Ana sayfa Haber Yaban Hayatı Korumak İçin Drone Kullanılacak

Yaban Hayatı Korumak İçin Drone Kullanılacak

0

Afrika’da çok fazla koruma gerektiren nesli tükenmekte olan hayvan türleri bulunuyor. Araştırmacılar; 2016 raporundan birkaç yıl önce durumun ciddi şekilde kötüleştiğini, Nijer’deki vahşi ortamda sadece 200 antilopun kalma olasılığının olduğunu bildirdi.

Türkiye’de De Durum İç Açıcı Değil

Dünyanın endemik türlerine ev sahipliği yapan Türkiye’de durum oldukça kritik. Son 50 yılda türlerin %40’ı yok oldu. Özellikle de bu türlerin endemik bulunan türler olması, durumu çok daha kritik hale getirdi.

Afrika’da ise kayıplar daha korkunç. Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) tarafından işletilen petrol tesislerinin tehdidi altında olan habitatların (Sahara Çölü) yanı sıra, antiloplarının ağır bir şekilde avlanması da durumun ciddiyetini arttırıyor.


Afrika topraklarında bulunan türlerin korunması için, son teknooji ürünler kullanılıyor. Dronlar artık antilopların korunmasında kullanılacak. Dronlar sadece nesli tükenmekte olan antilopları değil, aynı zamanda çitaların da izlenmesine yardımcı olacak.

İlginç bir şekilde; Noe adında bir Fransız şirketi, dronları tedarik etmek, dronların çalıştırılması ve hayvanların izlenmesiyle ilgili herhangi bir bağlantılı hizmet sunmak için 20 yıllık sözleşme ile ödüllendirildi. Bu şirket Nijeryadaki birçok teknoloji işinde de aktif rol oynuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here