Ana sayfa Donanım Yapay zekada korkutucu gelişme

Yapay zekada korkutucu gelişme

0

ön sezi gerektiren bir strateji oyunu olan “Go” da, dünyanın en güçlü oyuncularını şaşırtıcı bir üstünlükle yenilgiye uğratan bilgisayar, yapımcılarının söylediğine göre daha da akıllı hale geldi.

AlphaGo adlı bilgisayarın yenilenmiş versiyonu korkutucu bir şekilde tamamiyle kendi kendine öğrenebiliyor. İnsanlar tarafından herhangi bir bilgi girişi olmadan, insan üstü yetenekleri başaran makinelerin yükselişi yolunda atılmış büyük bir adım anlamına geliyor bu.

AlphaGo Zero adı verilen yapay zeka sistemi günlerle ifade edilecek bir zaman dilimi içerisinde kendi kendini eğiterek eski bir çin oyunu olan ve Go olarak bilinen oyunda galibiyet göstermişti. Bu oyun, bilinen en karmaşık iki kişilik oyun olarak tanınıyor.

AlphaGo yaptığı 100 karşılaşmada, 0 yenilgi almıştı.

İnsan bilgisiyle sınırlı değil

Daha önce insanların oynadıkları binlerce oyunu baz alarak pratik yapmak suretiyle kendini eğiten bilgisayarların aksine AlphaGo, insanların sağladıkları bilgilerle ya da onlara karşı oyunlar oynayarak eğitmemiş kendini.

Bilakis kazanmaya yönelik programlanmış bilgisayar.

Herhangi bir ön bilgi verilmeden, Go”nun kurallarıyla işe başlayan sistem, oyunu öğrenerek kendisine karşı oynarken, stratejiler oluşturarak gelişme sağlamış. Yani bütünüyle gelişigüzel oyunlar oynayarak başlamış işe ve ödülün nasıl kazanılabileceğine dair bir öngörü tespit etmeye çalışmış. Bu yöntem “destekleme öğrenimi” olarak bilinen bir çeşit “deneme-yanılma” işlemi.

Silver and DeepMind CEO”su Demis Hassabis, yazdığı bir blog yazısında “Kendisinden öncekilerin aksine AlphaGo Zero artık insan bilgisi sınırlarıyla kısıtlı değil” diyor.

AlphaGo Zero ilginç bir şekilde Lee”yi yenen, birden fazla makine kullanan bir önceki yapay zekalı makinenin aksine,   insan beynini taklit eden, nöral ağ olarak bilinen tek bir makine kullanıyor.

AlphaGo Zero”nun bir önceki versiyonu AlphaGo 48 veri işleme ünitesi kullanırken, Zero ise 4 birim kullanıyor. AlphaGo birkaç ay boyunca 30 milyon oyun oynamışken, Zero ise sadece 3 gün boyunca 4.9 milyon kez oynamış oyunu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here