Ana sayfa Donanım YAMAHA CP1

YAMAHA CP1

0
Açıkçası yıllarca birçok Yamaha Stage Piyano kullanmış olmama rağmen, Yamaha CP1″den heyecan duyduğumu söylemeliyim. CP1 ilk bakışta hafızalara kazınacak bir görünüme sahip. Japon üretici her zamanki gibi kalitesinden ödün vermemeyi başarıyor. CP1, içerdiği bir çok vintage enstrüman sesinin hakkını verir şekilde otantik ve klasik bir tasarıma sahip. Cihazın iki yanında bulunan ahşap kaplamalar da bu havaya katkıda bulunuyor.
 
YAMAHA CP1
 
İlk tanışma, tasarım ve bağlantılar

CP1″in açma düğmesine bastığınızda ilk dikkat çeken, Yamaha”nın ışık saçan logosu oluyor. Tasarımda kullanılan siyah ve metalik gri tonları da CP1″e estetik bir görünüm kazandırıyor. Arka panelde iki adet balanced ve iki adet unbalanced çıkış bulunuyor ama benin tavsiyem balanced çıkışlarını kullanmanız yönünde. çünkü bu şekilde daha kontrollü ve dinamik bir sound elde etmek mümkün. 88 ağır tuştan oluşan klavyeye her dokunduğunuzda çıkan ses, sanki akustik piyano çalıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Japon üretici, tuşenin bu kadar gerçekçi olabilmesi için tasarım olarak çok ciddi bir yatırım yapmış durumda. NW-STAGE adı verilen gerçek ahşap tuşlar akustik enstrüman çalıyormuş gibi bir hissiyata sahip.
İki sıralı 55 karakter alan ekranın, hemen altında bulunan 6 adet potans sayesinde
ses örneklemelerinin ekolayzır, efekt, preamp, ve kompresör ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu potanslar ile sahne kullanımı sırasında 5 bant EQ ayarlarını çok pratik bir şekilde değiştirebilmek mümkün.

LCD panelden ulaşabileceğiniz menülerdeki “”Utility”” sayfasında transpoze, tune ve tuş hassasiyeti ayarlarınızı yapabilmeniz mümkün. CP1″i standart olarak bulunan MIDI IN, OUT ve THRU bağlantılarına ek olarak USB portuyla bilgisayarınıza bağlayarak da kullanabilirsiniz. Yine arka panelde bulunan sustain, sostenuto ve soft girişlerine bağlanabilen 3 adet ayak pedalı mevcut.
 

 

Efektler

CP1″in üzerinde bulunan modülasyon efekt katında Small Phaser, Max90, Max100, Flanger, Touchwah, Pedalwah, Chorus, D Chorus (5 versiyon), 816 Chorus ve Symphony efektleri mevcut. Bütün bu efektlerin Feedback, Speed, Depth, Delay, Resonance, Dry, Sense, Rate ve Mix ayarlarını ekranın altında bulunan 6 adet potans ile rahatça yapabilirsiniz. CP1’in reverb’leri arasında ritch hall, ritch plate, ritch room, wood room, room 1, room 2, stage 1, stage 2 gibi seçenekler yer alıyor. Reverb katlarının piyano ve elektrik piyano sesleri üzerinde yarattığı etki, piyasada yer alan benzerlerinden CP1″i farklı kılıyor. özellikle “Ritch hall” gerçek bir konser salonu atmosferi yaratıyor. -12 db ile +12 db arasında ayarlanabilen, 5 banttan oluşan ve ekranın altında yer alan potanslarla ayarlanabilen Master EQ, sahne kullanıcıları için pratik bir kullanım sunuyor.
 

YAMAHA CP1
 
Sahne için tasarlanan birçok stage piano, mevcut ses tesisatına direkt olarak girildikten sonra gerçek sesinden uzaklaşıp, metalik ve yapay bir sound ile bize geri döner. Sahnede bu tip enstrümanları kullanan müzisyenler bu durumdan her zaman rahatsızlık duymuşlardır. Bu durum bildiğiniz gibi müzisyenin arzuladığı sahne performansını sergilemesine olumsuz etki eden ciddi bir faktördür. Eğer sahnedeyken yanınızda iyi bir keyboard amp yoksa, CP1″in üzerinde bulunan Master EQ sayesinde de bu tür olumsuzluklardan basitçe kurtulabilirsiniz.
 

