Ana sayfa Haber Yahoo!”dan izler: Şifreler sık sık değişmeli

Yahoo!”dan izler: Şifreler sık sık değişmeli

0

Verilen bilgilere göre Yahoo”daki veri ihlali 2013 yılında gerçekleşti. Şirket, bir milyardan fazla kullanıcı hesabının ele geçirildiğini duyurdu. Bu sayı o dönemin internet kullanıcılarının üçte birini oluşturuyordu. Bazı analistlere göre ise bu sızıntı dünya genelinde 2,7 milyarın üzerinde internet kullanıcısını etkiledi. Yani sokakta yürüyen her üç kişiden birinin kişisel bilgileri çalındı ve internette erişilebilir durumda.

İhlal hakkında ne yapabilirsiniz?

Veri sızıntısını değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, “üzgünüz, ama bu veri ihlali konusunda yapabileceğiniz pek birşey yok. Ancak daha fazla hasarı sınırlayabilirsiniz. önerimiz klasik gelebilir ama herhangi bir veri ihlalinden sonra yapmanız gereken ilk şey parolanızı değiştirmek. Hem de aynı parolayı kullandığınız tüm hesaplarda” diye konuştu.

Diğer hesaplarınıza ulaşmak için kullanabilirler

James, sözlerini şöyle sürdürdü: “Verileriniz çalındığında ve satıldığında, bilgileriniz diğer hesaplara veya giriş bilgilerine erişmek için kullanılabilir. Güvenliği ihlal edilen parolaları ve aynı parolaları kullanan diğer hesapları değiştirmek, korsanların bu hesaplara erişimini sınırlandırabilir.”

Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalara temkinli yaklaşın!

“Parolanızı unuttuğunuzda kullanılan gizli sorular ve cevapları da değiştirin” uyarısında bulunün Mark James, “Tanımadığınız kişilerden gelen e-postalar veya iletişimler hakkında, özellikle de bilgileri doğrulamanızı veya daha fazla bilgi vermenizi isteyen kişilere karşı dikkatli olun” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here