Ana sayfa İnternet Yandex İstanbul trafiğini araştırdı

Yandex İstanbul trafiğini araştırdı

0

Yandex.Trafik adlı servisiyle şehirlerdeki araç trafiğinin sıkışıklık derecelerini ölçümleyen Yandex, İstanbul”da geçtiğimiz altı ayın trafik durumunu inceleyen bir araştırma yaptı


 

Araştırmadan belli başlı rakam ve bilgiler şöyle:
• Hafta içi günlerinde İstanbul”da trafiğin en sıkışık olduğu sabah saatlerinde (8:00 ile 9:00 arası) trafiğin ortalama sıkışıklık derecesi 5 dolaylarında olup, sıkışık yol kesitlerinde oluşan araç kuyruklarının toplam uzunluğu, İstanbul”dan İzmir”e olan mesafenin iki katına, yani 1,100 km”ye yaklaşır.

• Akşamları (18:00 ile 20:00 arası) ise trafik sıkışıklığı 6 dereceye ulaşır; dolayısıyla ortalama bir İstanbullunun eve dönüş yolculuğu, trafiğin açık olduğu bir zamana göre 2.5 kat daha uzun sürer. Cumartesi günleri İstanbul”un trafik sıkışıklığının hafta içi günlerine göre önemli ölçüde değişmeyerek, 14:00 – 15:00 saatlerinde ortalama olarak ancak 4.5 derece dolaylarına yükselmesi olduğu oldukça dikkat çekicidir.

• İlkbaharda İstanbul”daki trafik sıkışıklığı, kış aylarına göre ortalama hesapla 0.5 derece artış göstermiştir.

• İstanbul”un ana caddelerindeki trafik, sabahları ve gündüz saatlerinde şehir merkezine, akşamlarıysa şehir dışına doğru daha sıkışıktır.

• Haliç köprülerindeki trafik genellikle Boğaz köprülerindeki trafiğe göre genellikle daha sıkışıktır. 2012 Nisan ayında, İstanbul”un en meşgul köprüsü olan Atatürk köprüsünde trafiğin sıkışıklığı toplam 72 saat sürmüştür.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here