Ana sayfa Haber Yandex.Phone – Arama motoru devi artık telefon da üretiyor!

Yandex.Phone – Arama motoru devi artık telefon da üretiyor!

0
yandex.phone

Otonom araçlar ve akıllı hoparlörlerden sonra Rus arama motoru devi Yandex, akıllı telefon işine girdi. Yandex.Phone adlı ilk giriş seviyesi Android telefonunu tanıtan firma, cihazı kendi ekosistemine bağlı bir cihaz haline getirmiş. Bu ekosistemin anlamı, firmanın kendi navigasyon, müzik, hava durumu ve çok daha fazla uygulamasının cihazda önyüklü olarak gelmesi demek oluyor.

yandex alice

Cihazı özel yapan şey, Yandex tarafından satılmasının dışında, Alice adındaki sanal asistan. 34.000 bölgesel yeteneğe sahip olan ve Rusçayı “neredeyse insanlar kadar iyi” anlayan asistan, yerel mağazalar bulmada ve Rusça öğrenmede iyi bir destek sunacak gibi.

“Rus Google” denilen Yandex, bu sıfatı boşuna kazanmadı diyebiliriz. ABD’li rakibi gibi Rus firmanın da gelirinin çoğu arama sonuçlarında yer alan reklamlardan geliyor. Yandex de tıpkı Google gibi her alana elini atıyor ve her işe girişiyor. Yakın zamanda Google’a tam anlamıyla rakip olmak için kendi uygulama mağazasını da 2012 yılında açan firma, kendi ülkesinde geçen yıl Google’ı geçerek en çok kullanılan mobil arama motoru oldu. Firma daha önce masaüstünde de Google’ı geçmişti.

yandex.phone

İlk telefonun donanımına bakacak olursak bizi pek bir sürpriz bekliyor diyemeyiz. 5,65 inçlik Full HD ekran, Android 8.1, Qualcomm Snapdragon 630 ve parmak izi okuyucu. Cihaz NFC teknolojisi sayesinde temassız ödemeleri de destekliyor. Arka tarafında 12MP ve 5MP iki kameraya sahip Yandex.Phone, ön tarafında 5MP’lik bir birime sahip.

Firmanın ilk akıllı telefonu ülkesinde 17.990 rubleye, yani yaklaşık 1.440 liraya satılacak. Yarından itibaren Moskova’daki Yandex Mağazasında yer alacak cihaz, bir gün sonra Beru e-ticaret sayfasında yerini alacak. Yandex.Phone ayrıca Beeline operatöründen de ulaşılabilir olacak. Bu cihazın ülkemize gelmesini ise pek beklemiyoruz.


Aracı: Saqib Shah / Engadget
Kaynak: Yandex

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here