Yarının otomobilleri: Sürücüsüz otomobil sadece başlangıç

Modern bir otomobilde bir jettekinden daha fazla kod satırı var. İşte otomobillerin gelişim öyküsü...

Modern otomobiller şimdi dokunmatik ekranlara, GPS'e ve çarpışmadan kaçınma sistemlerine sahip olabilirler, ancak otomobil sahipleri hâlâ gidip gelmek için asfalt yolu kullanıyorlar, hâlâ düzenli bir şekilde yakıt deposunu kurşunsuz yakıtla dolduruyorlar ve hâlâ otomobili direksiyonu kullanarak kontrol ediyorlar, bir pedala basarak fren yapıyorlar. Otomobil endüstrisi yine de son on yılda oldukça değişti. Bazıları sadece bir durgunluk olduğunu söylerken, bundan daha da derin bir durum var, aslında tam bir dönüşüm yaşanıyor. 

Karmaşa içinde geçen on yıl
2008’de Amerikan oto endüstrisinin çoğunu etkileyen bir ortamda büyük şirketler kendilerini iflasın eşiğinde buldular ve devrim başlamadan öldü. 
Geriye dönüp bakıldığında, Amerikalı otomobil üreticileri, eğer SUV patlaması olmasaydı başarısız olabilirlerdi. 1990’ların sonunda Kuzey Amerika pazarındaki hemen hemen her şirket, ürün portföyünde en azında bir SUV modeline sahipti. Gelecek, bin yılın başlangıcında parlak gözüktü, ancak bir dizi olay hızlı bir şekilde Amerika’nın büyük firmalarını mali sıkıntıya itti. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER