Ana sayfa Haber Yapay zeka Ay yüzeyinde keşfedilmemiş 7 bin krateri açığa çıkardı

Yapay zeka Ay yüzeyinde keşfedilmemiş 7 bin krateri açığa çıkardı

0

Yeni kraterler bulmak için Ay yüzeyini elekten geçirme kapasitesine sahip bir yapay zekanın ortaya çıkardığı bulgular sayesinde insanlığın Dünya dışındaki ilk evinin neresi olacağı yakında tespit edilebilecek. 

Kurulacak kolonilerde yaşayacak insanları güneşin zararlı radyasyonundan koruyacak dev kraterlerin birinin gelecekte üs olarak kullanılabileceğini söylüyor uzmanlar.

Diğer yandan geliştirilen bir bilgisayar yazılımı, daha önce keşfedilmemiş 7 bin civarında krateri sadece bir kaç saat içerisinde ortaya çıkarmayı başardığı bildiriliyor. 

Penn State üniversitesi’nden Ari Silburt ve Toronto üniversitesi’nden Ali-Dib’in yönetimindeki bir araştırmacı ekibin yürüttüğü çalışmada Ay’ın yüzeyine ait 90.000 görsel, ‘Yapay Sinir Ağları (YSA)’na yüklendi.

YSA’lar öğrenmeyi insan beyninin öğrenme biçimini yansıtmaya çalışan, bilgi şablonlarını algılamak üzere eğitilebilen yapay sinir ağlarıdır. 

Ekibin kullandığı YSA, görselleri sınıflandırarak, çapı beş kilometreden büyük olan kraterleri belirlemek üzere eğitildi. 

Denemeye tabi tutulan makine, 6.883 yeni krater açığa çıkararak, bilinen krater sayısını ikiye katladı. 

Araştırmacılar, makinenin daha ileri seviyede eğitilmesiyle sistemin krater sayımını daha da hızlı yapabileceğine inanıyorlar. 

New Scientist’e konuşan Dr. Silburt, “Modelimiz biraz daha geliştirildiğinde, çapı beş kilometrenin altında olan yüz binlerde bilinmeyen krater ortaya çıkarılabilecek” dedi. 

Bu algoritma, daha önce keşfedilen kraterlere ait veri tabanıyla kıyaslama yaparak bir kraterin uçlarını belirlemek üzere eğitilmişti. Daha sonra bu bilgiyi kullanan sistem, yeni nesnenin biçimsel olarak bilinen kraterlerle uyum sağladığını doğrulayarak, kraterleri dağ ya da tepe gibi jeolojik şekillerden ayırmayı başardı. 

Bununla birlikte zaman zaman bazı kraterleri yanlış tanımlayan yapay zeka, bazılarını ise gözden kaçırarak hatalar da yaptı.

Doğru biçimde tanımlanan kraterlerin üçte biri kadarının tam konumu da belli olmadığı için araştırmacılar sistemin ürettiği tüm sonuçları bizatihi kontrol ettiler.

Sistemin kullandığı görsellerin bir çoğu, NASA’nın 2009 yılında Atlas V roketi ile gönderilen ‘Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO)’ tarafından çekildi. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here