Ana sayfa Haber Yapımcı destekçisi Patreon’un yeni düzenlemesi büyük tepki çekiyor

Yapımcı destekçisi Patreon’un yeni düzenlemesi büyük tepki çekiyor

0

Son birkaç yıl içerisinde de facto biçimde bağımsız yapımcıların finansmanını sağlayan portal haline gelen Patreon”da destekçiler, Kickstarter ya da GoFundMe gibi platformların aksine, kariyerin sürekliliğini sağlamayı hedefleyen küçük miktarlarda bağış yapıyorlar. Bununla birlikte geçtiğimiz gün yapılan düzenleme, hem yapımcıların hem de patronların tepkisini çekti.

Patreon, yapımcıların ay başlarında hesaplarında ne kadar para birikmişse almalarına imkan veren bir düzenlemeye dayanıyordu. Bu miktarlardan %5 oranında Patreon alıyor, bir miktar da işlem masrafı için ödeme yapılıyordu.

Fakat yeni yapılan düzenlemede işlem ücreti de artık patronlara, yani destekçilere yansıtılacak.

Firma tarafından yapılan duyuruda “18 Aralık”tan itibaren her bir kişisel kefalet için uygulanan %2.9 + 0.35$”lık yeni servis ücreti, patronlar tarafından ödenecek. Harçların yapımcılar ve patronlar adına bu biçimde düzenlenmeleri, yapımcıların olabildiğince fazla kazanmalarını sağlayacak” deniyor.

Matematiksel anlamda makul gibi duran bu sistem, patronların aleyhine işlediği için birer birer platformdan kopmalarına neden oluyor.

Bunun yanında yapımcıların paralarını aldıkları tarihlerde de değişikliğe gidildi. Her ayın başında yapılan ödemeler, bundan sonra patronun yapımcıyı desteklemeye başladığı tarih baz alınarak yapılacak. Yani ayın 12″sinde destek almaya başladıysa yapımcı, her ayın 12″sinde ödeme alacak. Kendi içinde tutarlı görünen düzenleme, bir patronun birden fazla yapımcıyı destekliyor olması nedeniyle her yapımcı için ayrıca kredi kartı işlem masrafı ödemesine neden olduğu için yine patronun aleyhine işleyecek.

Her ne kadar Patreon, söz konusu düzenlemenin firmanın kazançlarını arttırmaya yönelik olmadığını söylese de, gerek tarihler konusundaki belirsizlik gerekse harçların patronlara yansıtılması nedeniyle yapımcıların destekçilerini kaybetmelerine neden oluyor. İşte bu nedenledir ki yapımcılar isyan halinde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here