Ana sayfa Haber Yapay zekâ yeni iş olanakları yaratıyor

Yapay zekâ yeni iş olanakları yaratıyor

0

İnsanlar otomasyon nedeniyle işlerini kaybetme endişesi taşıyorlar. Ancak yapay zekâ kendi yol açtığı sorunun çözümüne de yardımcı olacak gibi görünüyor. Bu konuda hem daha fazla uzman gereksinimi olacak, hem de yapay zekâ mesleki eğitimlerin daha kolay alınmasına yardımcı olacaktır.

Son yıllarda teknolojik işsizliğin yaklaşan tehdidi (insanların işlerinin otomasyonla ele geçirilmesi) hakkında bir şeyler duyuyoruz. Ama bu günler, çok uzak değil gibi görünüyor. Bu yılın başlarında, insanlar için işsizliğin nedeni olan robotlar konusunu reddedenlerle, bilim ve teknoloji toplumu arasında, değerlendirmenin ne kadar yanlış olduğunu gösteren istatistiklere dayalı bir tartışma başladı.

Uzmanlar, bilgisayarlar görmeye, işitmeye ve okumaya başladıkça, otomasyonda öngörülemeyen genişlemelerin deneyimleneceğini, imalatın dışındaki pek çok alanda, örneğin düzeltmenlerin, makine çevirisi uzmanlarının ve diğer mesleklerde olan insanların kesinlikle işleri için korkmak zorunda olduklarını belirtiyorlar.

 

Yine de resmin bütünü bu değil. Her sanayi devrimi, yenilenmenin yanı sıra işgücünün değişmesi ve düzenlenmesine de ilişkindir ve bu yeni döngü bir istisna değildir. Ancak yapay zekânın yaygınlaştırılması, insan yaratıcılığını ve yeniliği etkili bir şekilde kullanmak için yeni fırsatlar da sağlayacaktır.

Teknoloji yeteneklerine artan talep
Uzmanlar, işler ister elle yapılan işler olsun isterse de bilişsel görevler olsun, yapay zekânın bir dizi rutine bölünebilen işler için kısa vadede çok etkili olacağını, bu sayede de insanların daha yaratıcı ve dolayısıyla daha eğlenceli işlere konsantre olabileceklerini söylüyorlar. 

Teknoloji hiçbir zaman net bir iş yok edici olmadı. Bugün tüm teknoloji işlerine bakın, bu işlerin hiçbiri yirmi yıl önce yoktu ve çoğu muhtemelen daha on yılı bile geride bırakmadılar. Şu an için sorun, robotlar tarafından insan işlerinin tamamen devralınması olmaktan çok, boş iş pozisyonlarının çokluğu ve bunları dolduracak yeteri kadar nitelikli insanın olmaması sorunudur. Veri odaklı işletmelerin artmasıyla birlikte, teknoloji yeteneklerine olan talep her geçen gün artmaktadır.

 

örneğin araştırmalara göre siber güvenlik dünyasındaki işsizlik oranı sıfırdır ve aslında dünyada bir milyondan fazla uzman eksikliği bulunmakta. Yazılım geliştirme ve veri bilimi gibi benzer teknoloji istihdam alanlarının da performansı böyle ve onlar da kendi yetenek eksiklikleri ile uğraşmaktalar. Teknolojik işlerde daha fazla uzmana olan ihtiyaç, yapay zekânın daha fazla alana girmesiyle birlikte büyümeye devam edecektir.

Uzmanlar, yapay zekânın bize sağlayacağı fırsatlarda patlamayı en üst düzeye çıkarabilmemiz için hükümetlerin kodlamanın İngilizce, matematik ve bilim kadar değerli olmasını sağlaması gerektiğine inanıyorlar.

Yapay zekânın gelişme süreci hızlandığında, beceri ve uzmanlık gereksinimleri de o kadar hızlı değişecektir. Gelecekte yazılım geliştirme bile aynı kalmayacak ve kodlamadan yapay zekâ algoritmalarının eğitimine geçilecektir.

 

İnsan-bilgisayar etkileşiminde bir devrim
İşini AI’ya kaptıran insanların birçoğu, teknoloji işlerine girmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip değiller ve onları eğitmek önemli bir zaman gerektiriyor. Neyse ki, bu açıdan yapay zekâ, çoğunlukla kendi yapımı olabilecek bir sorunun çözülmesine de yardımcı olabilir. AI, eğitim deneyimini kişiselleştirmek ve optimize etmek de dahil olmak üzere eğitimde birçok açıdan devrim yapmayı vaat ediyor. Bu, yeni becerileri kazanmanın daha az zaman alacağı anlamına gelir.

Dikkate değer bir gelişme, insan dil betiklerini anlama ve üretme ile ilgili yapay zekânın dalı olan Doğal Dil İşleme ve üretme (NLP / NLG) ‘dir. NLP ve NLG, bilgisayarlarla etkileşim kurma biçimimizi yeniden tanımlıyor, görevleri yerine getirmek için engelleri ortadan kaldırıyor ve işlerimizde bizi daha verimli hale getiriyor.

 

Bu, BI (iş zekâsı) araçlarını kullanabilen herhangi bir analitik beceri setindeki insanların veya daha az teknik nitelikli personelin, anında ihtiyaç duydukları bilgileri alabileceği ve sonuçta işlerini daha iyi yapabileceği anlamına geliyor. öte yandan NLP, insanların analitik araçlar ve veri kaynakları kullanmalarını daha kolay hale getiriyor. Bu, uzun programlama kurslarına girmek zorunda kalmadan, matematik becerisine sahip kişilerin veri bilim işlerine girmelerinin yolunu da açabilir.

Yapay zekânın insan çabalarını tamamlayabileceği ve daha fazla insanın işe alınabileceği tek sektör teknoloji değil. Yapay zekâ algoritmaları, doktor ve nitelikli eleman eksikliği yaşanan sağlık ve tıp alanlarında da vaatlerde bulunuyor. Hastalıkların saptanmasını, teşhis edilmesini ve tedaviyi kolaylaştırıyor, doktorların eğitilmesi için gerekli zamanı kısaltıyor ve sağlık hizmetlerini daha fazla insan tarafından erişilebilir kılıyor.

 

Son elli yılda bilgisayar programcıları, mühendisler ve veri bilimcileri iş piyasasına hâkimdiler ve büyük şirketler yarattılar. Ancak AI’nın önündeki en önemli zorluklardan bazıları, yazılımın da ötesinde. Burada en büyük zorluk, daha iyi bir insan deneyimi yaratmak olacak.

Uzmanlara göre şu anda yapay zekâ, akademisyenlerin, mühendislerin ve yazılım geliştiricilerinin alanı. Sonunda alan farklı beceri setleri de isteyecektir. Beşeri bilimler konusunda güçlü bir altyapıya sahip insanlara ihtiyaç duyulacaktır. 

Dilbilim öğrencilerinin genellikle eğitim ya da tercümede kariyer yapmaları bekleniyor, ancak AI tarafından pazarın değiştirilmeye başladığı görülüyor. önümüzdeki yıllarda, elde edebildiğimiz becerilerin eskimesinden endişe duyacak insanlar için şu an kavrayamadığımız yeni roller görülecek.

Robotların tüm işleri yaptığı güne kadar, insanlar için hâlâ yapılacak çok şey var. Değişimi benimseyebilir ve buna hazırlanırsak, bol bol kariyer seçeneklerimiz olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here