Ana sayfa Makale Yapay Zeka Devriminden Kötü Etkilenebilecek Meslekler

Yapay Zeka Devriminden Kötü Etkilenebilecek Meslekler

Yapay zeka devriminin etkilerini çok yakından hissedecek meslek gruplarına, bu meslek gruplarına etkilerine ve yapılabileceklere yakından baktık.

0

Son dönemde süratle gelişen yapay zekanın ve diğer teknolojilerin iş hayatına etkileri her geçen gün artarken istihdam alanlarına doğrudan etki edeceğine de şüphemiz yok. Yapılan araştırmalar, ABD’deki mevcut işlerin yüzde 47’sinin önümüzdeki yıllarda potansiyel olarak makineleşeceği gerçeğini ortaya koyuyor.

Gelin şimdi yapay zekanın etkilerini çok yakından hissedecek meslek gruplarını, bu meslek gruplarına etkilerini ve yapılabilecekleri yakından inceleyelim.

Avukatlar

 

Neden risk altındalar: Mesleğe ilişkin film ve TV şovlarının sayısından yola çıkarak, avukat olmak oldukça iyi bir iş, ilgi çekici, yüksek kazançlı, bol sosyal statülü bir kariyer. Ancak hem bir avukat tutmak pahalı hem de meslekteki bazı kişilerin inancına göre avukatların günlük bazda yaptıkları işin önemli bir kısmı çok daha fazla rutinleşti.

 

Gerçek anlamda hukuki çalışma insanlara ihtiyaç duysa da yapay zeka, hukukçulara hangi belgelerin dava ile ilgili olduğuna karar vermelerinden sözleşme oluşturmaya kadar çeşitli görevleri yerine getirmelerinde yardımcı olabilir. Kesilen her tür cezayı tartışabilir ve boşanma davalarına bakabilir.

 

Yani umut yok mu? Genç avukatların işleri her zamankinden daha zor olabilir, ancak hukuk ve yapay zekanın  bir arada çalışması son derece hızlandırıcı bir etkiye sahip olabilir. Yasaların belirli bir algoritma çerçevesinde en iyi şekilde nasıl fiiliyata dönüşeceği veya kendi kendine giden otomobiller gibi yeni teknolojilerle ilgili yasal çerçevenin araştırılması, günümüz ve önümüzdeki yılların hukukçularına birçok fırsat sunduğu da yadsınamaz bir gerçek olarak gözüküyor.

 

Veri giriş memurları

 

Neden risk altındalar: Bir veri giriş işini ya da elemanını tanımlamak için bir çok sıfat sıralarsak bu sıfatlar içerisinden pek azının içinde “tekrarlayan” ve “sıkıcı” kelimelerini kullanırız. Şirketler ve bireyler tarafından her geçen gün artarak büyüyen miktarda veri göz önüne alındığında, veri girişi işinin ve çalışanlarına ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.

Ancak şirketler, verilerini bir formattan diğerine aktarmak için ya da kayıt altına almak için ödediği ücret karşılığında birçok hatayla karşılaşması ihtimali, bu önemli verilerin yanlış kaydedilmesini sağlayabiliyor maalesef.

Yani umut yok mu? Bahsettiğimiz gibi, her geçen gün verilerin artmasıyla birlikte veri girişi daha da önemli hale gelecek. Bu şartlar altında veri girişi bilgisini özgeçmişinize eklemek sizin yapay zekayla entegre çalışmanızı veyahut veri girişi yapan makineleri denetleme, bakım ya da yetmediği yerlerde devreye girme gibi bir sektöre kaydırabilir.

Gazeteciler

 

Neden risk altındalar: Bir yapay zeka algoritması herhangi bir konuda asla bu kadar ikna edici bir yazıyı yazamaz, değil mi? Tekrar düşünün! Haber makaleleri oluşturmak için kullanılan internet robotları ya da daha derinlemesine araştırmacı gazetecilik isteyen makaleler için kullanmaya çalışılan yapay zeka algoritması gibi teknolojik gelişmeler varken gazeteciliğin yapay zekânın pençelerinden kurtulamayacağını öne sürmek kahin olmayı gerektirmiyor maalesef.