 

Ses bankaları

Sıra geldi en merak edilen konulardan birisi olan ses bankalarına. CP1’in üzerinde hazır olarak 3 ses bankası ve her ses bankasında da 16 farklı ses yer alıyor. 
“A” bankasının ilk sekizini piyano, geri kalanları da CP80 ve DX elektrik piyano sesleri oluşturuyor. Yamaha’nın CP serisi modelleri için geliştirilen SCM (Spectral Component Modeling) sayesinde piyano sesleri, akustik piyano seslerine son derece yaklaşmış durumda. özellikle son iki oktavda (C6-C7-C8), akustik piyanolarda denk gelebileceğiniz duyuma sahip olabiliyorsunuz. Yine “A” bankasında bulunan CP80 ses örneklemeleri de, gerek tuşe gerek sound açısından gerçeğine son derece yakın. Bu bankadaki favori seslerim CF Grand (PRE A01), CP80 Studio (PRE A09) ve DX EP4 (PRE A16).
 

YAMAHA CP1
 
B bankasında bulunan Rhodes tonları, hayranlık uyandıracak derecede. CP1’in orta oktavından itibaren (C4) tiz seslere doğru gittiğinizde, sanki elinizi Rhodes tuşlarından çekiyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz (Rhodes sesleri için ayarlanmış efekt katının da  sayesinde) ve derinden gelen ahşap sesini de duyabiliyorsunuz. Bu bankadaki favori seslerim ise CASE 78 (PRE B04), FAT WURLI (PRE B15) ve 77 TREMOLO (PRE B16) oldu. Rhodes tonlarıyla beraber sunulan zamanına uygun otantik pedal modellemeleri ise gitaristleri bile kıskandıracak seviyede. öte yandan elektrik piyano ve Rhodes bankalarında sunulan bir çok seçenek sayesinde tamamen kendi tasarladığınız bir Rhodes sound’una sahip olabilirsiniz. Mesela preamp, phaser, orijinal Rhodes’un üzerinde bulunan manyetik ayarları gibi özellikle birebir kullanıma sunuluyor. Böylece CP1’in içinde bulunan tüm ayarları kendi dilediğinize göre özelleştirebilirsiniz.

örnek olarak: 1960’lı yılların Rhodes karakterini, 1978 Rhodes preamp’i ve farklı bir dönemin efekt pedallarıyla bir arada kullanabilirsiniz. Kısacası vintage severler için sonu gelmez bir derya sunuyor Japon üretici.

 

C bankasında daha çok, üst üste bindirilmiş ses örneklemeleri mevcut. CP1’in üzerinde bulunan modülasyon efekt katları sayesinde, deforme edilmiş olan ikinci sesler başka bir sesle karıştırılarak geniş bir atmosfer sağlanmış.

Siz de yapacağınız bu tür karışımları kullanıcı bankasına (user bank) kaydedebilirsiniz. Ayrıca bunları USB belleğe de kaydetme seçeneğiniz mevcut. Bu bankadaki favori seslerim ise CHIMESTACK (PRE C02), CF75 AS ONE (PRE C07) ve FUNKY WURLI (PRE C11)

CP1″in testi sırasında birçok özelliğini daha önce kullandığım klavyeler ile karşılaştırma fırsatım oldu. CP Serisi’nin kendisi için geliştirilen SCM (Spectral Component Modeling) teknolojisi sayesinde sound açısından sınıf atlamış durumda olduğunu söylemeliyim.
 

YAMAHA CP1

YAMAHA CP1’in Teknik özellikleri İçin Tıklayınız.

 

CP1 teknik özellikler:

Maksimum Polyphony 128
Hazır sesler: 16 x 3 ses bankası
Kullanıcı ses bankası: 16 x 3 banka
Piyano çeşitleri: 17 adet
Modülasyon Efektleri: 10 adet
Power-Amp / Compressor: 8 adet
Reverb: 8 adet.
Master EQ: 5-band
Tuşlar: 88 tuş. Sentetik ahşap ve gerçek piyano tuşesi.
LCD: 55 karakter x 2 satır
Kontroller: Pitch bend, master volume, 6 knob
Bağlantılar:
Line Out: L/MONO, R (Unbalanced), L, R (Balanced)
Headphones Headphones jack (stereo-phone)
Foot Switch: SUSTAIN, SOSTENUTO, SOFT, ASSIGNABLE
Foot Controller: 2 adet
MIDI IN, OUT, THRU
USB
Genişlik: 1,385 mm Yükseklik: 173 mm Derinlik: 420 mm Ağırlık: 27.2 kg
Fiyat: 3500 Euro.
İletişim: DoRe Müzik. www.do-re.com.tr

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here