Ana sayfa Haber Yapay Zeka Girişimi Satın Alma Yarışına Giren Teknoloji Devleri

Yapay Zeka Girişimi Satın Alma Yarışına Giren Teknoloji Devleri

0

Yapay Zeka Girişimi Satın Alma Yarışına Giren Teknoloji Devleri denilince akla ilk gelen isimler şüphesiz ki Google ve Apple oluyor. Bmyle olması da gayet nırmal çünkü Apple ve Google yöneticileri şirket politikalarına bundan yıllar yıllar önce yapay zekanın gerekliliğini vurgulayan notlar düşmüştü.

Apple’ın SİRİ ile başlayan yapay zeka macerası katlanarak devam etti ve katlanarak devam ediyor.

En başarılı yapay zeka girişimleri daha araştırma ve fonlama aşamasındayken büyük şirketler tarafından kapışılıyor.

En başarılı yapay zeka girişimleri daha araştırma ve fonlama aşamasındayken büyük şirketler tarafından kapışılıyor.

Yapay Zeka Girişimlerine Yatırım Yapan Şirketler

Yapay zeka girişimleri sadece büyük teknoloji şirketleri için değil, geleneksel sigorta, perakende satış ve sağlık şirketleri için de birer satın alma hedefi haline geldi. Yapay zeka tarihinin en büyük satın alma işlemlerinden birisinde Roche Holding New York merkezli Flatrion Health şirketini 1,9 milyar Dolar’a satın aldı. Bunun dışında, yapay zeka alanında 1 milyar Dolar’ın üzerindeki tek satın alma işlemi Ford’un Argo AI’ı satın almasıydı.

Google yapay zeka girişimlerini satın alma konusunda 14 satın alma ile ilk sırada. Aşağıdaki zaman çizelgesi 4 ve daha fazla yapay zeka girişimi satın alan şirketlerin satın alma aktivitesini gösteriyor. Apple’ın Novauris ve Amazon’un Orbeus hamlelerinin tarihi henüz netleşmedi.

Google ve Apple İlk Sıralarda

2013’te Google Toronto Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü’nden çıkan derin öğrenme ve yapay sinir ağı girişimi DNNresearch’ü satın aldı. Bu işlem Google’ın görsel arama özelliğinde büyük gelişmeler yaşanmasını sağladı. 2014’te ise Google Britanyalı DeepMind Technologies’i 600 milyon Dolar’a satın aldı. DeepMind’ın yazılımı Go oyununda dünya şampiyonlarını alt etmeyi başardı. Google ayrıca yakın zamanda iletişimsel ticaret platformu Banter’ı bünyesine kattı. Google daha önceden doğal dil işleme girişimi API.ai’ı satın almış ve bu şekilde Google Assistant’ın yeteneklerini artırmıştı.

Apple 13 satın almayla Google’ın hemen ardında yer alıyor. 2010 yılında Siri’yi satın alan Apple bu alanda öncü şirketlerden. Siri ile birlikte yapay zekalı sanal asistan kavramı da popülerlik kazandı. Amazon’un Alexa adlı sanal asistanının ardındaki teknoloji ise şirketin 2013 yılında bünyesine kattığı Evi Technologies girişimine dayanıyor.

Siri’yi satın aldıktan sonra Apple’ın satın alma eylemleri birkaç yıl boyunca yavaşladı. 2016’da yeniden hızlanan çalışmalar konusunda Apple biraz daha içine kapanık davranmayı tercih ediyor. Şirketin satın aldığı yapay zeka girişimlerinin hangi ürünlere ne gibi katkı yaptığı konusunda çok fazla açıklamada bulunulmuyor. Şirket son olarak Pop Up Archive adlı girişimi satın aldı. Bu hamlede amaç iTunes’u geliştirmek olabilir. Bu satın almanın öncesinde girişim ses dosyalarını aramak ve organize etmek için araçlar geliştiriyordu.

Sosyal Medya İzleme Markası Meltwater Group dikkat çekiyor

Genellikle büyük teknoloji şirketlerinin lider konumda olduğu bu alanda sosyal medya izleme şirketi Meltwater Group öne çıkıyor. Şirket ayrıca listedeki tek özel şirket konumunda. Meltwater yapay zekayı dijital medyayı incelemek, marka duygularını ve rakiplerin çalışmalarını takip etmek için kullanıyor.

Kaynaklar:
CB Insights
Technodaily

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here