Ana sayfa Donanım Yamaha”dan Yeni Hi -Fi Serisi

Yamaha”dan Yeni Hi -Fi Serisi

0

Yamaha yeni serisi ile piyasaya güzel bir dönüş yaptı. özellikle tasarımı ve DSP gücü ile ses ve görüntü sistemleri dünyasında üst basamaklara tırmanacağa benziyor.
 

CX-A5000, MX-A5000, A-S3000, CD-S3000
Geçtiğimiz ay Almanya’nın Hamburg kentinde oldukça heyecan verici bir lansman gerçekleştirildi. Yamaha uzun yıllar sonra ev sinema sistemleri alanına geri döndü. Dönüşüm muhteşem olacak cümlesinin hakkını veren yeni cihazlarını tanıttılar. Hi End dünyasında uzun süre konuşulacak olan AVENTAGE CX-A5000 ve CX-A5000 günün yıldızları idi ama bunun yanında açılımı Authentic Supreme olan yeni teknoloji Amplifer A-S 3000 ve CD-S300 cihazlarını da deneme şansı bulduk.

Hamburg East Hotel”de bu sistemleri mükemmel dinleyebilmek için düzenlenen özel salonda, cihazları tasarımcıları ve mühendisleri birinci ağızdan tanıttılar ve soruları yanıtladılar. Bu organizasyonun Yamaha’nın 125. yılına denk gelmesi ise ayrı bir kutlama nedeni idi.
 


 
CX-A5000
11 kanallı reciever ve amfi her şeyden önce tasarımı ile dikkat çekiyor, görünüşünden Hi End olduğunu anlıyoruz ancak tasarımında minimal kalınmaya özen gösterilmiş, özellikle yan kısımlarının ölü alanlar değil de göze hitap edebileceği konusu atlanmamış çünkü artık evlerde cihazları dekorasyonun bir parçası olarak görmeye başladık. Sistemin fiziksel özelliklerinin sese yansıdığını düşünürsek kullanılan materyaller için uzun süre çalışıldığı belli oluyor. Tüm gövdedeki titreşimleri aza indirmek için çift taban kullanılmış, sistemin yere temasından doğacak tİtreşimleri azaltmak için ayaklara ekstra yumuşatıcılar entegre edilmiş ve gövdenin ortasına beşinci bir ayak ilave edilmiş. Yarattıkları manyetik alanlar dan etkilenmeleri önlemek için içerideki tüm bağlantı noktaları isole edilmiş. Analog ve dijital şalterler birbirlerinden uzaklaştırılmış ve böylece elektrik akımından doğacak etkiler ortadan kaldırılmış.

 

CX-A5000’ün en büyük özelliklerinden biri 11 kanal çıkışı olması. Bu kanalları farklı modlarda farklı şekillerde kullanıyor. Kanal başına 280 Watt”lık performansı oldukça etkileyici. Bu sayede 11 hoparlör arasındaki dinamik farklılıklarını çok daha iyi oluşturabiliyor. Sistemin en büyük özelliği kendi evimizde bize dünyanın çeşitli mekanlarındaki sesi duyabileceğimizi vadetmesi. Yeni geliştirilen CINEMA, DSP, HD sistemi, 33 programa sahip. Bunlar gerek müzik gerekse sinema için farklı ortamlar yaratmakta. Yani video oyunu oynarken ve futbol seyrederken aradaki farktan bahsediyorum. Dünyadan oniki ünlü opera ve konser salonunun ses özellikleri modellenmiş ve programlanmış sistem odanızın özelliklerini analiz edip bu salonların seslerine mümkün olduğunca yakın bir setup yaratıyor ve böylece oturma odanızda Los Angeles’deki Roxy Theater”daki sese yakın bir ses elde edebiliyorsunuz. Bu tabi ki sizin odanızın akustiğine bağlı. Roxy”de oturuyormuş gibi olmazsınız ama orada nasıl bir ses olduğunu tahmin etmenize yardımcı olur. Akustiği iyi kontrol edilmiş bir odanız varsa ve seyretmek istediğiniz kayıt uygunsa, neredeyse orada gibi hissetmeniz mümkün.
 

 
Sistemin analiz gücü oldukça etkileyici hoparlörlerin açılarını ve yüksekliklerini de algılayabildiği için mekanda 3D ses dolaşımı organize edebiliyor. YPAO R.S.C. (Reflected Sound Control) isimli bu sistem mekanınızdaki titreşimleri lokalize edebiliyor ve bu nedenle orjinallerine çok yakın ayarlamalar yapabiliyor. Mekanınızda rahatsız edici titreşimleri bu sayede aza indirgeyebiliyor. Bunun için yüksek kaliteli bir mikrofon da sistemin bir parçası.

