Ana sayfa Haber Yapay Zeka Meta Verilerimizi İnsan Görünmek İçin Kullanacak

Yapay Zeka Meta Verilerimizi İnsan Görünmek İçin Kullanacak

0

Artık Japonların deyimiyle endüstri 5.0 zamanlarına hızlı bir giriş yapıyoruz. Ancak her ne kadar buna hazırlıklı olduğumuz söylense bile, esas olarak net bir hazırlığımız yok. Bunu en açık bir şekilde ortaya koyan göstergelerden bir tanesi de, yapay zeka dediğimiz botlara karşı; henüz tam bir güvenlik önlemi alma konusunda gösterdiğimiz kaygısız tutumdur.

Sosyal medya kuruluşlarının raporlarından, son dönemlerde çok sık bir şekilde artan bot uyarılarını dikkate almamız gerekiyor. Esas olarak yapay zeka kullanan çeşitli botların, manipülatif özellikler gösterebileceğini unutmamak son derece önemli.

Yapay Zeka Hangi Yöntemlerle Bizleri Taklit Ediyor ?

Tüm sistemlerimizi korumak için yaptığımız çeşitli algoritma düzenlemelerine rağmen, yine de çok korumasız bir durumdayız. Özellikle de twitter gibi çeşitli sosyal medya hesapları içerisinde yer alan paylaşımlar üzerinden, yapay zeka kullanan botlar insan gibi görünebiliyor.

 

 

Bu nedenle hem kullanıcılar, hem de platformlar için gerçek kullanıcıları ve otantik hesap aktivitelerini spam ve kötü niyetli manipülasyonlardan ayırt etmek son derece zor bir hale geliyor.

Sosyal medya kuruluşları tarafından verilen raporda; herkesin sosyal medyayı kullanırken bazı bilgiler yarattığı ve bunların spam içeriklerin kullanımına açık olduğu ifade edildi. Bundan çok kısa bir süre önce; yapay zeka kullanan Facebook algoritmalarının karşılıklı konuşabilmesi de panik havası yaratmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here