Örneğin Heck, bilişimsel yaratıcılık ve metin oluşturma teknolojilerini pek çok medya şirketinin üzücü finansal durumuyla birleştiriyor. Yapay zekanın ilgi çekici kelimelerle oluşturduğu yazı ise köşe yazarlarının hiç hoşuna gitmeyecek derecede ilgi çekiyor.

Yani umut yok mu? Yapay zeka, burada da düşman olarak değil dost olarak karşımıza çıkıyor.  Yazı yazan botlar, araştırmacı gazetecilik hayali ile, hikayeleri anlatma ve sunmanın yeni yollarını açabilecek verilerdeki ilginç kalıpları ortaya çıkarabilme yeteneğinden ötürü yardımcı olarak kullanılabilir.

Ayrıca gelecek yapay zekalı yıllarda, algoritmalar, okuyucuların bilgi, yaşadığı yer, yaş veya okuma seviyesine dayalı olarak insanlar tarafından yazılmış öyküleri kişiselleştirmelerine yardımcı olmak için kullanılabilecekler. Bu durumda da, hesaplanarak yazılan yazılar daha büyük kitlelere ulaşarak meraklısıyla buluşacak.

Sürücüler

Neden risk altındalar: 2000’lerin başlarında bazı bilim insanları, bir bilgisayarın, bilginin muazzam karmaşıklığına bağlı olarak bir araba kullanamayacağını savunmuştu.

Bugün bu bilginin, kendiliğinden giden araçların başarılı bir şekilde kat ettiği binlerce kilometre yüzünden, kategorik olarak yanlış olduğunu biliyoruz. Uber gibi şirketlerin dünya çapında sahip olduğu otonom araç filoları, önümüzdeki yıllarda taksi şoförlerinin işlerini ellerinden almak için onlarla mücadele edecek. Otonom kamyonlar için ise durum daha avantajlı. Bu yorucu ve zaman isteyen iş için uzun mesafe sürücülerinin yerini almaları daha da kolay olacak.

Ehliyet kursları ve sürüş eğitmenleri için de işler iyi gidecek gibi gözükmüyor. Şu an doğan bebeklerin de bir gün bu sınava girmeleri gerekecek ve bu sınavları da yapay zeka algoritması gerçekleştirecek gibi gözüküyor.

Yani umut yok mu? Avrupa ve Amerika’nın büyük metropollerinde Uber’e verilen yanıt temelinde, taksi şoförleri önümüzdeki yıllarda otonom araç tehdidine rahatlıkla direnebilir fakat kendilerine yeni beceriler eklemeleri şartıyla.

 

Aşçılar

Neden risk altındalar: Yemek sanatçılarının en önemli anlarda soğutma fanlarına ihtiyaç duydukları düşünüldüğünde, sıcak bir mutfakta çalışmak yapay zeka yüklü bir bilgisayar için korkunç bir fikir. Ama yapay zeka bizi şu anda da olduğu gibi şaşırtmaya devam edecek. Yakın zamanda aşçı robotun bir örneği, IBM’in Watson teknolojisi kullanılarak oluşturuldu. Chef Watson olarak adlandırılan bu robot, lezzet kimyası ve lezzet eşleştirmelerinin hayret verici bilgisini kullanarak sıfırdan tamamen yeni tarifler üretebiliyor.

Bu arada bazı yeni robotlar da yemek hazırlayabiliyor ve yemekleri günümüz aşçılarının ulaşamayacağı hızlarda servis edebiliyorlar. Masalara servis yapan drone’ları da karışıma eklediğimizde ise yiyecekleri müşterilere ulaştırmak için garsonlara da ihtiyacımız olmayacak gibi gözüküyor.

