Ana sayfa Donanım Yanlız Gitaristlere Müjde !

Yanlız Gitaristlere Müjde !

0

Roland”ın bu sonbaharda piyasa çıkardığı yeni ürünü eBand JS-8, bir grubu olmayan veya tek başına çalışmak isteyen müzisyenlerin küçük eşlikçisi olacak.
 

Evde tek başınıza bir şarkıya gitarınızla eşlik etmek veya sevdiğiniz bir şarkıdaki hızlı bir gitar solosunu defalarca deneyip öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunları yaparken amplifikatör, efektler ve kablo yığınıyla uğraşmak istemiyorsanız, Roland”ın yeni ürünü eBand JS-8 tam size göre.
 

 
Bir gitarist olarak yapmak istediğiniz pek çok şeyi yaklaşık 2 kilo ağırlığında her yere taşıyabileceğiniz eband”le yapmanız mümkün. eBand bir WAV/mp3 çalar, BOSS GT-10 seviyesinde bir efekt işlemcisi, kayıt cihazı, looper, şarkı veya solo çalışmanıza yardım eden bir eğitmen ve istediğiniz şarkılarla birlikte çalmanıza olanak veren bir eşlikçi.

 

özellikler

eBand her şeyden önce bir mp3 ve WAV çalar. Cihazın üstünde bulunan güçlü stereo hoparlörlerden veya kulaklık çıkışından USB girişine takacağınız USB belleğinizdeki WAV veya mp3 formatındaki şarkıları dinlemeniz mümkün. Ayrıca kapasitesi 32 GB”a kadar artırılabilen SD kart üzerinde saklayabileceğiniz 4000″e yakın WAV veya mp3 dosyasını eBand”ın ekranından seçip çalabiliyorsunuz. eBand”le birlikte 1 GB”lık bir SD kart kutudan çıkıyor. Yine ürünle birlikte gelen özel bir yazılım sayesinde bilgisayarınızdaki istediğiniz şarkıları WAV veya mp3 formatına çevirip USB bağlantısıyla eBand”ın SD belleğine yükleyebiliyorsunuz.  Bilgisayarla eBand arasındaki USB bağlantısı hem bilgisayar üzerindeki şarkıların eBand”dan çalınmasına hem de eBand”da çalan bir şarkının veya gitar girişinin bilgisayara aktarılıp kaydedilmesine olanak sağlıyor. Bu özelliğiyle aslında eBand, USB üzerinden çalışan bir ses kartı veya amplifikatör görevi görüyor. eBand”in üzerinde BOSS GT-10″da kullanılan değişik müzik tarzlarına uygun 130 efekt bulunuyor. Böylece gitarınızı arada hiçbir efekt işlemcisi veya pedal olmadan doğrudan eBand”e bağlayabiliyorsunuz. Roland”ın meşhur COSM teknolojisi sayesinde GT-10″da olduğu gibi çeşitli amplifikatör modellemelerine de sahip oluyorsunuz. Gitar girişine mikrofon bağladığınızda aynı efektleri vokale de uygulayabiliyorsunuz. Efektlerle ilgili diğer güzel bir özellik de EZ TONE. Bu özellik sayesinde istediğiniz efektle ilgili parametreleri ekranda görsel olarak kolayca değiştirip istediğiniz sesi yaratabiliyorsunuz. Kendi efektlerinizi de saklayabileceğiniz 100 adet bellek bankası mevcut.
 


 
eBand”de kayıtlı bir şarkının çalma hızını ve tonunu gerçek zamanlı olarak değiştirebiliyor, Center Cancel özelliği sayesinde de şarkıdaki gitar ve vokali minimize ederek en sevdiğiniz şarkıları eşlik edilebilecek bir arka plan şarkısına dönüştürebiliyorsunuz. Ayrıca AB özelliğiyle bir şarkıda başını ve sonunu işaretlediğiniz bir bölüm istediğiniz kadar tekrar ediyor. Böylece bir şarkının istediğiniz bölümünü isterseniz yavaş şekilde çalarak defalarca dinleyip örneğin gitar solosunu çalışabiliyorsunuz. eBand”de çalan şarkıya gitar veya vokalle eşlik ederken çaldıklarınızı eBand”a kaydetmeniz de mümkün. Ayrıca çaldığınız bir bölümün üstüne istediğiniz kadar kayıt yapabiliyorsunuz. eBand”ın başka bir özelliği de 40 saniyelik bir kapasitesi olan Looper olarak kullanılabilmesi. eBand diğer Looper”larda olduğu gibi kaydettiğiniz bir bölümü sürekli olarak arka planda çalıyor ve siz daha önce çaldığınız kısmın üstüne istediğiniz kadar farklı kayıtlar yapabiliyorsunuz.

 

Roland, 300 adet loop ve arka plan ritmini de eBand”a dahil etmeyi unutmamış. Böylece istediğiniz bir loop veya arka plana eşlik ederek doğaçlama yeteneğinizi de geliştirebiliyorsunuz ve tabii ki tüm performansınızı, eBand”da tek bir tuşa basarak kaydedebiliyorsunuz. eBand”e opsiyonel olarak bağlayabileceğiniz Footswitch (FS-5U) ve Dual Footswitch(FS-6), çalma, kaydetme, loop kaydı gibi işlemleri başlatıp durdurmanızı sağlıyor. Expression Pedal (FV-500L, FV-500H, Roland EV-5) ise wah-wah gibi efektleri kullanmanıza yarıyor.
 

 
eBand”ın üzerinde metronom ve akord etme özellikleri de bulunuyor. Amerika”da 399 dolardan satılan ürün, henüz Türkiye”de satışa sunulmadı.

Teknik özellikler

• Bellek kapasitesi: SD Kartta
128 MB – 32 GB
• Kayıt formatı: JS-8, mp3 ve WAV

Formatlarına göre kayıt Süreleri:

• JS-8: 250 dak. (1GB), 8,060 dak. (32GB)
WAV/16-bit/Stereo: 90 dak. (1GB), 3,020 dak. (32GB)
• MP3/128 kbps/Stereo: 1,040 dak. (1GB), 33,330 dak. (32GB)

Giriş/çıkışlar:

Gitar/mikrofon girişi, AUX girişi, RCA tipi LINE çıkışı, Stereo kulaklık çıkışı, pedal girişi, USB bellek girişi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here