Ana sayfa Haber Xiaomi Mi 8 resmi olarak tanıtıldı: 3D yüz tanıma ve çift GPS

Xiaomi Mi 8 resmi olarak tanıtıldı: 3D yüz tanıma ve çift GPS

0

Çinli üretici Xiaomi son yıllarda dünya pazarında ciddi bir yükseliş yaşayarak en büyük üreticiler arasına girmeyi başardı. Firmanın 8. yılında çıkardığı yeni amiral gemisi, donanımsal olarak herkesi etkilemeyi başarıyor.

Ön tarafında bir çentikle çıkan ilk Xiaomi modeli olan Mi 8, akıllı telefon sektörünün bu işi tamamen kabullendiği anlamına da geliyor. Artık çentiksiz telefon çıkaran firmalar bir elin parmağını geçmezken neyse ki Xiaomi Mi 8, geri kalan özellikleriyle yeterli gücü kullanıcılara sunuyor.

Cihazın ekstralarına geçmeden önce temel özelliklerini basitçe listeleyelim:

Mi 8’de ekstra özellikler arasında ilk dikkati çeken şey şüphesiz çentiği ve içerisinde barındırdığı infrared kamera donanımı. Bu donanım sayesinde geceleri de yüz tanıma yapabilecek akıllı telefon, parmak izine bir alternatif getirmek için elinden geleni yapmış. İki farklı varyanta sahip olan cihazın özel (ve daha pahalı) sürümünde parmak izi okuyucu ekran içerisinde yer alırken normal modelde arka tarafta bulunuyor. Özel sürüm ayrıca yarı-şeffaf bir arka kapakla geliyor, bu sayede cihazın donanımını dışardan da görmek mümkün hale geliyor.

Şirketin CEO’su tarafından gururla anlatılan kamera kurulumu, DxOMark’tan 99 puan almayı başarıyor. İçinde olduğumuz yılın vazgeçilmezi olan yapay zeka destekli fotoğraf uygulaması tabi ki cihazda yerini almış durumda ve özellikle gece fotoğrafçılığına önem veriliyor.

Cihazda yer alan çift GPS özelliği, basitçe açıklayacak olursak, şuan telefonlarımızda bulunan ve L1 bandında çalışan GPS’in yanı sıra bir de özellikle havacılık sistemlerinde kullanılan L5 bandında GPS çipine de sahip olmasından kaynaklanıyor. Henüz test etme imkanımızın olmadığı bu özellik kağıt üzerinde şimdiye kadar görmediğimiz hassasiyette ve hızda konum tespiti olarak bize dönüş yapacak.

6GB RAM ve 64, 128 ya da 256GB dahili depolama olmak üzere üç farklı kapasiteyle çıkacak olan standart model, 420 ile 515 dolar arasında hareket edecek. The Explore Edition olarak adlandırılan özel versiyon, 8GB RAM ve 128GB dahili depolama ile gelecek ve fiyatı 600 dolar civarında olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here