Yani umut yok mu? Birçok alanda olduğu gibi, teknolojiden faydalanmaya hazır olan insanlar fayda sağlamak için buradalar. Eğer bir aşçıysanız, robotları, sizin tarifinizle özel yemeklerinizi pişirebileceğinizden daha fazla miktarda pişirmek için kullanmayı düşünebilirsiniz.

3D gıda baskısı gibi teknolojileri kullanmak ise, hayal dahi edilemeyecek boyutta yeni yemeklerin yapılmasını mümkün kılacaktır.

 

Hesap uzmanları

Neden risk altındalar: Avukatlar gibi finans sektörü çalışanları da yüksek statülü ve yüksek gelirli kişilerdir. Ancak, her geçen gün yapay zeka finans sektöründe büyüyor ve etkinliğini arttırıyor. Yakın bir gelecekte finans algoritmaları, yapılacak yatırımları ve ticari faaliyetleri belirleyebilecek ve bunu en dikkatli hatta zeki analistlerden daha üstün şekilde gerçekleştirebilecekler.

Milyarlarca dolar (ya da daha fazlası) söz konusu olduğunda, finans algoritmalarının son derece revaçta olması şaşırtıcı olmayacak elbette. Zaten yapılan araştırmalar da önümüzdeki 10 yıl içerisinde finansal ve bankacılık işlemlerinin yüzde 30’unun yapay zeka kontrolüne geçeceğini söylemekten çekinmiyor.

Yani umut yok mu? Yapılacak iş miktarı kesinlikle azalacak ama insanlar için fırsat sürüyor. Finans sektörü bilgisini bilgisayar ve matematik ile birleştirebilen “quant” denilen alan gittikçe artan bir şekilde büyürken insanlar, bu alanı yönlendiren algoritmaların geliştirilmesine yardımcı olmak için son derece aranır olacaklar. Ayrıca finans şirketlerinin müşteri sadakatini geliştirmesine ve kişiselleştirilmiş hizmet sunmasına yönelik olarak “ilişki bankacılığının” önemi insanlar sayesinde her geçen gün artacak.

 

Telefonla satış ve müşteri hizmetleri çalışanları

 

Neden risk altındalar: Google Home ve Amazon Alexa gibi araçların bize gösterdiği gibi, sohbet robotları daha da akıllı hale geliyor. Bu, çoğu zaman bir senaryoya göre konuşan telefon satış ve müşteri hizmetleri çalışanları için kötü haber anlamına geliyor.

Hepimiz müşteri hizmetleri için uzun süre telefon başında bekliyoruz değil mi? Doğrudan telefon satışlarında yaşanan başarısız satış denemeleri ya da müşteri hizmetleri ile bir an önce konuşmak isteyen müşteriler için Akıllı chatbot’lar yardıma koşarak çok faydalı olacağa benziyor. Sorunlarını dile getirmek için uzun süreler telefon başında bekleyen müşteriler için yapay zeka algoritması kısa süre içerisinde sonuç üreterek sorunu çözecek ve işlemler hızlanarak büyük bir kolaylık ortaya çıkacaktır.

Yani umut yok mu? Twitter gibi şirketler, makinelerin gösterilen bilgileri anlamlandırmalarına yardımcı olabilecek (belirli bir trend konusunu anlamaları gibi) insan “hakemleri” istihdam ediyor ve bu gelecekte diğer şirketlere de yayılacak gibi görünüyor.

Bir yapay zeka şirketi olarak faaliyet gösteren Mattersight, müşteri hizmet hattını arayanların kişilik tipini anlamak ve benzer kişilik tipine sahip insanlara gösterilenlere benzer tavırlar göstermek için, ses tanıma teknolojisini kullanmaya başladı bile. Bunu yapmak, sorun çözme oranını arttırırken, çağrıların süresini kısaltıyor.

Diğer bir deyişle, insanlar telefonla satış ve müşteri hizmetleri alanında var olmaya devam edecek, ancak kısa bir süre sonra insanlar yerine robotların sorularına cevap veriyor olabilirsiniz.

