Ana sayfa İnternet Yalanlar!

Yalanlar!

0

“”Müzik dünyasında gerçek insan bulmak zor. Herkes bir yalanı yaşıyor”” diye bir laf duydum geçenlerde. Bu cümleden yalanı çekip üzerine kafa yordum. Bu yazının müzikle ilgisi alakası nedir dersen işte söyledim. Daha da kurcalama derim. Asabi bir yazarım ben.
 

CV Yalanları

Yeni dünya düzeninde özgeçmiş , daha yaygın ifadesiyle CV”ler yalana en çok gereksinim duyulan kağıtlar.

Tüm dünyada bu böyle. İngiltere’de ”bir önceki işinizden aldığınız maaş ” sorusuna gerçek meblağı yazanların oranı binde üç. Bu kişilerden o yeni işi kapan tarihte sadece bir kişi olmuş. İki ay çalışmış. ”Ben bir karşı dükkana kadar uğruyorum” demiş çıkmış. Bir daha da gelmemiş…

Slovakya’da adayların yüzde 42’si otomobiliniz var mı sorusuna “Henüz alamadım , bu işi alırsam hanımla sözleştik. Bir o para koyacak, bir ben. Takside gireceğiz bakalım,” yazarak, şirketle senli benli bir insan ilişkisine girmiş durumda.

İsveç’te “askerliğinizi yaptınız mı?” sorusuna “daha var” yazanlar yüzde 8.
 


 
Bu kişiler, şirketle kafa buldukları gerekçesiyle polise sevk edildiler. İfadeleri alındıktan sonra kefaletle serbest bırakıldılar..

Zambiya’da İngilizce biliyor musunuz ? kısmına “orta” yazan Zambiyalıların hiçbirinin adını soyadını yaşını ve yaşadığı yeri söyleyebildiği görülmedi..Hatta “passive” cümle kuran bir Zambiyalının maaşı direkt dört katına çıkarıldı..

Hırvatistan’da “Hobileriniz” kısmına “gezmek, koşmak” yazan adayların göbekli olduğu saptanınca ikinci mülakata kalamadan eve gönderildikleri biliniyor. Bu adaylar’ın yüzde 82 ‘si eve geze geze, koşa koşa dönüyor.

Kariyer yalanlarımızı yutturduğumuz sürece sorun yok. Nasılsa insan şirketten daha önemli. Kendi sinir sistemimizin kıymetini bilelim.

 

öğrenci Yalanları

Tahsil hayatı, yalana en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerin başında gelir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada durum bu. Meksika’da ilk dönem karnesine kırık gelince “43’ten bir aldım baba, öğretmen ikinci dönem çalışayım diye hırslandırıyor” diyen öğrencilerin oranı yüzde 81. Meksika’da ilkokulu hiç sınıfta kalmadan bitirebilen öğrenci henüz tarihteki yerini almadı..

Pakistan’da yüksek okulda yaz okuluna kalınca “anne , baba yaz okulunu kazandım” diyen öğrenciler yüzde 56. Buna hemen inanan ve sevinç gözyaşlarını tutamayan Pakistan’lı annelerin oranı ise %97.
 


 
Litvanya’da final haftasında salonda topluca ders çalışılırken “ben odamda çalışacağım” diyenler % 88..Odaya geçince “sabaha saat kurayım da sabah çalışayım” diyenler %74.. Sabah alarma uyanıp “serviste çalışırım” diyenler yüzde %69..Serviste okulun en güzel kızıyla muhabbet etmek varken notları çantasından çıkarmayanlar , “Kantinde çalışırım” diyenler yüzde 58.. Kantinde çaya kahveye abanıp “sınavda kopya çekerim” diyenler %55..Sınavda sağa sola boş boş bakınıp o dersi seneye bırakanlar %50.. Seneye de veremeyenler %47…Yani Litvanya’da daha en başta salonda beraber çalışmak varken odaya girenlerin yüzde 73’ü 3 sene içinde okulu bırakıyorlar..

Yemen ‘de üniversitede notlarını yükseltip başka bölüme geçebilen 2 kişi var. Bu kişiler kardeş. Geçtikleri bölümler birbirlerinin bölümleri.. yani notlarını haybeye yükseltiler. Haybeye günü gününe çalıştılar.

Keşke, gezselerdi.

öğrenci yalanları… Söyleyen gerçeği bilir, dinleyen hepten bilir. Gene de yüzlerce yıldır değişmez.

 

Herkesin Söylediği Yalanlar

Yalan dediğin söyleyiş tarzına göre, inandırıcılığına göre insandan insana değişir. Ama bazı yalan dilden dile, ülkeden ülkeye gezerek nam salmıştır. 6 Kıtada, dil, din, ırk ayırmadan atmosfere salınmıştır. Havada %78 azot olduğu da bir yalandır. Bir çok meteoroloğa göre hava katmanlarının en iç tabakası yalanlarla doludur. Yüzde 60’ın üstündedir.

örneğin Greenweech kasabasında muhabbet esnasında “bir hatun vardı, şimdi adını unuttum” dendiği zaman bu hikayenin gerçeklik payı binde 6’dır. Hikayedeki kişi yüzde 43 erkektir. Yüzde 51 bu hikaye hiç gerçekleşmemiştir.
 


 
Endonezya’da tam hesap ödenirken ‘”ağacım sen ver, pazartesi bana para yatacak, hesaplaşırız ” diyenlerin yüzde 58’ i pazar gecesi ülkeyi terk ediyor. Başka bir şehirde, başka arkadaşlıklar kurup kendilerine hayat kuruyor. Endonezya’da borçlu kalmak ağır bir psikoloji ve özellikle gençler çok gururlu oluyorlar..

Lüksemburg’ta eski sevgilisiyle arkadaş kalmaya karar verenlerin %94’ü ilk buluşmada sevişiyor.% 5 i yolunu yapıyor, ikinci buluşmaya kaldığı için yıpranıyor.

ürdün’de kalabalık bir grupla gece eğlenmeye çıktığında küçük bir işini halletmek için duraksayan ve “siz gidin ben yetişirim” diyenlerin %84 ü yetişemiyor. %11 i ise o küçük işindeki sürprize yenik düşüp programını değiştiriyor.

Kostarika’da “sevgilin mi en yakın arkadaşın mı” sorusuna gençlerin % 66′ sı en yakın arkadaşım diyor. Ancak bu kişilerin sevgilileri “bir daha onunla görüşmeyeceksin” dediğinde “peki hayatım” diyenlerin oranı % 94.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here