Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, 2018’in birinci çeyrek raporlarında pozitif bir tablo çizdi. Firma, akıllı telefon alanında geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %88 daha fazla teslimat yaptı. Bu inanılmaz büyüme bile maalesef firmanın gelir kazanmasına yetmedi.

Bir Xiaomi mağazası

Resmi olarak satış rakamı açıklamayan ancak büyüme miktarını paylaşan firma, Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmaya göre 28,1 milyon akıllı telefon sattı. Bu rakam, dünyadaki tüm satış hacminin %8’ine denk geliyor.

Birinci çeyrekte toplam 5,3 milyar dolar kazanan firma, aşırı ince kar marjları sebebiyle 1,09 milyar dolar zarar etti. Üreticinin finans raporlarını incelediğimizde akıllı telefon departmanı %88’lik bir büyüme kaydetmiş olsa da firmanın tüm gelirine katkısı azaldı. Bu çeyrekteki gelirinin %67,5’ini sağlayan akıllı telefon satışları, önceki dönemlerde %70 üzerinde geziniyordu.

Xiaomi Mi Mix

Firma yakında yapacağı IPO (halka arz) öncesinde akıllı ev teknolojilerinin ve hizmetlerinin toplam gelirdeki katkısının arttığını belirtti. 2017’de %29 civarında gezen bu alanlar, 2018’in ilk çeyreğinde %32’ye çıktı.

Xiaomi Mi Home destekli donanımlar

Xiaomi, halka arzdan elde ettiği parayı Avrupa ve Güney-Doğu Asya’da varlığını arttırmak için kullanacak. Bu çalışmalarda özellikle akıllı telefonlara yoğunlaşılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here