Ana sayfa İnternet Yahoo 17 yaşındaki liseliyi milyoner yaptı

Yahoo 17 yaşındaki liseliyi milyoner yaptı

0

Yahoo, 17 yaşındaki İngiliz lise öğrencisi Nick D’Aloisio’nun hazırladığı haber okuma yazılımı “Summly”yi milyonlarca dolar ödeyerek satın aldı

Yahoo’dan yapılan yazılı açıklamada D’Aloisio’nun, okuyucular için yazıları kısaltan algoritmasının kullanılacak bir forma getirilebilmesi için şirketle işbirliği içinde çalışacağı kaydedildi. D”Aloisio, medya kuruluşlarının haberlerini özetleyen “Summly” isimli uygulamasından elde edilen kâra da ortak olacağını açıkladı. Genç girişimci, haber özetleme fikrinin aklına 2 yıl önce sınavlarına çalışırken geldiğini anlattı. Buna göre, D”Aloisio”nun önceden geliştirdiği Trimit isimli uygulama, tüm makaleleri toplam 400 karakterde özetleyebiliyordu.
 

Satış işleminin gerçekleşmesinin ardından dünya medyasının gündemine oturan liseli Nick D’Aloisio, “Henüz okulumu bitirmeme bir buçuk sene var. Yahoo ile anlaşmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Amacımız bilgi edinmeyi kolaylaştırmak ve Yahoo ile yola devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Yahoo’nun Londra bürosunda ekibiyle birlikte çalışmaya başlayacağı bildirilen D’Aloisio’nun, Summly’yi 15 yaşındayken geliştirdiği ve geçtiğimiz kasım ayında kullanıma açtığı kaydedildi. Apple’ın 2012’nin en iyi uygulamalarından biri olarak gösterdiği Summly, online kullanıma sunulmasından bu yana 100 milyondan fazla haberin kısaltılmasında kullanıldı. D’Aloisio’nun ne kadar para aldığı da spekülasyon konusu oldu.
 


 
D”Aloisio, parasını nasıl değerlendireceğine ilişkin “Ayakkabılara düşkünüm. Sanırım kendime bir çift Nike spor ayakkabı ve yeni bir bilgisayar alırım. Şimdilik fazla bir isteğim yok, paramı bankada değerlendirmeyi düşünüyorum. Zaten çok lüks harcamalar yapan biri değilim” diye konuştu.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here