mart ayında, FCC olayla ilgili soruşturma başlattı. Ajans; Swarm’ın sadece lisanssız olarak başlatılmasının yanı sıra, uzay aracının yörüngesindeyken bir haftadan fazla bir süredir uydularla iletişim kurmak için Gürcistan’daki karasal haberleşme istasyonlarını da yasadışı bir şekilde kullandığını tespit etti.

Ayrıca şirket; piyasaya sürülmeden önce hava balonları ve diğer ekipmanlar ile yasadışı testler yapmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here