Ana sayfa Yazılım Xcode’u tanıyalım

Xcode’u tanıyalım

0

iOS”a uygulama geliştirin serisi Bölüm II

Xcode, bizim iOS geliştiriciliğindeki anahtar uygulamamız. Xcode, önceki yazımda bahsettiğim gibi, hem IDE, hem SDK olarak paketlenmiş halde geliyor. (Bu yazı Xcode 4.3.3 iOS 5.1 üzerinden gidecektir.)
 
Xcode

Xcode”un son kullanıcıya yayınlanan son sürümü olan 4.3.3, içerisinde iOS 5.1″in SDKsını barındırıyor. Bu demek oluyor ki biz Xcode 4.3.3″ü kullanarak iOS 5.1″e ve daha önceki iOS sürümlerine uygulama yazabiliriz.
 

Xcode 4.3.3″ü OS X Lion kurulu Mac”inizden (bit.ly/maclinexcode) adresine giderek indirebilirsiniz.
 

 

Xcode”u açalım. Karşınıza gelen ekranda “Create a new Xcode project” butonuna tıklayarak yeni bir proje yaratalım. Açılan ekran, Xcode”un templatelerinin bulunduğu ekrandır. Buradan bir template seçerek kod tabanını oluşturmayı Xcode”a bırakıp, app” inizin işlevine odaklanabilirsiniz. Şimdi seçeceğimiz template, “Single View Application” olacak, bu “Bana bir uygulama yarat, tek sayfası olsun” anlamına gelir. Projeyi bu template” den yarattıktan sonra hemen çalıştırabilirsiniz, çalışacaktır : ama hiçbir özelliği olmayan boş bir uygulama olarak. Sizin göreviniz bunun içini doldurmak =)
 
Karşımıza gelecek ekranda Product Name kutucuğuna uygulamamızın adını yazalım. Company identifier bölümüne, reverse domain adı verilen tarzda bir isim yazalım. Bu sadece bir alışkanlık, isterseniz adınızı da yazabilirsiniz. Reverse domain tarzına bir örnek : “com.mertdumenci” “Xcode Ogreniyorum” Alttaki kutucuklardan sadece “Use Storyboards” ve “Use Automatic Reference Counting” seçili olsun.

 

Projeyi kaydedeceğimiz yeri seçelim. Source control kutucuğu şu anda önemli değil, ama seçerseniz ileriki projelerde işinizi kolaylaştırır.Xcode bizi Target Summary ile karşılayacaktır. Buradan uygulamanızın bazı özelliklerini değiştirebilirsiniz, İkon, Açılış resmi gibi. Şu anda bu pencerede ilgileneceğimiz alanlar bu kadar. Soldaki menü; projenizin dosyalarını içeren menüdür. Projenize ekleyeceğiniz her dosya, resim burada gözükür.
üstteki toolbar, uygulamanızı çalıştırmanızı ve durdurmanızı, çalıştırma şeması seçmenizi, breakpointleri kapatıp açmanızı, Xcode”un genel görünümünü değiştirmenizi, ve Organizer adı verilen; cihazlarınızı ve paketlenmiş uygulamalarınızı kontrol edebileceğiniz paneli açmanızı sağlar. ( size yabancı gelen bütün terimlere ileriki makalelerde değineceğim ).
 
İlk olarak soldaki menüden “MainStoryboard_iPhone.storyboard” dosyasına tıklıyoruz. iOS 5 ile gelen Storyboard”lar, uygulamanızın ara yüzünü görsel olarak düzenlememizi çok kolaylaştırdı. Bir Storyboard dosyasında bir uygulamanın içerdiği bütün sayfaları görüp, düzenleyebiliyoruz.
 

 

Gördüğünüz gibi, ekranda beyaz bir sayfa var, bu Xcode”un bize projeyi oluştururken “Single View Application” dediğimiz için yarattığı bir sayfa. Sağ alttaki panelden kübü seçelim ve objelerimize bakalım.

Buradan sayfamıza ekleyebileceğimiz basit objeleri görebiliriz. “Label””i tutup sayfamıza sürükleyelim. çift tıklayıp içine “Merhaba, Dünya!” yazalım.
 

Şimdi soldaki menüden “ViewController.m” dosyasını açalım. Bu dosyanın ne olduğunu ileriki makalelerde açıklayacağım, bu bölümde sadece Xcode”un ara yüzünü tanıyalım.
 

“-(void)viewDidLoad” metodunun içine, “[super viewDidLoad]” dan sonra “self.view.backgroundColor = [UIColor blueColor];” yazalım.
 

 

Yazarken gördüğünüz gibi Xcode”da çok güçlü bir otomatik tamamlama desteği var. self.v yazdığınızda bir dropdown menü çıkarak size view mi demek istiyorsunuz der, ve enter”a basarsanız otomatik tamamlar. Bu Xcode”da yazdığınız her parça kodda olacaktır.
 

Şimdi üstteki menüden “Scheme” nin üzerindeki butona basıp, “iPhone 5.1 Simulator””u seçelim ve Run a basalım.
 

Simülatör yüklenecektir, ve yazdığınız “self.view.backgroundColor = [UIColor blueColor];” kodundan dolayı mavi arka planda Storyboard”dan eklediğiniz Merhaba, Dünya label”i gözükecektir. Şimdi storyboard”a geri dönersek oradaki arka planın hala beyaz olduğunu göreceksiniz. Evet; kodda yaptığınız değişiklikler Skorboardları etkilemez, uygulama çalışırken ikisi harmanlanıp size sunulur.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here