 

Sağlık çalışanları

Neden risk altındalar: Hastalıklar hakkında tanı koyabilecek algoritmalar ya da en iyi kanser tedavisi hakkında önerilerde bulunmak için kullanılan algoritmalar gelecekte hayatımızın merkezinde yer almaya en büyük adaylardan.

Yapay zeka eczacılar ise, fiziksel rahatsızlıkların ve robotların yaptıkları ameliyatlar sonrasında hastaların tedavi edilmesinde ya da tedavi süreçlerinin hızlandırılması konusunda teknolojinin son trendlerini ve gelişmelerini takip ederek önerilerde bulunacak.

Verileri yakalama ve analiz etme konusundaki hızları ve gelişmişlikleri nedeniyle yapay zeka, insanlara önemli bir hız ve kolaylık vaat ederek herkesin cebinde bir doktor taşımasını sağlayacak.

Yani umut yok mu? Dünyada en çok çalışana ihtiyaç duyulan alan olan sağlık sektöründe insanlar tabii ki var olmaya devam edecekler. Bu insan sayısına bağlı olarak bölgeye göre de değişecek. Evet, bir gün tanıları hatta ve hatta en zorlu ameliyatları bile yapay zeka gerçekleştirecek fakat insanlar yine de bu alanda çalışmaya devam edecekler.

 

İnşaat işleri veya diğer bireysel işler

Neden risk altındalar: Günlük hayatımızda inşaat şantiyelerinde tuğla döşeniyor, depolarda mal taşınıyor veya bir çiftlikte meyve ve sebze toplanıyor. Yakın gelecekte bütün bu el emeği işlerini yapay zekalı robotların gerçekleştireceği yadsınamaz bir gerçek. Burada robotların avantajı, yorulmaksızın durmadan çalışabilmeleridir ki bunu ek olarak psikolojik ve maddi olarak ek taleplerde bulunmadan yapabilmeleri.

Yani umut yok mu? Evet, aklımıza gelebilen bütün el işleri daha fazla otomatik olacak.

Fakat el becerisi söz konusu olduğunda, insanlar hala robotların çok fazla adım önünde yer alıyorlar. Görsel olarak estetik seçkisi açısından insanlarla robotlar uzun süre daha rekabet edemeyecek ve robotların bu alanda gelişmesi için birçok şeyi tecrübe etmeleri gerekecek.

 

Müzisyenler ve diğer sanatçılar

 

Neden risk altındalar: Evet, bu, insanın yaratıcılık özelliğinden ötürü yapay zekanın en az etki edeceği alan olacak gibi görünüyor.  Süperstar müzisyenler ya da resimleri milyonlarca dolara satılan ressamlardan söz etmiyoruz. Fakat yapay zeka bu alanda reklam müzikleri, düğün davetiyeleri için oluşturulan illüstrasyonlar ya da gündelik el broşürleri alanında hayatımıza girecek.

Zaten halihazırda telifsiz müzik üretebilen veya yazılı bir açıklamaya dayalı görüntüler yaratan yapay zeka sistemleri faaliyet gösterirken bu araçlar daha da gelişecek. Ve bu teknolojiyi ölçeklendirme yeteneği nedeniyle, bireysel bir yaratıcıdan çok daha fazla birim iş yapabilecekler. Ve tabii ki çok daha hızlı!

Yani umut yok mu? Kesinlikle umut var. İnsanlar değişik şeyler üretme konusundaki becerileriyle makinelere göre çok avantajlıdırlar. Bu üretme becerisi faaliyete geçtiği takdirde tabii ki. Fakat ya günün birinde elinde fırçasıyla uzaklara dalmış bir yapay zeka algoritması tualin karşısına oturursa? Olamaz diyemeyiz.

Yazı: Akın Murteza


Bu yazı, Newtech dergisinin Ekim ayı sayısından alınmıştır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here