Programlanmış mekan özelliklerine bağlı kalmak istemiyorsanız TV ekranında açılan delay ve reverb gibi tüm dsp özelliklerine müdahale edip kendi zevkiniz ve mekanınız için ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bu özellik analog ve dijital sistemlerin birbirine kaynaşmasına harika bir örnek.

Ev sinema sistemi dediğimizde sadece sesten bahsetmiyoruz. Tabi ki sistem aynı zamanda bir de görüntü üssü. CX-A5000 görüntü sinyali üzerinde de oldukça detaylı analizler yapıyor. Sharpness ve hareketli görüntü stabilizesi konusunda görüntülere müdahale ediyor. Böylece ideal olmayan görüntü kayıtlarını biraz daha göze hitap eden hale getirebiliyor. 4K Upscalling yeteneği sayesinde yeni geliştirilen sistemlere şimdiden uyumlu.

 

Biliyorsunuz son zamanlarda 4K görüntü ağızlarda dolanmaya başladı hatta Hollywood”da denemeler yapılmaya başlandı bile. Bana göre henüz çok erken bir teknoloji ancak start verildiğine göre pek yakın olmasa da belli bir süre sonra marketten satın alınabilecek hale gelmesi muhtemel. Bu nedenle uzun yıllar kullanmayı planladığınız, özel ve pek de ucuz olmayan sistemlerde bunun entegresi çok önemli.

Teknolojiye ayak uydurmak derken Internet, tablet ve akıllı telefonlardan bahsetmemek olmaz. CX-A5000 bu konuda aklınıza gelebilecek her sistemi destekliyor. Bir uygulama sayesinde tüm sistemi bir tablet yada akıllı telefon ile kontrol edebiliyorsunuz.
Sistemin hakkında daha uzun süre konuşabilirim ama genel özellikleri size bir fikir vermeye yetecektir. Lansmanda cihazın içindeki bileşenleri görme şansım oldu ve her şeyin en ince detayına kadar özenle çalışıldığını gördüm. Cihazın içinde bir kablo salatası yoktu. Nasıl stüdyoda herşeyi özenle düzenlersiniz, kabloları mümkün olduğunca aza indirgersiniz, aynen CX-A5000 içinde de böyle bir ortam gördüm. Tabi ki tüm bunları seste hissettiğim kalite için söylüyorum yoksa işlevsel olmayan bir tasarım silinmeye mahkumdur.
 


 
S3000
Yamaha”nın bir diğer önemli sistemi ise S3000 ses sistemi serisi. Bir Cd player ve ampliden oluşuyor. Buradaki presnsip ise mümkün olduğunca direkt ve referans ses almak. A-S3000’de ilk olarak analog metreler göze çarpıyor. Bir retro hissi verse de modern tasarımı daha ön planda. Cihazın hardware tasarımı intern sinyal akışından oluşabilecek rahatsız edici etkileri ortadan kaldırmak üzerine kurulmuş. ön amfi ve end amfi tamamen birbirinden ayrı konumlandırılmış, böylece gelen ilk sinyaller düşük elektrik seviyesi ile işlenerek çıkan sonuç, güçlü elektriğe aktarılıyor. Bu sayede yüksek elektrik akımından doğacak rahatsız edici seslerin önüne geçilmiş oluyor.

 

CD-S3000

CD-S3000 ise yüksek kalitede, kayıpsız müzik dinlemek için özel geliştirilmiş bir CD player. Burada yine aynı prensip kullanılmış ancak CD player”da daha fazla hareket eden mekanik aksamlar olduğu için tüm sistem baştan tasarlanmış. Bu da CD haznesinden başlayıp ses çıkış konektörlerine doğru giden uzun bir yol. Yepyeni bir drive mekaniği geliştirilmiş. CD dönerken cihazın içine titreşimin yayılmasını önlemek için müzik enstrümanlarındaki bazı materyaller kullanılmış ve CD haznesi ile analog sesin oluştuğu converter’lerin arasındaki mesafe uzak tutulmuş.
 


 
Cihazların her santimetresinde büyük bir mühendisliğin iş başında olması çok etkileyici. Sistemler o kadar çok bileşenden oluşuyorlar ki hepsini ayırdığınızda yüzlerce parça ortaya çıkıyor. Referans ses amacına ulaşmak için tüm bu parçalar en uygun şekilde seçilmiş ve çoğu özel olarak üretilmiş. O yüzden tatmin olmanız garanti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here