Ana sayfa Donanım Xotic BB Andy Timmons

Xotic BB Andy Timmons

0

Drive pedalları arasında bir standart haline gelmiş olan BB, çok geniş bir yelpazede kendine kullanım alanı bulmuş durumda.

BB”nin daha sofistike ve “custom” modellerinden BB+, çift kanalı ve Marshall kılıklı amplifikatör vari bir sonuç veriyor. Benim açıkçası en çok sevdiğim bir iki drive pedalından birisi olan bu cihaz, çok enteresan şekilde, aynı firmanın bir diğer üretimi olan, özel ve sınırlı sayıda üretilmiş olan Xotic Andy Timmons özel modeli tarafından geçildi.
 
Xotic BB Andy Timmons
öncelikle değerlendirme / inceleme ekipmanının üzerinden geçmekte fayda var. Kullandığım amplifikatör Tweed Bassman”in minik kuzeni Fender Blues Jr., ama üzerinde bazı ciddi değişiklikler mevcut. Eminence kolon yerine, Celestion G12H30 kolon var. Ayrıca, ABD üretimi olan bendeki bu amfinin devresi şimdikilere göre biraz daha koyu, daha bir Bassman. Bunun yanında Dr. Z. Brake Lite attenuator ile 11dB gibi ses düşümü sağlayabilmekte ve de amplifikatörün içindeki EL84″leri kırabilmekteyim. V1″deki Jan Phillips 5751 de sanırım söylenmesi gereken, atlanmaması zorunlu olan bir unsur. Zira tonu benim istediğim yönde ciddi şekilde değiştirdiğini söylemem gerekmekte. Kullandığım gitar 2007 üretimi enteresan şekilde çok iyi bir gitar çıkan Gibson Melody Maker ve köprüsünde Seymour Duncan Custom Shop Brobucker var ve de sapta aynı firmadan Little 59. Her ne kadar şeklen çok sevmiyor olsam da, fiyat bölümü performans olarak hayatımda rastladığım en iyi gitar olduğunu belirtmemde fayda var ki bu gitar yüzünden elimdeki bir Gibson USA Les Paul Standard gitarı sattım. 350 dolarlık bir gitarın 2000 dolarlık namlı bir gitarı harcaması çok fazla rastlanmayan bir durum.

 

 

 

Test ekipmanını size tanıttıktan sonra gelelim sonuçlara. İlk denemelerimde, üzerinde volüme, gain, bas ve tiz barındıran BBAT (Xotic BB Andy Timmons özel modelini artık BBAT şeklinde kısaltacağım, aynı şekilde BB+ da Xotic BB+ modeli olacaktır) isimli pedalı, açıkça konuşmak gerekirse BB+”dan geriye koydum. Zira BB+ daha bir amplifikatör gibi, daha bir bas tiz açısından canlı geldi. Kaldı ki normal düz BB ise BB+”a göre hem aynı kompresyonda hem de EQ olarak daha bir düz pedal idi. Dolayısı ile düz BB güzel olmakla beraber, benim gözümde bir BB+ ile karşılaştırdığımda kesinlikle çok daha geride kalıyor. Youtube kanalımda, aslında BB ve BB+ hakkında yayınladığım bir karşılaştırma videosu vardır, dilerseniz ona bakabilirsiniz. YouTube video kodu: “2muLF4Keeps” şeklindedir. Ama daha o vakitte dahi BBAT”nin güzel bir pedal olduğu belli oldu. Sadece bence cidden en iyi pedallardan birisi olan BB+”a göre biraz geride kaldı diye düşündüm.
 

İşin yıldızı,BBAT’nin barındırdığı kompresyon unsuru…
Ama durum kayıt almaya gelince değişti. Bu cins hikayeleri daha önce bu unsurlar ile alakalı yazılardan okumuşluğum vardı ama ilk defa başıma geldi. Zira “öngörü” ile kayıtta çıkacak sonucu tahmin edebildiğimi düşünürüm. Ama bu sefer durum böyle olmadı. Kayıt için BBAT”nin verdiği sonuç çok net bir şekilde BB+”a göre ilerde oldu. Ve ortaya çıkan fark BBAT”nin barındırdığı kompresyon unsuru dolayısı ile oldu. BBAT ile gitarın tonu daha bir akıcı, daha bir kaygan, daha bir “cıva gibi” idi.

 

Kısacası, kayıtta bu kerata kendini belli etti! çok enteresan! Kesinlikle yüksek ses pedalı ve de içindeki kompresyon açısından “bence” normal BB’den çok ama çok daha iyi. BB+ ile karşılaştıracak olursak, BB+ daha net basları daha güçlü gaini ile daha bir amplifikatör şeklinde “Marshall” gelmekte bana… Daha az midli daha bir “yakın” drive… BBAT ise daha bir midli “Dumble” amplifikatör gibi. Netlik açısından az biraz daha geride, ama işte kompresyon işe çok yarıyor. Daha akıcı, daha kaygan… Ama enteresan şekilde bu unsurlar yüksek seste ve kayıt içinde kendini özellikle gösteriyor.
 

Andy Timmons

Eşlik eden bateri ve bas gibi enstrümanlar olmadığında, BBAT, BB+”a göre biraz daha “düz” duyuluyor. Ama ne zaman ki yüksek ses ve eşlik enstrümanlarının bulduğu bir ortama geçiyorsunuz, o zaman BBAT kendini gösteriyor. Kesinlikle çok güzel tasarlanmış bir pedal. Bu arada ikisi de Fender Blues Jr. ile çok iyi anlaşmaktalar.
 

Kayıtları dinlemek isterseniz, alttaki SoundCloud adreslerinde BBAT ile yapılmış kayıtlara erişebilirsiniz:
 

http://soundcloud.com/dr-barlo/gpkbcem23

http://soundcloud.com/dr-barlo/gpkbcem08

http://soundcloud.com/dr-barlo/gpkbcem0502
 

Dr. Barlo’nun Köşesi: Rory Gallagher’ın Ekipman Dosyası

Dr. Mehmet Barlo

http://www.facebook.com/Dr.M.Barlo

http://drbarlo.blogspot.com/

http://www.youtube.com/user/drbarlo

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here