Ana sayfa Haber Yapay Zeka Şirketi OpenAI, Yeni Bir Dil Modeli Oluşturdu

Yapay Zeka Şirketi OpenAI, Yeni Bir Dil Modeli Oluşturdu

0

Kar amacı gütmeyen yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından inşa edilen yeni bir dil modeli ile ilgili fırtınalar kopuyor. İyi yazılmış bir metin oluşturmakta çok iyi olduğu söylenen bu yapay zeka modeli, ilerleyen dönemlerin gözbebeği olma ihtimali yüksek.

OpenAI, yeni doğal dil modeli GPT-2’nin bir sonraki kelimeyi 40 GB internet metni örneğinde tahmin etmek için eğitildiğini söyledi. Sonuçta, “şartlandırma metninin tarzına ve içeriğine uyum sağlayan” metin üreten sistem, kullanıcının“ seçtikleri bir konu hakkında gerçekçi ve tutarlı bir ilerleme elde etmesine” izin verdi.

Model; ilk sürümde büyük bir gelişme kaydetti. Daha fazla tutarlılığı olan, daha uzun metinler üretilerek bu sağlanacak.

OpenAI Kuruluşu, Bu Konuda Tedirgin

Ancak; daha iyi diyalog ve daha iyi konuşma  yeteneğine sahip botlar gibi sistemin her iyi uygulamasında bazı problemler ortaya çıktı. Sahte haberler üretmek, insanları taklit etmek veya sosyal medyadaki küfürlü veya spam yorumları otomatikleştirmek gibi birçok konuda tedirginlik yaşanıyor.

OpenAI’nin politika direktörü Jack Clark, örgütün önceliğinin “teknolojinin kötü niyetli veya küfürlü kullanılmasına izin vermeme” olduğunu, “bunun çok zor bir dengeleme eylemi” olduğunu söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here