Ana sayfa İnternet Yandex araştırdı: com.tr sadece %8

Yandex araştırdı: com.tr sadece %8

0

Yandex, Türkçe içerikli web sitelerinin alan adı uzantılarının dağılımı ve alan adları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, .tr uzantısına ve/veya Türkçe içeriğe sahip siteler dikkate alındı

Araştırmada öne çıkan veriler şöyle:
• Sitelerin %63″ü uluslararası ve esasen ticari amaçlı siteler için düşünülmüş olan .com alan adı uzantısına sahipken, sadece %8″i .tr (com.tr, biz.tr, gen.tr vb.) altında kayıtlı.
• Bir diğer yüzde 8″i ise, Türkiye”de alan adı tescili yapan şirketlerden satın alınabilen Gernsey (.gg), Turks ve Caicos (.tc) veya Tokelau (.tk) gibi küçük adalara ait alan adı uzantıları altında kayıtlı görünüyor.
• .biz.tr uzantısına sahip sitelerin %97″si fiyati.biz.tr ve topdestination.biz.tr olmak üzere, iki büyük ikinci düzey alan adına bağlı. Toplamda, .biz.tr uzantısına sahip sitelerin sayısı 1000″den az iken, .com.tr uzantılı 90 binden fazla site bulunuyor.
 
• Dağılım açısından, .com.tr uzantısına sahip 109 bin sitenin, 75 bin farklı ikinci düzey alan adına bağlı olduğu görülüyor.
• .com uzantılı Türkçe sitelerin ortalama birinci düzey alan adı uzunluğu (örneksite.com) 12 karakterden oluşurken, bu sayı .com.tr uzantılı sitelerin ikinci düzey alan adlarında (örneksite.com.tr) 9 karaktere düşüyor. Elde edilen verilere göre, .com uluslararası uzantısı kapsamında kısa URL isimlerinin büyük bir çoğunluğu hali hazırda Türkçe olmayan sitelerce kullanılırken, ulusal alan adı uzantısı olan .com.tr”yi kullanan sitelerin hepsi Türkçe sitelere ait.
• Türkçe site alan adları çoğunlukla “a” harfi ile başlıyor. .com”daki Türkçe site alan adlarının %10″u ve .com.tr”deki alan adlarının %12″si bu harfle başlıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here